Na osmnáctém ročníku lesního krosu Malá cena Velké Verandy, který byl součástí Zimní hradubické ligy nemohla chybět ani TÁŇA METELKOVÁ, která hájí barvy SK Týniště nad Orlicí.

V neděli jste vyběhla na trať, která byla umrzlá a pokrytá sněhem, jak se vám na ní běželo?
Běželo se mi lépe, než jsem čekala, protože pořadatelé měli závod suprově připravený. Tím, jak byl sníh odhrnutý, tak byl povrch souvislý, takže si myslím, že to bylo bezvadné.

Vyhovují vám tedy takové tratě a terény, jako byly v neděli v Chocni?

Samozřejmě, že když je sucho, tak se běží úplně jinak, ale myslím, že vzhledem k tomu, jak to všude vypadalo a jaké bylo počasí, tak se běželo perfektně.

Mnoho závodníků se na start ani nedostavilo, zřejmě je odradil mráz, který v noci před závodem dosahoval až – 15°C. Váhala jste i vy, zda máte na závod jet, nebo vás to vůbec nenapadlo?

Určitě mne to ani nenapadlo. Já vzdávám závody jedině v okamžiku, kdy neseženu hlídání pro děti. Počasí a terén mne ale v žádném případě neodradí.

Ve vaší kategorii jste neměla mnoho soupeřek, můžete tedy vaši konkurenci zhodnotit?

Žádné důležité soupeřky do Chocně nepřijely. Ty, které startovaly, tak běžně porážím, a ty, se kterýma bych mohla bojovat, tak ty nebyly.

Na Malé ceně Velké verandy jste se neobjevila poprvé, mohla byste porovnat ročníky, kterých jste se zúčastnila?

Co si pamatuji, tak jedinkrát bylo, že bylo trochu umrzlo, jinak bylo vždycky bláto. Sníh jsem na této trati zažila poprvé. Myslím, že jsem letos startovala pošesté.

Musela jste se hodně přizpůsobovat sněhovým podmínkám nebo vás, jako zkušenou běžkyni, nezaskočily?

Musela jsem zvolit akorát obuv podle terénu, zvolila jsem tretry s hřebíky. Před závodem jsem se byla na trati podívat a okoukla jsem si ji. Nejde o běhání do kopce, to se člověk přizpůsobí, horší to je z kopce, to musí člověk hodně promýšlet, jestli to může pustit nebo musí brzdit. Zvládla jsem to ale myslím v pohodě.

Kdybyste měla zhodnotit závod po stránce organizační, pochválila byste organizátory, nebo byste něco vytkla?

Parta lidí, kteří jsou z orientačního běhu z Chocně, to mají zvládnuté naprosto suprově. Ti, kteří jsou v cíli, tak z komentářů vědí, co se děje na trati, měří se mezičasy, takže člověk doběhne a okamžitě ví pořadí v kategorii. Co se týká trati, tak to bylo zvládnuté na výbornou.

Postavíte se příští rok na start závodu, i kdyby bylo venku – 15°C?

Pokud budu zdravá a schopná, tak určitě!