Stal se vyhlášenou sportovní akcí, kam pravidelně přijíždějí české reprezentační výběry. Ani účast zahraničních družstev nebyla letos výjimkou.

Velká cena města Ústí nad Orlicí, jak zní celý název tohoto turnaje, se koná tradičně ve dvou dnech. Zatímco sobotní den patří zápasům ve skupinách a části závěrečného pavouka, tak neděle rozhoduje o celkovém pořadí v soutěži. Již několik let je pravidlem, že pořadatelé rozdělují 16 družstev do čtyř skupin. Tři se konají na antukových kurtech v Ústí, letos se čtvrtá skupina vrátila na hřiště Sokola Kerhartice.

Tradičně Velká cena patří mezi nejkvalitnější turnaje kadetek a juniorek na území naší republiky. Letos se do soutěže přihlásilo šest extraligových týmů, tři prvoligové a dva zástupci krajského přeboru. Zbytek družstev tvořila Bystřice Kladská v rámci partnerství měst, ze Slovenska pak přijela Senica a Žilina. Lákadlem pro diváky bylo i letos zapojení dvou reprezentačních výběrů kadetek České republiky.

Minulý rok museli pořadatelé po několika hodinách použít takzvanou „mokrou variantu" a přestěhovat turnaj do zajištěných tělocvičen na území města. Letos díky nádhernému počasí tento problém nehrozil, ovšem tato alternativa byla zajištěna i na 17. ročníku.

Do nedělních finálových bojů postoupila čtyři družstva, mezi nimiž nechyběly oba reprezentační výběry. Zatímco áčko se probojovalo podle předpokladů do finále, tak výběr číslo dva svedl velikou bitvu s Volejbalovým klubem Královopolská Brno. Šťastnější nakonec byla děvčata z republikového výběru, když koncovku druhého setu přetavila ve svoje vítězství.

Velice podobný průběh mělo i finále celého turnaje. Na jedné straně stála děvčata přerovského volejbalového klubu a na opačné části kurtu se postavila šestka reprezentačního áčka. Nakonec pevnější nervy prokázaly „holky" z Přerova a 17. ročník Velké ceny patřil právě jim.

Na závěrečné vyhlašování se sešla, vyjma polské Bystřice Kladské, slovenské Senice a Žiliny, kompletní sestava účastníků turnaje. Většina týmů obdržela kromě diplomu ještě věcné ceny, které dostaly i nejlepší hráčky turnaje, kde z pěti kategorií tři ovládly hráčky Přerova. Pořadatelé připravili také vyhlášení trenérů za dlouholetou věrnost a oddanost turnaji. Sedmnáctý ročník Velké ceny města Ústí nad Orlicí je minulostí a další budoucnost této akce záleží na chuti pořadatelů, kteří stojí za organizací tohoto vyhlášeného turnaje.

(sk)