Poprvé se vyhlášení ankety o Nejúspěšnějšího sportovce Pardubického kraje konalo v Ústí nad Orlicí. Pondělní galavečer měl stejný mustr jako okresní vyhlášení.

Programem znovu prováděl „primácký sporťák“ Radek Šilhan a navíc dostal ozdobu v podobě Evy Aichmajerové DeCastelo. Tu nejvíc ohromil sedmnáctiletý pardubický basketbalista Martin Kříž. Když se postavila vedle něj, nesahala mu ani po ramena.

Hvězdou večera se jednoznačně stal sjezdař na divoké vodě Lukáš Uncajtík. Šilhan se ho pokoušel dotlačit k tomu, aby pardubický vodák prohlásil, že příště bude útočit na nejlepšího sportovce republiky a kanoistický sprint prohlásil za olympijský sport. „Já to určitě nebudu a vy v tom máte trochu bordel, sporty se dělí na olympijské a neolympijské,“ uzemnil celý sál vítěz. Vážně už pak ale poodhalil svoje plány na tento rok. „Chystáme se na raftové závody do Kostariky, ale to bude až tak v říjnu.“

Přítomné ohromil i pardubický rychlostní kanoista Přemysl Dušek. Šestasedmdesátiletý sportovec, mimo to že jezdí třeba sprinty na jeden kilometr, závodně běhá na lyžích. „Ve Finsku to bylo docela tvrdý. Bylo tam víc jak minus dvacet. Při tréninku dva dny před závodem jsem si říkal, že neuběhnu ani tři sta metrů. Přišel jsem na to, že dýchám na sporo,“ popisoval svůj poslední lyžařský zážitek.

Futsalista chrudimského Era–Packu Lukáš Rešetár musel vysvětlit, proč má odbarvenou hlavu na blond. Domněnka, že je to kvůli blížícímu se play off, byla mylná: „Letěj na to ženský,“ usmál se třetí nejlepší sportovec kraje.

Mezi nejlepší tři kolektivy kraje se prosadili sáloví fotbalisté Poličky, kteří se vloni stali mistry republiky. Letos ale vypadli už v semifinále. Zdeněk Červený stále nemohl skousnout křivdu, které se na jeho týmu dopustili muži s píšťalkou: „Dostat se do elitní čtyřky je velký úspěch. Někdy v našem sportu ale prostě rozhodují sudí. Jasně, nemělo by se na ně vymlouvat, ale když to řeknu fotbalově, pěkně nás tam fikli.“ Ironií pak trochu bylo, že mu cenu předával předseda krajského fotbalového svazu a bývalý rozhodčí Janata.

Nejlepší sportovec našeho okresu biatlonista Lukáš Kristejn spadal do kategorie „mládež“ a nakonec skončil třetí. Jedničkou mezi sportovci Orlickoústecka se tak stal Robert Krupička, elitní světový běžec do vrchu, jemuž patří sedmé místo.

Galavečeru chybělo snad jenom jedno – tradiční třešinka na dortu, na kterou jsme většinou zvyklí z vyhlášení okresní ankety. Naposledy to byla díky účasti Barbory Špotákové v České Třebové rovnou plná nůše třešní.
Slavný sportovec, hvězda. Někdo takový tentokrát scházel. Přesto, kdo přišel, nelitoval.