Na svahu černé sjezdovky ve Skicentru v Říčkách v Orlických horách se představí nadějní lyžaři z Litvy, Běloruska, Kazachstánu, Anglie nebo vzdálené Austrálie. „Velkými favority jsou tradičně ČR a SR, které pravidelně sbírají nejvíce bodů. Na předních místech se také často objevují závodníci Slovinska, Ruska, Velké Británie nebo i Holandska. To samozřejmě nevylučuje, že nepřekvapí někdo z ostatních výprav,“ říká jeden z organizátorů Jan Duffek.

Rekord odolává

Skicentrum Říčky v Orlických horách, kam už včera zamířily první výpravy, hlásí ideální sněhové podmínky. „Sněhu máme dostatek. Pro nás by bylo výhodnější, kdyby už těsně před závodem moc nenapadlo, maximálně do deseti centimetrů,“ hodnotí sněhovou nadílku ředitel závodu Jaroslav Křístek. „Na černé sjezdovce se zasněžují místa, na kterých se nezávodí, ale s ohledem na celkovou bezpečnost všech účastníků 'Skíčka' tam také musí být dostatečná vrstva sněhu, to jsou kraje a hlavně prostor cíle a startu,“ dodává.

Ve čtvrtek už závodní svah prověří sami závodníci při tréninku. Večer je pak čeká slavnostní zahájení mezinárodního žákovského závodu v prostorách před Skirestem. V pátek už propuknou samotné závody ve slalomu a obřím slalomu. Dohlížet na ně bude technický delegát z FIS Srecko Jensencek ze Slovinska. Jako předjezdec v obřím slalomu pojede dlouholetý závodník na monoski Pavel Dvořák. Pořadatelé se těší na vydařený závod. „Ani letos se nám nepodařilo překonat rekord v počtu přihlášených závodníků. Ten padl v roce 2011. Tehdy bylo na startu 21 zemí a cca 210 závodníků. Ale i tak se máme na co těšit,“ říká předseda organizačního výboru Luboš Bäuchel.

Přihlášené státy
Austrálie, Estonsko, Bělorusko, Rusko, Litva, Kazachstán, Velká Británie, Holandsko, Slovinsko, Slovensko, Česko, Polsko, Rumunsko.