Třináctý víkend albrechtického dvojzávodu automobilů do vrchu Laudon se blíží. Už tento víkend budou na kopci dunět závodní speciály. Letošní ročník vypsaný jako Mistrovství střední Evropy a započítaný do seriálu KW Berg Trophy a trofeje Faja Cup přivítá přes stovku závodníků ze čtyř zemí střední Evropy.

„Momentálně je do závodu přihlášeno více jak sto padesát jezdců a pohled do startovního pole napovídá, že se budou na trati odehrávat líté boje. Nejen, že nastoupí celá špička seriálu, ale v soutěži se objeví i jezdci, které všichni známe z velkého mistrovství Evropy a kteří poměří síly v početném startovním poli,“ prozradil tajemník závodu Milan Schembera.

Adeptem na absolutní vítězství bude bezesporu novoměstský závodník Miloš Beneš startující s vozem Formule 3000 Ralt RT23, jenž je ve spojení s tímto závodním náčiním doposud držitelem absolutního traťového rekordu. Druhou formuli 3000 – Reynard 97D - osedlá přerovský Miloš Zmeškal, který si na tento typ techniky letos teprve zvyká. „Svoji premiéru v otevřeném voze by si zde měl odbýt i letošní Mistr Evropy kategorie jedna Václav Janík, který se chystá přesedlat do Formule 3000 Lola. K vidění budou i vyloženě kopcové speciály, takzvané placky, a to od několika různých výrobců, což by se dalo nazvat letošním kopcovým rekordem,“ láká na závody Schembera.

Laudonu se zúčastní s Osellou Petr Vítek, Miloš Beneš s Lucchini, s Normou se premiérově představí Bohuslav Urban, s Ligierem Martin Novotný a s Radicalem Vladimír Vitver. Mezi otevřené kopcové vozy se řadí též dvoulitrové formule, se kterými bude soutěžit například Petr Rokyta, Simona Málková a Aleš Mlejnek, a specialitou závodu budou tři soutěžní vozy KTM X-Bow, tedy „motocykly na čtyřech kolech“, které předvedou rakouští závodníci.
Milan Schembera z organizačního týmu upozorňuje, že víkendové zápolení ale nebude jenom o silných strojí. „Chceme, aby celá akce byla zábavou pro celou rodinu.“ Co tedy organizátoři v Albrechticích přichystali? „Pro děti budou připraveny atrakce přístupné zcela zdarma, v parkovišti závodních vozů bude přítomen simulátor F1, na kterém bude celý víkend probíhat soutěž o nejrychlejšího jezdce. Dále si pak může kterýkoliv návštěvník prohlédnout depo i závodní trať z výšky, neboť budou k dispozici dva vrtulníky, které budou pilotovat bojoví letci Tygří letky. Závodníci a jejich mechanici sehrají v sobotní podvečer fotbalový zápas. Pro všechny je na sobotní noc připravena Fajn Párty. Všechny divácké vstupenky jsou slosovatelné, pořadatel za celý závodní víkend rozdělí mezi jezdce a diváky ceny v hodnotě vyšší než 200 tisíc korun,“ vypočítává Schembera.