Letos je to poprvé v historii závodů, kdy do Říček přijede kompletní výběr Izraele a také všechny tři pobaltské týmy z Litvy, Lotyšska a Estonska. Počet zemí v seniorské světové špičce se neustále zvyšuje a tento trend platí i pro žákovské kategorie. „Osobně jsem nejvíce zvědavý na výkon naší reprezentantky Valentýny Volopichové. Jednak bodovala už v minulých ročnících a jednak jsem ji viděl jet na SP ve Špindlerově Mlýně jako předjezdkyni seniorkám. Ten její výkon byl bez nadsázky srovnatelný s dospělými. Jela výborně,“ tipuje favoritku letošního Skička Jaroslav Křístek.

Česko bude mít na Skiinterkritériu hned trojí zastoupení – závody jedou dva reprezentační výběry (celkem dvacet reprezentantů ve výběrech A a B), pět divokých karet dostane pořádající Skiklub Ústí nad Orlicí. Největší naděje místních závodníků vkládá jejich trenér Tomáš Tuček do staršího žáka Vítězslava Kábrta. „Víťa měsíc a půl po zranění zad nestál na lyžích a minulý týden zajel v Peci pod Sněžkou druhé, třetí a čtvrté místo na republikových kvalifikačních závodech. Je taky možné, že vůbec nepojede na divokou kartu, ale dostane se do jednoho z českých reprezentačních týmů,“ odhaduje šance Orlickoústeckých jejich trenér.

Největší starosti mají pořadatelé se sněhem. Kontrolní měření kvality sněhové pokrývky proběhlo minulý víkend. Aby byly závody podle regulí, je nutné vrtat tyče alespoň do 40 centimetrů sněhu. Tyto parametry v neděli splnila pouze dolní část závodní sjezdovky. „Ve hře jsou různé varianty. Nejraději bych, abychom nahrnuli na horní úsek slalomky sníh z červené sjezdovky, kde máme zásoby. Vyloučena ale není ani varianta, že obří slalom pojedeme na červené sjezdovce, která má také homologaci FIS,“ říká místopředseda organizátorů Stanislav Havel.