VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: O Kociánce se bude diskutovat

Ústí nad Orlicí - /AKTUALIZOVÁNO - připojen názor architekta/ S realizací projektu klidové zóny v centru Ústí vyjádřili nesouhlas někteří opoziční zastupitelé i radní Jan Skotálek.

27.3.2009 11
SDÍLEJ:

Vizualializace projektu Kociánka v Ústí nad Orlici.Foto: archiv

Vpravo naleznete související článek s další diskuzí.

Ve fotogalerii si prohlédněte jak by měl zamýšlený park vypadat.

Na nejbližším jednání členů ústeckého zastupitelstva se bude lámat chléb při rozhodování o klidové zóně Kociánka. Z evropských peněz by mělo do ambiciózního projektu, jehož autorem je lanškrounský architekt Přemysl Kokeš, přitéct 37 milionů korun, zbylých 25 milionů si chce město půjčit.
Začínají ale zaznívat hlasy, že celá investice je při nákladných plánech s areálem Perly a přestavbou ubytovny u koupaliště na sportovní hotel neúnosným luxusem, jenž zatíží ústeckou pokladnu na mnoho let a znemožní některé další aktivity.

Jak se na Kociánku v navrhované podobě dívají představitelé města? Bude se na zastupitelstvu klidová zóna „přetřásat“, nebo dostane stavba za 62 milionů hladce zelenou? To, že k diskuzi dojde, připustil tento týden na jedné z pravidelných tiskových konferencí radnice ústecký místostarosta Luboš Bäuchel. „Určitě pro Kociánku nebude sto procent hlasů, mluvit se asi bude o finančních možnostech města v kontextu s tím, že chceme koupit areál Perly. Obě investice město zatíží, to je jasné, někteří zastupitelé jsou prostě opatrnější, mají obavy, aby vše město utáhlo,“ uvedl místostarosta.

Odmítavě se k navrhované podobě klidové zóny staví například opoziční zastupitel Jiří Holubář. Poukazuje přitom na fakt, že za současné ekonomické situace jsou podobné investice pro město neúnosné. „Myslím si, a už jsem to několikrát na zastupitelstvu prezentoval, že bychom si měli udělat priority. Pakliže chce město provést velkou investiční akci, která se týká areálu Perly, a to bude stát daleko více milionů, pak jsem přesvědčen, že na Kociánku město prostě nemá,“ kroutí hlavou ústecký zastupitel.

K otázce Kociánky Jiří Holubář dodává: „Viděl jsem finanční rozpis řádově na deset let dopředu, dojde k zatížení rozpočtu. A to samozřejmě mezi lidmi není, pak by se dozvěděli to ´bé´ – co nás to bude stát a kolik budeme ročně splácet. A že třeba nebude na opravy silnic nebo na okrajové části města.“

Nezávislí nemají jednotný názor

Že by na příštím jednání zastupitelstva mohlo být kolem Kociánky živo, potvrzuje i další z opozičních zastupitelů Martin Mejdr. Ruku pro ni podle svých slov každopádně nezvedne. A hned přidává důvody. „Kociánka u mě není favoritem, pro rozhodně nebudu. Jsem pro to, aby došlo k přeložení komunikace. Celý projekt se dá vyřešit za dvacet, třicet milionů, druhým důvodem jsou tedy finance. A jako další z hlavních důvodů já vidím Perlu, která je daleko větším a smysluplnějším projektem,“ komentuje Martin Mejdr.

Nesouhlas už ovšem zazněl i z úst jednoho z koaličních představitelů. Kdyby se nyní hlasovalo pro přijetí Kociánky, ruka radního Jana Skotálka by podle všeho zůstala dole. „Město před sebou tlačí některé dluhy, splácí třeba bývalou budovu Komerční banky, krytý plavecký bazén. Pokud bychom za každou cenu šli do Kociánky i Perly, mám obavu, že by prostě nezbyly peníze na to, aby se s Perlou mohlo v nejbližších letech něco dělat. Dopadlo by to třeba tak, že by se koupila a dále se na ni vůbec nesáhlo. A bojím se, že by mohly být ohrožené finance například na opravu komunikací,“ připouští Jan Skotálek.

Mezi horlivé zastánce klidové zóny naopak patří radní a ředitel ústecké „zušky“ Jiří Tomášek, který by nově vyřešený prostor v centru města přivítal. „Kociánku velmi vítám a myslím, že jde o jeden z nejdůležitějších projektů současnosti v Ústí. Městu může dát úplně jiný rozměr a naprostá většina ústecké veřejnosti očekává změnu. Bude tam hodně prostoru například na vyžití maminek s malými dětmi,“ míní Tomášek a s finanční náročností projektu nesouhlasí: „Vůbec bych netvrdil, že jde o drahou věc nad možnosti města. Každý rozvoj městské části je svým způsobem luxus, v současnosti probíhá bohužel určitá krize a my jsme před okamžikem rozhodnout se. Smetanova ulice může nadále fungovat dalších deset, patnáct let a bude středem oprávněných kritik veřejnosti. Prostranství před kulturním domem je veřejné parkoviště, to je všeobecně známé a kritizované. Jsem zastáncem Kociánky v navrhované podobě.“

Spíše ano pak říká neuvolněný místostarosta za ODS Jiří Čepelka, jehož hlas zatím kolem Kociánky příliš slyšet nebyl. Před klíčovým hlasováním si chce ještě podrobně prostudovat definitivní verzi projektu. „Perla je Perla, tedy prostor, který by měl mít prioritu absolutně přede vším. Na druhou stranu, pokud si město řekne, že má na oba dva projekty, tak v tom problém nevidím. Ústí hospodaří téměř bez dluhů, je na velmi dobré úrovni,“ hodnotí situaci bývalý ústecký starosta.

Jednoznačným zastáncem výstavby Kociánky je samozřejmě starosta Richard Pešek, který její budování v jednom ze svých prohlášení označil za událost historicky srovnatelnou ze stavbou Roškotova divadla ve třicátých letech minulého století. Před novináři také tento týden konstatoval, že „by opravdu byla frajeřina, vrátit třicet sedm milionů“…

Kolik stál projekt zóny Kociánka?

Diskutuje se ovšem také o podobě budoucí Kociánky, zajímavé připomínky se mj. objevily i na webu Orlického deníku. Poukazují hlavně na to, že klidovou zónou povede komunikace, po níž budou jezdit auta, a také na skutečnost, že na vizualizacích, které radní poskytli médiím, nejsou patrné žádné hrací prvky pro děti. Diskuze se také dotýká ceny, za níž byl projekt klidové zóny pořízen a za kolik byla připravena žádost o dotaci z fondů Evropské unie.

Na otázku novinářů, kolik inkasoval architekt Přemysl Kokeš a kolik manažerská organizace, jež podala žádost o dotaci, nedokázali představitelé města přesně odpovědět a odkázali je na vedoucího investičního odboru radnice. Jak Deník informoval Petr Hájek, šéf zmíněného odboru, autor projektu dostal za dokumentaci k územnímu řízení, stavebnímu řízení a realizaci celkem zhruba 2,731 milionu korun, manažerská firma OHGS pak za zpracování dokumentace k podání žádosti o dotaci 550 tisíc korun, další zhruba milion korun pak získá za následné zúčtování dotace.

Co řekli o Kociánce další představitelé města:

Miroslav Stránský, radní za ODS:
„Byla to jednoznačně naplánovaná akce napříč politickými stranami. O zóně se hovořilo už dříve, ale realizuje se to až teď v dalším volebním období. Patřím k těm, kteří zónu vždycky prosazovali a chtěli dát prostředí do pořádku. Takže záměr podporuji a vždy jsem pro něj ruku zvedal. Co se týče peněz, vím, kam se rozpočet Kociánky blíží, na druhou stranu si myslím, že by akce měla jít zlevnit. Účastnil jsem se odborných konzultací co se týče podkladních vrstev. Tam osobně si myslím, že až se to celé skryje, tak v místech, kde jsou komunikace a měla by na nich být zámková dlažba, tam by se možná dalo ušetřit. Za ušetřené peníze by firma, která zvítězí, mohla pro město něco dále udělat. Nebo by mohlo dojít ke zlevnění celého projektu. Záleží na pohledu na věc. Pana Skotálka si vážím, ale postrádám jeho soudnost, jak takový názor jako doktor může projevit. Přijde mi to směšné a jeho argumenty ze sedmdesáti procent vůbec neberu. Spíš bych hledal názor u architektů. Když je akce za 60 milionů, tak cena projektu se pohybuje od dvou do čtyř procent ceny podle toho, co si objednáte. Jak někdo od stolu může říct, že je to předražené? S Kociánkou souhlasím a přál bych si, aby se ještě dokázala cena snížit.“

Radka Vašková, zastupitelka za SNK-II:
„Když jsem viděla návrh úplně poprvé, tak se mi líbil. Když nám do toho spadla Perla, začala jsem uvažovat, zda to všechno finančně zvládneme. Jsem na vážkách, k jakému názoru se přikloním, protože Perla bude pro město velký krajíc, na malé město je to skoro hodně. Uvítala bych střízlivý názor odborníka, který spočítá, kolik by to stálo. Jde o architektonickou i finanční stránku. Musím si zjistit všechny informace a rozhodnout se sama v sobě. Zatím nevím, jak budu hlasovat.“

Jiří Preclík, zastupitel za ČSSD (nestraník):„Pro návrh Kociánky ruku zvednu. Samozřejmě nějaké výhrady k projektu mám. Nelíbí se mi, že přes klidovou zónu povede silnice. Teď se přetřásá to, že Kociánka bude stát dvaašedesát milionů, jestli to není zbytečné. I mně ta částka vadí, je značná. A přijde mi, že pokud se v Ústí nad Orlicí něco realizuje, tak jde vůbec o dost drahé záležitosti. Nicméně se na Kociánku koukám z pohledu do budoucna. Teď lidé v krizi říkají, že je to zbytečné, ale ta šance získat peníze z Evropské unie už prostě nebude. Věřím tomu, že za pět let všichni řeknou: jsme rádi, že tu klidovou zónu máme."

Martin Dudla, zastupitel za KSČM:
„Já si myslím, že v Ústí za současné situace peníze na Kociánku prostě nejsou. Město splácí úvěr za Hernychovu vilu, krytý bazén, navíc chceme kupovat Perlu. Kociánku si nemůžeme dovolit, pokud nechceme v dalších pěti, deseti letech úplně omezit drobné akce.
Je to vyhazování peněz i kvůli tomu, že tam silnice zůstane, což nemá žádné opodstatnění. Nezvedl jsem ruku pro, když jsme o dotaci žádali, názor rozhodně nezměním. Podle mých posledních informací ale nebudeme v komunistickém klubu jednotní.

Názor architekta:

Petr Kulda, architekt, Ústí nad Orlicí:
„Celá ta akce je v rozporu s platným územním plánem, s platným regulačním plánem města, což se ale ví delší dobu. Největší problém vidím v tom, že jakmile se bude Kociánka realizovat, už se nikdy nikdo nepřikloní k tomu, aby byla Smetanova ulice odkloněna tam, kde má být: mezi hudební školu, okresní úřad a úřad práce, tedy budovy, které byly stavěny tak, aby mezi nimi ´Smetanka´ vedla. Pokud se tato ulice neodkloní, nevyřeší se dopravní problém, který v tomto místě v současné době je… Vlastní tvář navrhovaného parku nebudu nijak zvlášť komentovat, myslím si ale, že by se dal udělat úplně jinak a za jiné peníze. Podle mne je to naprosto zbytečné, je to špatně… Etický řád mi nedovoluje kritizovat ceny, za něž někteří kolegové pracují, obecně je ale známo, že kolega Kokeš pracuje za úplně jiné peníze, než je tady u nás zvykem…“

(jp, ký)

27.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování OBSLUHA STROJŮ NA BALENÍ, PLNĚNÍ A ETIKETOVÁNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce: Živnostenská č.p. 858, 561 51 Letohrad, KONTAKTNÍ OSOBA PANÍ LORENCOVÁ - POUZE TELEFONICKY V PRACOVNÍ DNY (8.00 - 16.00 hodin). Pracoviště: T&t - trade holding s.r.o. - provozovna letohrad, Živnostenská, č.p. 858, 561 51 Letohrad. Informace: Marie Lorencová, +420 461 611 357. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč Svářeči, řezači plamenem a páječi SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Místo výkonu práce: Kögel, s.r.o., U Dvořiska č.p. 1219, 565 01 Choceň 1, Požadujeme:, - výpis z rejstříku trestů (beztrestnost), - svářečský průkaz ZM1, Kontakt: telefonicky. Pracoviště: Building company s.r.o. - pracoviště kögel, s.r.o., výrobní závod dvořisko choceň, U Dvořiska, č.p. 1219, 565 01 Choceň 1. Informace: Valerij Vornyk, +420 775 998 990. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 14 700 Kč Ošetřovatelé v oblasti pobytové péče Pracovník pro pomocné ošetřovatelské práce / zkrácený úvazek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14700 kč, mzda max. 15700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům pokojného stáří NADĚJE, náměstí Naděje č.p. 731, Litomyšlské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, Pomocné práce v Domově pro seniory Naděje v přímé obslužné péči a úklidu, - zkrácený úvazek 0,81 ; ranní směny 6,5 hod, - uvedená mzda se vztahuje k plnému úvazku, - pracovní poměr na rok s výhledem na neurčito, Požadavky:, - bezúhonnost, výpis z rejstříku trestů bez záznamu, - zdravotní způsobilost, zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství, - ztotožnění se s cíli a posláním NADĚJE, - schopnost týmové spolupráce, - základní znalosti práce s PC, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek na obědy, Kontakt: životopis zaslat e-mailem, příp. telefonický kontakt.. Pracoviště: Naděje, dům pokojného stáří naděje vysoké mýto, náměstí Naděje, č.p. 731, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Stanislava Koblásová, +420 775 868 104. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 24 000 Kč Strážníci STRÁŽNÍK/NICE MĚSTSKÉ POLICIE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Česká Třebová vypisuje výběrové řízení na funkci: STRÁŽNÍK/NICE MĚSTSKÉ POLICIE, MÍSTO VÝKONU: Město Česká Třebová, NÁSTUP DLE DOHODY, PŘEDPOKLADY PRO VZNIK PRACOVNÍHO POMĚRU: strážníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky, starší 18 let, je plně svéprávná a bezúhonná, JINÉ POŽADAVKY:, - úplné středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou, - občan ČR, - mravní a občanská bezúhonnost, - flexibilita, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, - komunikativní schopnosti, - zdravotní a psychická způsobilost, - řidičské oprávnění skupiny B, - věk od 18 let, PLATOVÉ PODMÍNKY: zařazení dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů a dle nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, PŘIHLÁŠKA MUSÍ OBSAHOVAT TYTO NÁLEŽITOSTI:, - jméno, příjmení a titul, - datum a místo narození, - státní příslušnost, - místo trvalého pobytu, - telefonický kontakt, - číslo občanského průkazu , - datum a podpis, K PŘIHLÁŠCE JE NUTNO PŘIPOJIT TYTO DOKLADY:, - životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, - ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, INFORMACE POSKYTNE: Petr Vencl, velitel MěP, telefon: 465 500 119, 465 532 229, Písemné přihlášky zasílejte do 07.12.2018 v obálce označené v levém horním rohu nápisem "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - MĚP - NEOTEVÍRAT" na adresu: Městský úřad Česká Třebová, do rukou starosty města, Staré náměstí 78, 560 02 Česká Třebová, K VÝBĚROVÉMU ŘÍZENÍ BUDOU ROZESÍLÁNY POZVÁNKY. Pracoviště: Město česká třebová, Staré náměstí, č.p. 78, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Petr Vencl, +420 465 500 119.

Utkání 12. kola fotbalové FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mezi Znojmem a Pardubicemi.
21

Gólové představení Pardubic! Fotbalisté vyhráli ve Znojmě 4:0

Ilustrační foto

Duel, který napoví. Počítat umíme, podotkl Sixta

Kapitán Karviné Marek Janečka: Baník? Kvalita. Ale na zadek se z něj neposadím

Karviná – Velmi těžká mise čeká dnes od 17 hodin na fotbalisty MFK Karviná, kteří míří do moravskoslezské metropole k regionálnímu derby s Baníkem.

Víkendové tipy: Místo koní na závodišti běžci

Pardubický kraj - Kam za sportem v regionu?

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT