Leč svého oponenta od úvodního buly jasně přehrávali, přestříleli a tlačili se do vyložených šancí, tak letohradští jeleni nakonec z veledůležitého utkání o setrvání v první čtyřce CROSSDCOK Extraligy vytěžili v souboji s Ústím nad Labem pouze bod. Vystřelil jej devět minut před koncem duelu teprve patnáctiletý talentovaný dorostenec Michal Macháček, jenž byl v nájezdové loterii navíc jediným úspěšným letohradským střelcem.

Kouč Friml se musel obejít několika hráčů. V sestavě ovšem nechyběl O. Lux, probuzený střelec posledních utkání. I tentokrát se radoval, když v páté minutě překonal Bandu. „I když spoustu hráčů nebylo přítomno, tak je mladí velice dobře zastoupili a ukázali jsme, že máme dobrý tým a můžeme se spolehnout na hráče, kteří nehrají pravidelně,“ potěšilo střelce prvního gólu. „Byla to střela z vrcholku kruhů, šťastně propadla gólmanovi mezi betony,“ popisuje Ondřej Lux. „Určitě nás to povzbudilo a dodalo klid na začátku zápasu,“ měl jasno rychlonohý útočník.

Částečná spokojenost

Letohrad byl většinu duelu jasně lepší, vytvářel si nespočet šancí, avšak nakonec bral pouze bod. „Je pravdou, že jsme měli lepší pohyb, vyhrávali jsme osobní souboje a tlačili soupeře, jen opět vázla koncovka. Vyložené šance jsme neproměnili a soupeř ze dvou přečíslení dvakrát udeřil. Dostali jsme lekci z produktivity,“ přiznává Lux. „Ale tým hrál dobře a s takovou hrou můžeme v play off uspět,“ hlásí odhodlaně nejproduktivnější hráč jelenů.

Po zápase mohla panovat spokojenost pouze z předvedené hry a zvládnutí utkání bez největších opor. Nebo se i bod počítá? „Musíme být rádi za každý bod, i když jsme měli více ze hry. Tabulka je vyrovnaná a v konečném součtu tento bod může hrát velkou roli,“ upozorňuje střelec úvodní branky. „To, že jsme hráli dobře nás nesmí uspokojit, abychom do vyřazovací části nevstoupili laxně. Snad se vrátí do sestavy všichni hráči a budeme ještě silnější,“ pevně doufá reprezentační forward.

Mazácká trefa

Už to během mače vypadalo, že jeleni ztratí všechny body, ale devět minut před koncem utkání vyrovnal na 2:2 teprve patnáctiletý dorostenec Michal Macháček. Nastoupil do svého druhého duelu za muže a hned vsítil svoji premiérovou branku v seniorské nejvyšší soutěži! „Michal hrál velmi dobré utkání. Už při svém prvním startu proti Plzni hrál dobře. Teď jsem s ním hrál v jedné formaci a snažil se, plnil pokyny, které jsme si řekli, a pak svůj skvělý výkon okořenil vyrovnávací trefou, kterou provedl jako starý mazák,“ vysekává poklonu svému mladšímu spoluhráči jeho „učitel“.

„Je to velký příslib do budoucnosti týmu. Je také dobře, že ho trenéři začínají nasazovat a bylo by dobré, kdyby ho využili také v play off, směrem pro jeho další vývoj, aby si osahal hokejbal na vrcholové úrovni,“ myslí si Ondřej Lux a pokračuje: „V nájezdu si také vedl jako jediný z nás suverénně a překonal soupeřova gólmana, je to talentovaný útočník, který by mohl být žolíkem v play off právě při těchto závěrech utkaní.“

Letohrad toužil začít vyřazovací boje na domácí půdě, ale to je nyní v ohrožení. „Utkání jsme začali velmi dobře. Tolik vyložených šancí jsem v jednom utkání neviděl už pořádně dlouho, ale ve dvou případech nás zastavila tyč, v dalších nemohoucnost trefit odkrytou ústeckou klec. Kluci mě však potěšili, že hvězdnými hokejbalisty nabitou Elbu dokázali přehrát i bez čtyř stěžejních opor týmu. Chtěli jsme tři body, abychom začali play off doma, to se bohužel ale asi nepovede, protože máme náskok pouhého jednoho bodu a už jsme odehráli všechny duely základní části. Nic se ale neděje, kluci ukázali neskutečnou vnitřní sílu, dokázali si, že mohou přehrát každého i bez velkých hvězd, což je před play off nesmírně důležité. Teď si čtrnáct dní odpočineme, vyléčíme šrámy a věřím, že do vyřazovacích bojů, ať to bude proti komukoliv, nastoupíme v plné síle a se stejným odhodláním jako v posledním utkání pro Elbě,“ hodnotil duel asistent trenéra Filip Červinka.

Letohrad - Ústí n. L. 2:3 po sam. náj.

Fakta – branky: 5. O. Lux (Košťál), 36. Macháček (Krejsa) – 11. Balcar (Poláček, Štěpánek), 26. Langthaler (Balcar, Kváš), rozhodující nájezd Štěpánek. Rozhodčí: Popelka, Černý. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:0. Oslabení: 0:0. Diváci: 60. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0.
SK Hokejbal Letohrad: Šupík (Manučarjan) – Anýž, J. Hejtmánek, Krejsa, Lajčiak, Adamec – Běloušek, Macháček, Cvejn, Věchet, Faltus, Halbrštát, Košťál, O. Lux, J. Lux.
Elba DDM Ústí nad Labem: Banda (Rechtorik) – Smolík, Michajličenko, Růžička, Sedláček, Kváš – Červinka, Štěpánek, Soukup, Grus, Langthaler, Gottfried, Poláček, Balcar.   (bed, fč)