Po přehradě se budou zítra prohánět dračí lodě. Divácky atraktivní závod se uskuteční zároveň s Velkým vodáckým dnem v Pastvinách, při kterém změří síly kanoisté.

Diváci uvidí tradiční starý sport

Kanoistický oddíl kromě přeboru v rychlostní kanoistice na pět kilometrů původně plánoval i ekologickou akci – vyčištění břehů přehrady hlavně od skla a dalších odpadků a opékání buřtů s ekologickou přednáškou. Kanoisté se však později dohodli s Josefem Strnadem, hlavním pořadatelem závodu dračích lodí, že obě akce spojí. „Akci menšího rozsahu, rychlostní lodě, podřídíme programu dračích lodí. Zrušili jsme proto ekologickou akci a opékání buřtů s přednáškou a přesunuli ji na podzim na zamykání vody na loděnici v Pastvinách,“ upřesnil Vladimír Kalous z kanoistického oddílu.

Velký vodácký den začne už v deset dopoledne nepovinným tréninkem posádek dračích lodí. Ve světě, hlavně v Asii a Tichomoří, jsou závody dračích lodí tradičním, velmi starým sportem. V České republice jsou mladou disciplínou. Jezdí se od roku 2002. Již v následujícím roce naše posádka získala zlato na mistrovství světa a od roku 2006 se jezdí pravidelně mistrovství republiky.

Dračí loď váží 300 kilogramů. Pádluje na ni dvacet závodníků, bubeník udávající tempo pádlování a kormidelník zodpovědný za řízení lodě.

Závod v Pastvinách bude odstartován zhruba ve 13.30 hodin. Přihlásit se může kdokoliv, zatím projevilo zájem deset posádek Jsou hlavně z okolí, mají mezi nimi být například mladší členové kanoistického oddílu, jeho veteráni, hasiči a lyžaři z Klášterce nad Orlicí nebo členové SKI klubu v Pastvinách. K dispozici budou dvě lodě. Posádky se postupně vystřídají a vítěze závodu určí dosažené časy. „Zhruba v 16 hodin bude odstartován rychlostní závod pro kajaky a kánoe na pět kilometrů na trati most – hráz – most,“ dodal za pořadatele Vladimír Kalous. „Po závodech vyhodnocení rychlostního závodu proběhne ihned na loděnici kanoistického oddílu a vyhodnocení dračích lodí v restauraci Na vleku.“ Na vleku pak bude program pokračovat volnou zábavou s hudbou.

DANA POKORNÁ