Žádná úcta ke svému krajanovi… Velmistrovskému turnaji dominoval Abhijeet Gupta z Indie, který měl po pěti kolech čistý štít. Jenže pak obral o půl bodu Jiří Štoček a v sedmém dějství ho porazil další indický hráč G.N. Gopal. Do hry o celkové prvenství se tak vrátilo dalších několik šachistů. Včetně turnajové jedničky Viktora Lázničky. Vrchol 28. ročníku Czech Open vyvrcholí v sobotu.

V hlavním šachovém turnaji celého festivalu došlo v sedmém kole k mnoha zvratům. Na první šachovnici se odehrálo indické derby mezi doposud vedoucím velmistrem Guptou a jeho krajanem Gopalem. Možná trochu nečekaně se z vítězství radoval Gopal, který odehrál výtečnou partii.

„Touto výhrou udělal závěr turnaje ještě o něco zajímavější, protože svého soupeře vystřídal ve vedení celého turnaje. Stejně bodů jako on má po sedmém kole ještě český velmistr Jan Krejčí, jehož forma graduje a který porazil černými figurami taktéž výtečně hrajícího Jiřího Štočka. A také německý talent a vítěz turnaje v rapidu Roven Vogel, který si poradil se silným Rusem Demidovem,“ říká šachový expert festivalu Petr Pisk.

Na trojici se šesti body momentálně dotírá jedenáctičlenná skupina s půlbodovou ztrátou.

„Čeští fanoušci mohou mít velkou radost, protože se do boje o vítězství opět vrátila nasazená jednička Viktor Láznička. Ten si totiž připsal efektní výhru ve velmi zajímavé partii s Ukrajincem Pavlovem. Naopak se nezadařilo českému reprezentantovi Vojtěchu Plátovi, který podlehl Maďarovi Kaczurovi a přišel tak o šance na celkový triumf,“ doplňuje Petr Pisk.

Pardubice Open – pořadí po sedmém kole: 1. Gopal (Ind.), 2. Krejčí, 3. Vogel (Něm.) všichni 6 b, 4. Gupta (Ind.), 5. Geller (Rus.), 6. Nihal (Ind.), 7. Láznička, 8. Lalith (Ind.), 9. Tilicheev (Rus.), 10. Noe (Něm.) všichni 5,5 bodu.

Sobotní šachy
Paramo Cup – bleskový turnaj V.I.P. osobností a novinářů (9.00)
Perník Jánoš Open – tematický turnaj – Two Knights Tango (9.30)
Pardubice Open (A) – velmistrovský turnaj
Evropa Restaurant Open (B) – ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2300 (15.00)
Gasco Open (C) – ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2100 (15.00)
Dostihový spolek Open (D) – ratingový turnaj, ELO do 1700 (15.00).