Gigant ztráty uvítal

Domácí si nechtěli dělat problémy, a proto na protivníka vlétli. Ujali se celkem pohodového vedení 11:5. To ještě netušili, že se jedná o jejich nejvyšší náskok v zápase. Úvodní čtvrtinu ještě zvládli, ovšem mezi 14. a 20. minutou zcela úřadovaly Pardubice.

„Chtěli jsme se vyvarovat ztrát, aby domácí nedávali lehké koše. Když se nám to dařilo a hrály se postupné útoky pět na pět, většinou jsme byli před soupeřem,“ poznamenal pardubický kouč Tomáš Bartošek.

Po změně stran hosté dvakrát vylétli do dvojciferného vedení. To první domácí téměř zlikvidovali, nicméně ve druhém případě se přes Beksu přehnali až na 85:80. Hosté se nenechali rozhodit a v závěrečné minutě se vrátili do plusu. Poslední útok však díky nymburské obraně k definitivnímu obratu nevedl.

„Závěr už byl o štěstí. My jsme některé situace nevyřešili správně. Hlavně nás ale srážely ztráty. Zatímco v prvním poločase po nich domácí vytěžili osm bodů, tak ve druhém patnáct. A to je hrozně moc,“ lamentoval Tomáš Bartošek.

Slezák byl hrdinou

Bez zraněných Kerra a Smithsona, ale poprvé s novicem Petwayem, který odehrál necelých osm minut, vstoupili Tuři do duelu výborně a během chvilky vedli 9:0. Soupeř ale tento počáteční svitavský nápor zachytil a brzy se ve skóre přitáhl. A nejenom to, ve druhé čtvrtině se dokonce utrhl do osmibodového vedení. Domácí bleskově reagovali a závěr poločasu od nich byl parádní, zpevnili obranu, prosadili se v útoku a naprosto obrátili vývoj. Z manka osmi bodů byli rázem o sedm bodů vepředu.

Po změně stran to byla velká přetahovaná a oba týmy dokazovaly, že se právem ucházejí o pozici v elitní šestce. Na straně Turů úřadoval především výborně hrající a střílející Slezák, za Slunetu odpovídal neomylný Pecka a skóre se pomalu posouvalo, aniž by se někdo dostal do většího trháku. Hosté si dlouho šetřili svého top střelce Robinsona, jenže ten se vůbec neprosadil a to byl rovněž jeden ze střípků ke svitavskému úspěchu.

Koncovka byla napínavá, Tuři v jednu chvíli odskočili na sedm bodů, potom to zase bylo jenom o tři, ale rozhodující byl koš mladíka Puršla, na který Sluneta nenašla odpověď. Z kolektivního výkonu Svitav vyčnívala dvojice Slezák – Marko, vždyť oba strávili na palubovce ve vyčerpávajícím souboji se silným protivníkem okolo osmatřiceti minut a odvedli super práci.

„Utkání bylo nejen pro hráči fyzicky těžké, ale zároveň hlavy byly nastavené tak, že pokud bychom utkání nezvládli, tak máme zkomplikovanou cestu do A1. Ale zvládli jsme ho,“ hodnotil kouč Lubomír Růžička. „Začali jsme výborně. po prostřídání šla naše hra o několik levelů rapidně dolů. Druhá pětka ještě není sehraná, chybějí tréninky Brenta Petwaye. Přecházeli jsme střelecké pozice a znesnadňovali si cestu ke koši. Rozhodl úsek za stavu 23:31, ve kterém se zápas otočil,“ dodal trenér Svitav.

Kooperativa NBL basketbalistů - 18. kolo:
DEKSTONE TUŘI SVITAVY – SLUNETA ÚSTÍ NAD LABEM 83:78 (20:20, 42:35, 54:55). Body: Slezák 29, Puršl 17, Marko 11, Teplý 8, Stria 6, Roseboro 6, Jelínek 4, Kotásek 2 – Pecka 26, Šteffel 15, Singletary 11, Šotnar 9, Svejcar 9, Treadwell 3, Teague 3, Robinson 2. Rozhodčí: Kučera, Kurz, Komprs. Fauly: 23:22. Trestné hody: 23/19 – 21/17. Trojky: 8:7. Doskoky: 36:34. Diváci: 550.

ČEZ BASKETBALL NYMBURK – BK JIP PARDUBICE 91:90 (26:25, 45:52, 62:70). Body: Lawrence 15, Ray 14, Davis 13, Hruban 12, Kříž 11, Pumprla 6, Peterka 5, J. Bohačík 4, Benda 4, Berisha 4, Barac 3 – Kent 18, Švrdlík 15, Potoček 12, Martin 12, Pandula 10, Půlpán 9, Kohout 8, Nečas 4, Welsch 2. Rozhodčí: Baloun, Nejezchleb, Kapaňa. Fauly: 26:22. Pět chyb: Nečas (Pardubice). Trestné hody: 29/23 – 30/25. Trojky: 6:7. Doskoky: 45:47. Diváci: 450.