Na start parkurového závodu se postavily více než tři desítky nejrozmanitějších koní spolu se zhruba dvacítkou jezdců.
Pro závodníky byly připraveny čtyři soutěže. První byla stupňová obtížnost do 80 centimetrů. Tu v kategorii pro děti do 15 let na všech kategoriích koní vyhrál Filip Tošovský z JK Vanice s koněm Lipíkem. Druhou kategorii, ve které startovali jezdci na mladých koních a koních startujících prvním rokem, zvítězila Petra Kabrhelová s koněm Celtis.

Druhou disciplínou byla stupňová obtížnost do 100 centimetrů. Zde se na prvním místě umístila Lucie Horská (JK Vanice), která se svým koněm Admirál předvedla bezchybnou jízdu.

Třetí disciplínou bylo dvoufázové skákání na 100 a 110 cm. V případě, že v první části, která měla překážky do výšky 100 centimetrů, neudělal jezdec s koněm žádnou chybu, mohl pokračovat do druhé fáze, kde byly překážky ještě o 10 centimetrů výše. V nejlepším čase se s překážkami „poprala“ Denisa Tošovská (JK Vanice) s koněm Nanga de Lud.

Poslední, čtvrtou disciplínou celý závod vyvrcholil. Jednalo se o žolíka do 120 centimetrů a závodilo se o pohár starostky obce Libchavy. Jezdci si mohli na připravené trati vybrat, zda pojedou „na jistotu“, nebo se pokusí pokořit žolíka, který byl ve výšce 120 centimetrů. V případě, že byla ale právě tato překážka sražena, ztratil jezdec 16 bodů. Zástupce pořádající stáje Cilka – Otto Vinzens se do této soutěže přihlásil se dvěma koňmi. S prvním se mu nepodařilo žolíka pokořit, s koněm Akin však předvedl ukázkovou jízdu bez jediného zaváhání a jediné chyby. Po zásluze tak přebral z rukou starostky zlatý pohár.

Organizátorka závodu, Marie Vinzensová, ale nebyla příliš spokojena s návštěvností. „Zhodnotili jsme to tak, že obyvatel Libchav přišlo strašně málo. Je pravda, že začaly prázdniny a byl prodloužený víkend, ale i přesto si myslím, že mohlo přijít daleko více lidí. Pokud budeme pořádat další ročník, tak budeme muset rozhodně posílit propagaci.“
Celkově se ale závod vydařil, nikdo se nezranil a všichni snad odjížděli nadšení a plní dojmů.

(hah)