Ve výběru nahradil nemocného Michala Šlesingra. Na tratích slavného areálu Holmenkollen se představil ve sprintu na deset kilometrů a obsadil 80. místo mezi 104 startujícími špičkovými biatlonisty. „Moc si příležitosti, kterou jsem dostal, vážím. Zažít atmosféru Světového poháru přímo zevnitř dění, vidím jako super zkušenost. Potkával jsem nejlepší závodníky na světě a snažil jsem se odkoukat, co se dalo. Ale ve finále toho nebylo mnoho, protože jsem se musel soustředit i na svůj výkon,“ začal vyprávět po návratu do Letohradu.

Mrzelo ho, že se na trati nepotkal s běžeckou formou, kterou měl před několika týdny během mistrovství světa juniorů v estonském Otepää. „Průšvih to snad nebyl, ale vím, že umím běhat rychleji.“ Dosáhl 66. běžeckého času a na trati byl o šestnáct sekund rychlejší než loučící se legenda Jaroslav Soukup. „Poznal jsem, jak jsou tratě na Holmenkollenu těžké až zrádné. Není tam mnoho míst k odpočinku a komu dojdou síly, nakoupí velkou ztrátu.“

Náročná je podle slov rodáka z Velkých Karlovic i střelnice. „Od moře stále nevyzpytatelně pofukovalo. Člověk si pak není jistý, zdali má cvakat, nebo ne.“ Vleže minul jeden terč a hned věděl, že se jednalo o jeho chybu. „Moc jsem tlačil proti ráně ramenem,“ vysvětluje. Vstoje pak chyboval dvakrát. „No, myslím, že umím zastřílet i lépe,“ povzdychne si Štvrtecký.

Přestože si ve Světovém poháru odbýval premiéru, zkušenosti s reprezentací už má. „Během letní přípravy jsem s týmem trénoval v Novém Městě na Moravě, nebo jsem se na podzim zúčastnil soustředění v lyžařském tunelu v německém Oberhofu,“ dodává.

Pokoj v Oslu sdílel společně s Michalem Krčmářem s dalším odchovancem letohradského biatlonu a olympijským medailistou z Pchjongčchangu. „Michal je hrozně pohodový a vstřícný kluk. Bylo to fajn,“ vzpomíná Jakub Štvrtecký na norský pobyt.

Když mu na Holmenkollenu skončil závodní program, trénoval, pozoroval, učil se, vnímal a fandil. „Start ve 'svěťáku' je pro mě obrovskou motivací do další práce. Přemýšlel jsem, v čem bych se měl zlepšit a je toho hodně… Vlastně ve všem. V běhu, v síle, ve střelbě. Bude to bolet, ale těším se na to,“ dodává svěřenec trenéra Vlastimila Vávry.

Má ho pod křídly v juniorské reprezentaci. Ovšem v minulosti jej vedl současný trenér mužské reprezentace Michael Málek, následně Lukáš Dostál a Martin Holec. Ti všichni se podíleli na jeho vzestupu. (tjh)