Týden sportu proměňuje město v jedno velké sportoviště a Staré náměstí se stává jevištěm pro vystoupení hudebních a tanečních skupin, zpěváků, osobností a také místem pro předávání cen těm nejlepším. Mnoho mladých sportovců zde poprvé v životě zažívá slast ze stupňů vítězů i z ovací zaplněného náměstí.

Nechci se znovu rozepisovat o tom, co již bylo dříve o této ojedinělé akci napsáno, nechci vyjmenovávat desítky dobrovolníků, institucí i sponzorů, bez jejichž nezištné pomoci by se tak mamutí akce, jejíž duší je Lubomír Vašina, nedala uskutečnit. Chci jen ve zkratce připomenout, čím se Týden sportu, který se konal ve dnech 18. – 23. června, mohl pochlubit.

Vynikající počasí, až na čtvrteční bouřku, jakoby předznamenalo úspěšný týden. Začínalo se v pondělí náročným během do vrchu Peklák, který odstartoval starosta města Jaroslav Zedník a postupně se rozbíhaly další plánovaná klání na sportovištích ve Třebové , v Rybníku i na tratích v okolí města. Sportování se účastnily všechny věkové kategorie, od předškoláků až po seniorský věk. Zápolilo se ve více než 30 disciplínách, od šachu až po adrenalinový boj o pohár „O železného kohouta" a každý den přinášel desítky výsledků, které bylo nutné zpracovat a vyhodnotit. Ceny předávaly skutečné osobnosti. Od představitelů města Česká Třebová a starostů družebních měst, přes zástupce významných sponzorů až po hosty, mezi kterými nechyběly českotřebovské mistryně světa v hokejbalu, či čerstvě zvolený předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

V pečlivě připraveném kulturním programu se na novém pódiu vystřídalo více než 40 hudebních, tanečních a sportovních skupin. Repertoár byl tak pestrý, že si každý našel svého favorita, na kterého se přišel podívat. Ozdobou všech večerů byla vystoupení hudebních celebrit i právě vycházejících hvězd. Příznivce české country potěšil František Nedvěd, pamětníky charismatický zpěvák Dalibor Janda a mladší generaci vystoupení Tanji, skupiny Mňága a Žďorp, či populární dívčí skupiny Holki. Opět nechyběla stálice Josef IX. s novým programem. To vše mistrně doprovázelo trio tradičních moderátorů Jan Čenský, Mirek Konvalina a Petr Jančařík.

Letošní ročník Týdne sportu v České Třebové byl určitě zdařilý a za to patří uznání a velké poděkování všem, kteří se o to zasloužili. Příští rok uplyne od vzniku Týdne sportu v České Třebové již dvacet let. K tomu, aby se kulatiny opět vydařily bych chtěl organizátorům popřát hodně elánu a sportovního nadšení. Jsem rád, že jsem i já mohl být u toho.

Milan Michalski