V sobotu se jedou všechny tréninky a v neděli začínají závody přibližně v 10 hodin. Ředitel tohoto závodu Jan Dušek nám odpověděl na několik dotazů, které by příznivce tohoto motoristického sportu mohly zajímat.

Úvodem se musím zeptat, co si máme představit pod pojmem karting?
Slovo kart znamená česky motokára a karting jsou závody motokár, které se jedou na uzavřeném okruhu.

Jak často se pořádá mistrovství České republiky a na kterých místech?
Pro letošní rok schválil Výkonný výbor Autoklubu České republiky šest mistrovských závodů, a ty se jely ve Vysokém Mýtě, dvakrát v areálu Sosnová, jednou v Chebu a Písku. O víkendu nás tedy čeká poslední.

Účastnily se tady ve Vysokém Mýtě někdy v historii mistrovství kartingu i nějaké mediálně zajímavé osobnosti?
Téměř všichni špičkoví automobiloví závodníci začínali svoji sportovní kariéru jako jezdci motokár. Mezi nejznámější jména patří Jan Kopecký z nedalekého Kostelce nad Orlicí, který v letošním roce získal titul šampiona Mistrovství Evropy ERC v rallye. Další úspěšný vysokomýtský rodák Michael Vorba závodí od svých sedmi let a je několikanásobným mistrem České republiky v motokárách a vicemistrem Evropy. Od letošního roku jezdí s vozem Ferrari 458 GT3 v sérii Superstars GT Sprint. Velkou motokárovou nadějí je jedenáctiletý Vojtěch Kůrka, též z Vysokého Mýta. Vysokomýtský autodrom hostí často i další známé osobnosti. Například závodníka Tomáše Engeho, Adama Lacka, Jardu a Erika Janiše. Vždy máme radost, když k nám dorazí závodník Josef Peták nebo zpěvák Daniel Landa.

Kolik se na závod v Mýtě přihlásilo jezdců?
To vám ještě nemohu přesně odpovědět, protože jezdci se mohou na tyto závody registrovat až po příjezdu na závodiště. Květnového závodu se u nás zúčastnilo 162 jezdců, což je i s doprovodem přibližně pět set lidí, kteří najdou zázemí v areálu autodromu.

Mistrovství pořádáte pro děti, nebo i pro dospělé?
Závodu se mohou účastnit děti, které v tomto roce dosáhnou šesti let. Maximální věková hranice dospělých není stanovena. Všichni jsou rozděleni dle věku a typu motokáry do jednotlivých kategorií.

Jakých rychlostí dosahují jednotliví jezdci na trati?
V nejrychlejších úsecích trati jedou nejmenší závodníci okolo šedesáti kilometrů v hodině. Když vidíte na trati létat ty malé špunty tak rychle, je to docela ´mazec´. A ti nejzkušenější s největším obsahem motoru až sto čtyřicet. Jako perličku můžeme dodat, že nejlepší motokáry třídy KZ2 mají počáteční zrychlení vyšší než formule 1.
A jak je zajištěna bezpečnost jezdců i diváků během závodu?
Bezpečnost při závodech je vždy na prvním místě a nikdy ji nepodceňujeme. Bezpečnost je zajištěna velkým počtem pořadatelů na trati, kteří dohlížejí na bezproblémový pohyb diváků. V loňském roce Autoklub Karosa postavil novou lávku pro pěší, přes kterou se diváci dostanou bezproblémově k tribuně.

Kolik lidí se podílí na organizaci tak velkého závodu?
Jedná se o tým přibližně pětašedesáti lidí, kteří zajišťují obětavě chod mistrovství a bez jejichž týmové spolupráce by pořádání významného podniku nebylo možné. A touto cestou bych jim všem rád poděkoval za vzorně odvedenou práci.       

Světlana Dušková