Ocenění převezmou nejlepší zástupci orlickoústeckého regionu na sportovním poli, kteří v dosavadním průběhu roku dosáhli nebo ještě dosáhnou výrazných úspěchů na krajské, republikové či mezinárodní úrovni. V této souvislosti vyhlašují organizátoři ankety kritéria pro nominace sportovců. Základní podmínkou je členství v tělovýchovné a sportovní organizaci nebo občanském sdružení, které se zabývá sportovní činností na území Orlickoústecka.

Vyhlašované kategorie jsou následující:
Jednotlivci: žactvo, dorost, dospělí.
Kolektivy: žactva, dorostu, dospělých a nejlepší kolektiv z vesnic.
Veteráni, zasloužilí trenéři, rozhodčí a cvičitelé.
Také bude vyhlášen nejlepší sportovec okresu, který sice v okrese bydlí, ale není členem žádné organizace, která v okrese sídlí. Vítěz kategorie je již jistý – olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý.
Nominace ve všech kategoriích mohou zástupci oddílů a klubů, stejně jako široká sportovní veřejnost, zasílat již nyní na adresu: Orlické sportovní sdružení, Zborovská 213, 562 01 Ústí nad Orlicí nebo e–mailem na adresu: oss.uno@tiscali.cz, oss.uno1@tiscali.cz.
Nominace musí obsahovat: jméno a příjmení sportovce, datum narození, adresu bydliště, členství v organizaci, oddíl, ve kterém sportuje, sportovní úspěchy v roce 2012.
Základní podmínkou pro zařazení na listinu kandidátů je příslušnost sportovce k tělovýchovné jednotě, sportovnímu klubu nebo týmu se sídlem na Orlickoústecku. Uzávěrka nominací bude 17. prosince 2012.
Odborná komise, která se sejde začátkem ledna roku 2013, vybere jednotlivé laureáty, kteří si převezmou ocenění na slavnostním galavečeru.
Ochuzeni nebudou ani čtenáři Orlického deníku, kteří opět dostanou možnost zvolit si svoji sportovní hvězdu. Nominace totiž bude na přelomu roku opakovaně zveřejněna v novinách i s hlasovacím kuponem. Ten z nich, který si získá největší podporu od čtenářů, se stane Sportovní hvězdou Orlického deníku a na galavečeru převezme speciální ocenění.
Slavnostní galavečer spojený s vyhlášením výsledků ankety se uskuteční v pondělí 21. ledna 2013 v Kulturním domě v Ústí nad Orlicí.
Slavnostní vyhlášení doplní i kulturní program v režii agentury ČOK CZ. Jeho konkrétní podoba bude ještě upřesněna. Během jednotlivých galavečerů po celé České republice se na pódiu vystřídají mimo jiné Bohuš Matuš, Olga Lounová, Jiří Zonyga a další. O moderátorský mikrofon se budou dělit Ondřej Krátoška, Štěpán Škorpil a Jan Smetana.
Vstup na galavečer je volný a informace, kde budou vstupenky k dispozici, se včas dozvíte.
Milí čtenáři, zapojte se i vy do této ankety, která ocení nejúspěšnější sportovce našeho okresu, kteří právě náš okres reprezentují na republikovém i mezinárodním poli. Děkujeme!  (bed, re)