Dvanáct družstev bylo rozděleno do čtyř základních skupin po třech, ze kterých se do dalších bojů probojovala dvě nejlepší mužstva. Ve skupině měli Třebovští poměrně neznámé soupeře z České Lípy a Ervěnic – Chomutova. Obě družstva jsou oddílem zařazeným do SpS (Sportovní Středisko). Oba zápasy ve skupině měli mladí volejbalisté pod herní kontrolou a bez větších problémů vyhráli. Českou Lípu porazili 2:0 na sety (25:11, 25:15) a Ervěnice rovněž 2:0 po setech 25:10 a 25:8.
Postupovali tedy ze základní skupiny z prvního místa do skupiny semifinálové, kde se rozhodovalo o možnosti hrát o medaile.
Semifinále nebylo konečnou štací
I v této fázi Třebovští zvítězili ve všech utkáních bez ztráty setu, když postupně porazili Fatru Zlín (SpS) 2:0 (25:14, 25:12), ČZU Praha (VSM – Vrcholné středisko mládeže) 2:0 (25:10, 25:9) a opět Českou Lípu 2:0 (25:16, 25:20).
Česká Třebová měla jasný cíl již před začátkem mistrovství a postup do bojů o medaile se podle očekávání naplnil. Ovšem je pravda, že družstvo nasadilo výkonnostní a herní laťku hodně vysoko a podle výkonů samozřejmě chtělo postoupit až do úplného finále.
V cestě za snem jim stálo družstvo z Bojkovic (Sps), které mělo ve svém středu tři hráče, kteří výškově převyšovali třebovské borce o hlavu. „Zápas jsme rozehráli výborně, ale přišla první herní krize na tomto mistrovství. Možná i vidina obrovského úspěchu v podobě finálového zápasu začala hráčům svazovat ruce i nohy," všiml si trenér Vašina. Nakonec po bojovném výkonu, kdy si hráči sáhli až na dno svých morálních sil, zvítězili i v tomto náročném utkání 2:0 (25:21, 25:8). Finále bylo skutečností.
Finálový soupeř top kategorie
Soupeř o titul mistra republiky byl z kategorie top! VK Ostrava je naprostou špičkou v mládežnickém volejbale. Oddíl je vrcholovým střediskem mládeže a navíc mistrem České republiky starších žáků, které se hrálo před čtrnácti dny a kde se starší žáci České Třebové umístili na čtrnáctém místě. S Ostravou hráli Třebovští v letošní sezoně šestkrát v Českém poháru a pokaždé se jim podařilo „Ostraváky" porazit. Ač měl soupeř velkou výškovou převahu, na straně Třebové byla vidět převaha po psychické stránce. Celý zápas se hrál v režii Východočechů a díky kvalitnímu servisu, bezchybné hře v poli a na příjmu se dařilo proti vysokým blokům výjimečně útočit. Pomalu ale jistě družstvo kráčelo k historicky prvnímu titulu mistra České republiky v kategorii mladších žáků. Konečný výsledek finálového zápasu zněl 2:0 s poměrem setů 25:13 a 25:11.
Družstvo ve složení M. Blažek, L. Vašina, V. Tecl, T. Strnad, D. Žaba, R. Šulc, D. Jaško, T. Olejár, A. Olejár, J. Simon, O. Batěk, Š. Hlaváček a Š. Horáček zaslouženě vybojovalo titul mistra republiky, když v celém průběhu neztratilo jediný set.
Nejlepším hráčem celého mistrovství se stal českotřebovský přihrávající smečař Lukáš Vašina. (bed, lv)