Zdravotně postiženým sportovcům se blíží velký víkendový svátek. Od pátku do neděle hostí lanškrounský rekreační areál Obora tradiční Sportovní hry. Třicátý čtvrtý ročník za účasti přibližně stovky závodníků začne úderem sobotní deváté hodiny.

Že handicap není překážkou ve sportování, dokazuje výčet disciplín, které desítky účastníků v lanškrounské Oboře absolvují. Běh nebo chůze, hod koulí a granátem, populární šipky, ruské kuželky nebo střelba ze vzduchovky, to vše patří do soutěžního programu. „V sobotu dopoledne se soutěží ve štafetách lehce a těžce postižených, odpoledne jsou připraveny soutěže jednotlivců,“ upřesňuje Eva Jiřincová z pořádajícího Centra pro zdravotně postižené Pardubického kraje. Akce má ale i společenský rozměr, pro zhruba stovku sportovců je připraven také zábavný večer s tombolou, na němž zahraje populární Šedous Band.

Akce, kterou pomáhá připravit přibližně desetičlenný kolektiv včetně dobrovolníků, si našla své příznivce i za hranicemi kraje. „Jezdí k nám i hosté k Českého Krumlova, Ledče nad Sázavou, Havlíčkova Brodu nebo Přerova,“ hovoří o zájmu přespolních Eva Jiřincová a připomíná, že Sportovní hry mají i své nestory, kteří soutěží někdy už po dvacáté. „Je jich víc, vybavuje se mi třeba z Králík pan Josef Mannl,“ zmiňuje jednoho z pravidelných účastníků.

JAN POKORNÝ