Na místním polním letišti uspořádal Spolek přátel vzduchoplavby (SPV) Letohrad 15. ročník Sletu chroustů, tradičního srazu příznivců motorového paraglidingu. „Máme opravdu velkou tradici, patříme k jedněm z prvních v České republice. Jsme nejstarším sletem, i když se o tento primát trochu přeme s Vysokým Mýtem, které je od nás relativně nedaleko,“ poznamenal náčelník SPV Marek Šnajdar a pokračoval: „Spolek přátel vzduchoplavby je parta lidí, které létání baví a mají podobnou životní filozofii. Chtěli jsme tedy poznat další lidi, kteří to pociťují stejně. Na první slet se sjelo jen pár lidí, ale v průběhu let se z toho stala tradice, k níž si našla cestu řada účastníků.“

A proč slet chroustů? „S tímto nápadem někdo přišel hned na začátku našeho létání. Snad pro jeho podobnost za letu s pilotem motorové krosny. Každopádně sekretář spolku Jaroslav Šilar umí hezky kreslit a dal chroustovi i podobu,“ vysvětlil náčelník. Na slet přijeli milovníci paraglidingu ze všech koutů České republiky. „Početná skupina je ze Zlína a z Kutné Hory. Přijeli Ostraváci, Brňané, Pražáci, piloti ze severních Čech, z Prostějova a z Tišnova. Přijeli dokonce i kamarádi ze Slovenska, takže slet je letos vlastně mezinárodní. Je tu také bronzový medailista z mistrovství Evropy v motorovém paraglidingu Michal Křivánek,“ konstatoval Marek Šnajdar.

Hlavní program třídenního sletu byl koncipován do soboty. „Protože lidé přijíždějí z velké dálky, tak v pátek je jen večerní uvítání a kdo chce, tak si může zalétat. Sobotní program pak velmi záleží na počasí. Tady v horách s tím máme problémy, protože je dost často větrno,“ poznamenal náčelník. Pro účastníky byla připravena navigační soutěž, soutěž v přistání a přichystána byla i neoficiální soutěž o nejhezčí průlet. „Protože je naše parta dost recesistická, chtěli jsme hodnotit nejen způsob průletu, ale třeba také výraz pilota v tváři, gesta a podobně,“ vysvětlil Šnajdar.

Pro „nelétavce“ měli organizátoři připravenou soutěž, jež byla komponována ve stylu Divokého západu. Příchozí se rozdělili na Rudochy a Bledé tváře a soutěžili v různých indiánských dovednostech. V rámci doprovodného programu se promítaly také filmy a fotografie s leteckou tematikou, většinou z vlastní tvorby SPV. V neděli už pořadatelé uklízeli vybavení. „Letiště v Červeném Potoce trvale neobýváme,“ konstatoval náčelník Spolku přátel vzduchoplavby. Společnost sídlí v Letohradě, kde je domluvena, že může používat ke startu a přistání některé louky. „Na tuto naši aktivitu je to akorát. Velké slety se tam však pořádat nedají. Tady máme zázemí, hangár, který tu už je. Kdybychom měli vše stavět jinde jednou za rok jen kvůli sletu, byl by to problém,“ dodal.

Přestože se o tomto sportu příliš nemluví, čeští paraglidisté patří ke světové špičce a pravidelně sbírají úspěchy na různých šampionátech. „Úspěšní jsme nejen v motorovém paraglidingu, ale také v klasickém paraglidingu, který používá k pohonu jen svahového anebo termického proudění vzduchu,“ podotkl Šnajdar a pokračoval: „V podstatě na to, že nemáme žádné velké hory, jsou naše úspěchy fantastické. Letos jsme na mistrovství světa vyhráli soutěž družstev. Naši piloti a pilotky patří k nejlepším na světě.“ Nejlepší česká pilotka Petra Slívová dokonce poráží v soutěži řadu mužských kolegů. „Letos vedla i během mistrovství světa a nechybělo mnoho, aby celkově vyhrála,“ vyzdvihl českou závodnici náčelník letohradského SPV Marek Šnajdar