O prvním únorovém víkendu se uskuteční 33. ročník Orlického maratonu v běhu na lyžích. Populární závod, který je součástí seriálu dálkových běhů SKI Tour, pořádá Wikov SKI Skuhrov nad Bělou. Akce je součástí projektu České unie sportu ČUS „Sportuj s námi", jejímž mediálním partnerem je Deník.

ZÁVOD PRO VŠECHNY

Orlický maraton je závodem pro širokou lyžařskou obec, což potvrzuje bývalý reprezentant a dnes předseda skuhrovského oddílu Petr Michl. Sám tu vyhrál v letech 1995 a 2000, druhý byl v roce 2003 a třetí v roce 1993. Reprezentoval na zimních olympiádách v letech 1998, 2002 a 2006, pětkrát byl na mistrovství světa. „Na našich tratích se sveze opravdu každý. Zpočátku jsou sice trochu těžší, ale jak se vystoupá nahoru, už je to dobré."

Na startovní čáru se postaví vrcholoví reprezentanti, zástupci výkonnostního i rekreačního běžkování. Vloni se Orlického maratonu zúčastnilo 726 závodníků a závodnic, o rok dříve jich bylo 715, v roce 2014 se maraton pro nedostatek sněhu nekonal. Uvidíme, kolik závodníků se postaví na start letošního ročníku.

IDEÁLNÍ PODMÍNKY

„Sněhu máme letos dostatek. S úpravou trati nebudou žádné problémy," sdělila členka organizačního výboru Jana Michlová a přidala zásadní novinku: „Letos pojedeme na jediném šestatřicetikilometrovém okruhu. Věříme, že se to bude všem líbit."

Servis mazání lyží za úplatu poskytne ve spolupráci s firmou SWIX deštenská firma Pohl-Sport v prostoru startu, v pátek a v sobotu také přímo ve svém obchodě asi 200 metrů od startu.

ČASOVÝ PROGRAM

A jaký je časový pořad 33. ročníku Orlického maratonu? Už dnes – v pátek 3. února v 15 hodin – začne výdej startovních čísel v jídelně deštenské ZŠ. Startovní čísla pak pořadatelé na stejném místě budou vydávat i v sobotu (8 – 11 hodin, pak 15 – 18 hodin) a v neděli (7.30 – 9 hodin).

V sobotu 4. února přesně v poledne je hromadný start Orlického půlmaratonu na 20 km volnou technikou. V neděli 5. února odstartuje v 10 hodin čtyřicetikilometrový Orlický maraton klasickou technikou, o dvacet minut později pak dvacet kilometrů klasickou technikou a o dalších pět minut později deset kilometrů klasickou technikou.

Start a cíl závodů je v areálu Wikov SKI Skuhrov nad Bělou. Pro tři nejrychlejší závodníky v jednotlivých kategoriích jsou připraveny věcné ceny v celkové hodnotě 80 000 Kč.

Součástí letošního Orlického maratonu jsou sobotní závody dětí Mini SkiTour na 500 m, 1 a 3 km v pěti věkových kategoriích, start je v 10 hodin.

(fr, dr)