Mistrovství Evropy v plachtění, které začalo před týdnem a potrvá až do 4. srpna, zpočátku nepřálo počasí. Závodníci v uplynulém týdnu neodletěli jedinou soutěžní disciplínu. V sobotu se situace konečně změnila. „Závodníci se probudili do slunečného rána s velkým očekáváním prvního soutěžního dne. Hlavní meteorolog povolil start a plachtaři všech kategorií se mohli vydat na soutěžní disciplínu dlouhou přes tři sta kilometrů,“ přiblížil za organizátory Petr Jílek.

Českým reprezentantům tato distance evidentně vyhovovala, protože v kategorii Club vede Tomáš Suchánek a v kategorii Standard Miloslav Cink, kterého následuje Pavel Loužecký.

„Po první disciplíně mám velkou radost z umístění naší reprezentace, jsou to všichni velmi zkušení závodníci a mají velkou možnost dotáhnout to až na titul. Moc jim držím palce. Byl bych rád, kdyby titul zůstal u nás doma,“ komentoval výsledky českých soutěžících po prvním letovém dnu úřadující mistr Evropy Ondřej Dvořák.

Návštěvníci veřejné Fan zóny měli v sobotu možnost být u toho a sledovat starty i přistání více jak sedmdesáti větroňů. Počasí bylo ideální, takže této příležitosti využila řada leteckých fanoušků i rodin. „Moc rádi jsme se přijeli podívat na tento typ létání, který jsme zblízka nikdy neviděli. Podívali jsme se na starty, děti se vyfotily ve větroni Blaník, což pro ně byl obrovský zážitek, a dostaly odpovědi na spoustu všetečných otázek. Nekonečně se vyptávat také dokázaly při prohlídce balónového koše, který byl i s výkladem k dispozici. Po procházce jsme se vrátili sledovat přistání letadel, což byla velká podívaná,“ vyprávěla nadšeně návštěvnice, která na letiště přijela s velkou rodinou.   (sme, pj)