Nezasvěcenému čtenáři je třeba na začátku vysvětlit, že se pod touto zkratkou skrývá velmi úspěšný oddíl grapplingu a Brazilského Jiu Jitsu. První, co návštěvníka třebovické tělocvičny upoutá, jsou stěny přeplněné množstvím diplomů, medailí, pohárů a dalších ocenění, které sportovci získali u nás i v zahraničí. Protože oddíl vstupuje v roce 2016 do nového desetiletí svého trvání, položili jsme jeho zakladateli a hlavnímu trenérovi LUKÁŠI JANDOVI několik otázek.

Kdy se zrodila myšlenka založit v Třebovici oddíl, jehož sportovní náplň se tak trochu vymyká regionálním zvyklostem?
Vždy jsem inklinoval ke kulturistice a posilování, ale postrádal jsem sport, ve kterém by se získaná fyzička a obratnost ještě někde zúročily. Zlomovým okamžikem byl rok 1996, kdy jsem na videozáznamu viděl zápasy v Brazilském Jiu – Jitsu. U nás byla tehdy tato bojová disciplína prakticky neznámá. Čas plynul, ale v roce 2005 se mi konečně podařilo dlouho uchovávanou myšlenku proměnit ve skutečnost a založil jsem DSC GYM Třebovice. Ve třech lidech jsme společně jezdili do Týniště nad Orlicí a zdokonalovali se v technice zápasu. Pamatuji se i na první celorepublikový turnaj MMA (smíšená bojová umění bez pravidel, pozn. aut.) v Hradci Králové, který jsem ve své váhové kategorii vyhrál. I to bylo velkým povzbuzením do další práce.

Jaká sportovní disciplína se skrývá pod názvem DSC GYM Třebovice? Můžete nám ji více přiblížit?
Je to grappling a BJJ (Brazilské Jiu-Jitsu). Obě disciplíny jsou moderním druhem zápasení a jsou téměř totožné. Bylo by chybou se domnívat, že se jedná o surový sport, nejsou povolené žádné údery, kopy, tahání za vlasy, kousání, chytání za oděv. Zápas začíná ze stoje a pokračuje se na zemi. Aktéři využívají celou škálu různých chvatů, porazů, úniků a finálních technik, které nutí soupeře vzdát zápas. To se děje především poklepáním na žíněnku nebo verbálně. O ukončení zápolení, jež podle jednotlivých věkových kategorií trvá od čtyř do osmi minut, rozhoduje rozhodčí a udělené body. Při vlastním zápolení nepomáhá jen síla, ale je nutné zapojit i hlavu. Ne nadarmo se BJJ nazývá „lidské šachy", protože se zde upřednostňuje kromě síly a fyzičky i chytrost. Zatímco k BJJ je třeba mít na sobě kimono, v grapplingu nepotřebujete žádné speciální oblečení. Za zakladatele BJJ je považována rodina Gracie z Brazílie. Ta položila základy bojového umění , které nachází stále větší oblibu ve světě i u nás.

close ZPESTŘENÍ tréninků obstarávají semináře. Na jeden takový, který se konal před čtrnácti dny, přijal pozvání holandský trenér Kemail Verhoeven (vlevo). zoom_in Dochází při zápolení ke zranění? Neodrazuje tento fakt možné zájemce o grappling a Brazilské Jiu Jitsu?
Myslím si, že neexistuje pohybový sport, ve kterém by ke zranění nemohlo dojít. Fotbalista si může zlomit nohu, hokejista dostane nečekaný bodyček a to nemluvím o sjezdovém lyžování a skocích na lyžích. Samozřejmě, že ten, kdo poctivě trénuje a posiluje, je mnohonásobně odolnější proti úrazu než ten, kdo se povaluje na gauči. A tak je tomu i u našeho sportu.
Za uplynulých deset let se v oddílu vystřídalo více než 150 lidí z různých koutů Pardubického kraje. Ne každý to myslel vážně a ne každý dokázal skloubit svůj volný čas a náročný trénink. Trénujeme sedm dní v týdnu, ob jeden den se střídají dospělí s dětmi a sobota je věnována volnému posilování a trénování. Tomuto sportování musíte propadnout, jinak to nejde. V současnosti má naše členská základna čtyřiatřicet lidí ve věku od čtyř do dvaapadesáti let. V soutěžích BJJ nás reprezentují Lukáš Janda, David Sedlák, Oldřich Moravec, Filip Vejrek, David Macourek, Petr Bilanský, Jan Krula, Tadeáš Smejkal a další. Také v MMA máme svého zástupce Dušana Palu.

Již jste zmínil, že máte v oddílu děti. Jaké podmínky máte pro práci s touto přicházející generací sportovců?
Děti nemají v dnešní přetechnizované době potřebné fyzické dovednosti, jako tomu bývalo dříve. BJJ je jedním ze způsobů, jak dětem vrátit pohyb, naučit je úctě a fair play. Stává se ve fotbalových klubech, že trenéři nabádají své mladé svěřence, aby nafilmovali faul jen proto, aby zvítězili, a to je moc špatně. V našem oddílu je osm dětí ve věku od čtyř do osmi let a snažíme se z nich již od útlého věku vypěstovat malé samuraje, kteří ctí zásady férového jednání. Jsou to vesměs děti, jejichž tátové jsou již našimi členy, rádi bychom však v brzké době nejen tuto, ale i základnu dospělých rozšířili alespoň na sto členů.
Tělocvična Mateřské školy v Třebovici nám sloužila mnoho dlouhých let, ale začíná být těsná. Chceme vytvořit tréninkové centrum pro Brazilské Jiu-Jitsu, smíšená bojová umění, box, kondiční cvičení, prostě chceme mít všechno pod jednou střechou. Proto sháníme nové prostory a pevně věříme, že se nám to podaří.

Za uplynulých deset let dosáhli členové oddílu mnoha úspěchů. Máte mezi mladými sportovci talenty, kteří by mohli být příslibem do budoucna?
Kdybychom měli vyjmenovat všechny úspěchy, kterých jsme za uplynulých deset let dosáhli, zabralo by to hodně času. Stačí se jen rozhlédnout a vidíte, že získané trofeje již není pomalu kam vystavovat. Za poslední roky je to jeden úspěch za druhým a z každého turnaje si přivážíme pódium.
Jen pro připomenutí: V roce 2014 se konalo v Lisabonu otevřené mistrovství Evropy, ze kterého si David Sedlák ve váhové kategorii do 89 kg přivezl stříbrnou medaili.
Pokud se jedná o talenty, pak nemohu zapomenout na Petra Bilanského, jenž po půl roce trénování dokázal v roce 2013 vyhrát mistrovství republiky v juniorech. V prosinci loňského roku se konalo v Ostravě otevřené mistrovství České republiky a Slovenska. První místa a zlaté medaile si přivezli David Sedlák a Tadeáš Smejkal, bronzový byl Jan Krula. Dvanáctého března letošního roku se konal ve Vsetíně druhý ročník Valachien Cup v grapplingu. Zúčastnilo se ho 90 závodníků z 23 týmů a opět jsme nepřijeli s prázdnou. Tadeáš Smejkal a Jan Krula si ve svých kategoriích přivezli bronzové medaile. Právě tito posledně jmenovaní závodníci patří také mezi velké talenty. Tadeáš Smejkal je velmi cílevědomý a jeho přístup k tréninku je příkladný. Pamatuji se, jak ve dvanácti letech nahlédl do tělocvičny nesmělý hošík, jen tak, ze zvědavosti, a vidíte, již zde zůstal. Dnes je z něho úspěšný junior s množstvím cenných trofejí. Jsem také rád, že mě v době mé nepřítomnosti zastupuje při trénování mládeže.

Připravujete pro zájemce o BJJ a grappling v letošním roce nějaké překvapení?
V loňském roce přijala tříčlenná výprava DSC GYM Třebovice pozvání Karla Pravce z Renzo Gracie Team do jeho Akademie Brazilského Jiu- Jitsu v New Jersey v USA. Tento Čechoameričan, který již třicet let žije za oceánem, nás navštívil v roce 2013 a vedl tříhodinový seminář BJJ. Je to první Čech, kterému se podařilo získat v BJJ černý pás. Na 16. – 19. červen připravujeme v Třebovici výukový kemp pro střední Evropu a již dnes máme čtyřicet přihlášených. Kromě Česka a Slovenska přijedou účastníci z Německa, Nizozemska, Polska a Karel Pravec přislíbil svou účast i na tomto kempu jako lektor výukového programu. Jeho neocenitelné rady a zkušenosti budou zaměřeny na ukončovací techniky a budou jistě velkým přínosem pro všechny účastníky. Jsme rádi, že tato sportovně uznávaná osobnost opět navštíví náš region.
Samozřejmě, že kromě této velké sportovní akce máme připravená i vystoupení na soutěžích, různých exhibicích a dalších seminářích pro naše členy i širokou veřejnost. Přijďte se také podívat, možná že se i vám tento sport zalíbí a zůstanete. Milan Michalski