Stále nemá dost. Buší do balónu na dvou frontách. Ani se nezdá, že by s tím měl v dohledné době přestat. Česká ikona futsalu Petr Vladyka (42) hraje za vysokomýtský Nejzbach a ve Slatiňanech „kope“ velký fotbal, tedy v týmu krajského přeborníka.

Že se mu hlavě objevují myšlenky, jestli zůstane u futsalu i po aktivní kariéře, v rozhovoru potvrdil, ale zabývat se tím prozatím nehodlá.

Ani není důvod. S jeho fyzickým fondem strčí do kapsy o generaci mladší hráče a hrát na nejvyšší úrovni může ještě dlouho.

Nejzbach patří k tradičním účastníkům nejvyšší soutěže i play off. Letos jste se však do vyřazovací části těsně nedostali. Byli jste i blízko sestupové pasti. Panovalo po skončení sezony velké zklamání?
Určitě panovalo zklamání z nepostupu a tím i konce sezony. Avšak na druhou stranu jsme disponovali obrovskou marodkou a při našem úzkém kádru to pro nás bylo vysvobození, že pro nás sezona skončila.

Určitě jste sledoval play off z pozice diváka. Myslím si, že o překvapení nebyla nouze. Který tým vás osobně překvapil? A co říkáte na kvalitu zápasů od čtvrtfinále po finále?
Play off jsem sledoval, nevydržel jsem a šel jsem se na nějaký zápas i kouknout. Velkým překvapením pro mě byla Slavia, která v play off předváděla skvělý futsal a její výkony v semifinále a finále byly na vysoké úrovni.

V play off se ukázalo mnoho hráčů v zářivé formě. Kdo se zamlouval vám?
V play off se v dobrém světle ukázalo mnoho hráčů, ale vybrat jednotlivce by bylo těžké.

Vzpomenete si ještě někdy na atmosféru po zisku mistrovského titulu? Určitě je to velmi „náročné období“?
Rád vzpomínám na atmosféru po zisku titulu, protože každý úspěch se musí oslavit. Každá oslava byla povedená, i několikadenní, takže velmi náročná (směje se).

V dnešním futsalu se hodně praktikuje power play. Jaký máte názor na tuto herní variantu? Přece jen to mnohdy ubírá na atraktivitě.
Power play se mi nelíbí, když ji hrají mužstva pouze na držení míče a nezakončují své akce, tím ubírají futsalu na atraktivitě. Podobný názor má i většina diváků.

V minulosti jste kombinoval profesionální fotbal s futsalem. Asi se jednalo o hodně náročné období, že?
Bylo to náročné období, když jsem kombinoval oba sporty, ale v době profesionální kariéry ve fotbale jsem futsal hrál pouze doplňkově.

Dělal vám v kariéře některý fotbalový trenér zle ohledně futsalu?
Měl jsem štěstí na dobré trenéry a vždy jsem se s nimi dokázal domluvit. Pouze jeden nejmenovaný funkcionář mi dokázal zařídit zákaz hraní futsalu v některých zápasech.

Hodně fotbalových trenérů je ortodoxně proti tomu, aby hráči hráli i futsal? Jste opačného názoru?
Ano, myslím si, že futsal je dobrým doplňkem k fotbalu. Určitě záleží na vytíženosti a časové náročnosti obou sportů.

Jste na druhém místě tabulky co se počtu odehraných zápasů týká. Před časem jste se nechal slyšet, že to i nejspíš tak skončí. Nepřehodnotil jste toto stanovisko a neproženete metu 494 zápasů Martina Dlouhého?
Ne, nic přehodnocovat nebudu a Martina už dohánět nechci. On by stejně ještě začal (směje se).

Máte letité zkušenosti. Přemýšlel jste, zda po skončení kariéry budete ve futsalu dál pokračovat v jiné funkci?
Ano, nad tím přemýšlím stále. Ovšem pořád ještě jsem na palubovce jako aktivní hráč, takže se myšlenkami, co bude, až skončím, nyní nezabývám. To přijde, až jednoho dne ukončím kariéru. Ve futsalu pak chci i nadále pokračovat.

Zažil jste snad všechny změny, kterými futsal prošel. Dá se vůbec srovnávat tento sport před dvaceti lety a dnes?
Srovnávat se určitě dá, ale každá změna se projevila do hry, některá pozitivně, některá negativně.

Českou ligu hraje mnoho zahraničních hráčů. Jaký na to máte názor? Určitě to přináší svá pozitiva i negativa.
Mám stejný názor, určitě to přináší oživení do hry, ale na druhou stranu naši hráči dostávají méně příležitostí ukázat svoji kvalitu, kterou přitom postupně můžou rozvíjet. Ale kvůli nedostatku prostoru při hře ji neprojeví naplno.

Do Chance futsal ligy míří nováčci Mělník, Jeseník a čerstvě i teplický celek Svarog FC. Co od nováčků očekáváte?
Zatím nevím, co od těchto klubů očekávat. Mělník už zkušenosti s první ligou má a Teplice s Jeseníkem určitě budou oživením, budou se chtít ukázat a zachránit se v první lize, což bývá hlavní cíl všech nových mužstev.

Právě nový účastník Svarog FC přináší velké diskuze. Jaký na to máte názor? Nebylo by spravedlivější, aby do ligy putoval jeden z druhých týmů druhé ligy – Vyškov či Zlej sen Liberec?
Asi spravedlivější by to bylo, ale jednoduše řečeno, Svarog FC bude hrát první ligu a nikdo to neovlivní.

Futsal se stále potýká s nižší návštěvností, přitom mnoho týmů má svou propagaci na vysoké úrovni. V čem vidíte hlavní problém?
Já nevím, jakou propagaci týmy dělají, ale asi není dostatečná. Přibylo mnoho dalších sportů, které konkurují futsalu. Dále si myslím, že futsalová liga by se měla hrát spíše v zimních měsících a sezona je zbytečně dlouhá. Tím ubývá na atraktivnosti a návštěvnosti.

Dlouho jste působil v Jihlavě a mnoho lidí bralo právě vás jako synonymum k futsalu. Žádný jihlavský tým ale na futsalové mapě první nebo druhé ligy nefiguruje. Čím si myslíte, že to je?
To se omlouvám, ale nevím. Bydlím v Chrudimi a v Jihlavě jsem hrál pouze fotbal, takže nějaký přehled o tomto dění nemám.

Ve své kariéře jste hrál s mnoha hráči a zažil hodně trenérů. Na které hráče a trenéry nejraději vzpomínáte?
To je strašně těžká otázka, protože jsem zažil neskutečné množství vynikajících hráčů a trenérů. Těžko někoho z nich vybírat, aby se ostatní neurazili.

Mnoho lidí zajímá, zda Petr Vladyka rozdává po ukončení profesionální fotbalové kariéry někde radost v nižší soutěži…
Nechci se vzdávat ani fotbalu a stále aktivně hraji krajský přebor v barvách Slatiňan.

(zdroj: efutsal.cz)