Čtvrtečním letem do dalekého Kazachstánu, kde budou biatlonisté ladit formu, začal pro závodníky olympijský trip. Bude trvat dlouho, ale všichni v České republice věří, že přinese očekávané, tedy výsledky na hrách v Koreji. Tam se výprava přesune 3. února.

Olympijský oheň se rozhoří 9. února, ale v Pardubickém kraji už to bude v neděli 28. ledna, kdy bude zahájena Olympiáda dětí a mládeže 2018.

Na své začátky ještě před odletem do Almaty zavzpomínal Ondřej Moravec, který bral sport v útlém věku jako hru. „V dětství pro mě byla důležitá parta a v 'lyžáku', jak jsme tehdy říkali našemu klubu, byla výborná. Chodil jsem tam potkat kámoše, odreagovat se, vyblbnout. Tehdy jsem bral sportování jako hru a i nyní si myslím, že to u dětí tak má být,“ domnívá se český reprezentant.

Má pravdu.

Všechny možné příručky týkající se sportovních odvětví avizují, že tréninkový proces v dětském věku by měl být tvořen převážně hrou, poznáváním, prací ve skupině.

Tímto způsobem se buduje vztah ke sportovní činnosti, který se každým rokem prohlubuje. „Svůj pohled na sportování jsem začal měnit někdy kolem čtrnácti, patnácti let, kdy se hra proměňuje ve skutečný trénink a začíná se prosazovat motivace. Důležitější postavení pak dostávají i výsledky. Když se člověku alespoň jeden z mnoha závodů povede, je to dobrá motivace, odměna i důvod proč ve sportu pokračovat, makat, zlepšovat se fyzicky i v dovednostech,“ poukazuje Ondřej Moravec na fakt, jež hraje klíčovou roli.

Rozhraní žákovské a dorostenecké kategorie je hodně důležité.

Přechod na střední školy bývá zlomovým okamžikem. Zarputilí jedinci, ochotni se dále zlepšovat, trénovat a vyvíjet, vydrží. Další se leknou, nebo úplně skončí.

Zásadní roli hrají také rodiče. Se svou zkušeností se Ondřej Moravec netají.

Nemusí. Je pyšný.

„Důležitou, a často spíše zásadní, roli ve sportování dětí hrají rodiče. Dodnes jsem mamce a taťkovi vděčný, že mě do ničeho nenutili, nikam mě netlačili a vlastně do mého sportování absolutně nezasahovali. Nemyslím si, že by ambice rodičů měly být větší než motivace dětí. Ze svého okolí znám spoustu případů, kdy rodiče dětem spíše uškodili. Nechci nikomu radit, ale z vlastní zkušenosti vím, že radost ze sportování je během dospívání důležitá,“ přidal osobní zkušenost český závodník, který na loňském mistrovství světa získal stříbrnou medaili v individuálním závodu.

Olympijskou atmosféru zažil už několikrát. V Koreji to bude jeho čtvrtá účast pod pěti kruhy, avšak dětskou olympiádu nikdy nezažil. „Přiznám se, že 'malým' olympionikům tuto akci trochu závidím. Za mě bylo vrcholem sezóny mistrovství republiky, ale setkání dětí z různých sportů a soutěžení krajských výprav považuji za krásnou myšlenku. Je to o setkávání, o poznávání, o přátelství… Přeji všem, aby si dětskou olympiádu užili, aby je bavila a sport zůstal nadále jejich vášní a radostí,“ posílá Ondřej Moravec vzkaz všem účastníkům, kteří se od pondělí 29. ledna pustí do zápolení.   (bed, tjh)