Talentovaný tenista JAKUB LUSTYK bude na letošní sezonu vzpomínat s rozpaky. V červenci získal pět bodů do žebříčku ATP (celkem jich má šest), ale v dalším rozletu jej zastavilo zranění ruky.

„Začínal jsem na jaře v Turecku. Pár turnajů bylo na rozehrání, pravidelně jsem postupoval z kvalifikací. Prostředek sezony, po Rieter Cupu, byl nejlepší. Povedlo se mi uhrát pět bodů do světového žebříčku ATP. Pak přišlo zraněni prstu v Chorvatsku a vynucená přestávka, po níž jsem formu už nenašel. Měl jsem hrát ještě v Portugalsku, ale onemocněl jsem, a bylo po sezoně. Chtěl jsem mít na konci letošní sezony deset bodů, mám jich šest,“ vrátil se k uplynulé sezoně dvacetiletý tenista.

Nemoci a zranění vás provázejí až příliš často, že?
To je pravda. Nikdy to není nic vážného, ale vždycky mne na nějaký čas limitují.

Kterých letošních výsledků si ceníte nejvíce?
Důležité byly hlavně ty v Německu, kde jsem uhrál body. Nejlepší byl turnaj v Espelkampu, kde jsem se probojoval do čtvrtfinále. Kvůli zraněni jsem však nemohl odehrát klíčový zápas naplno.

A naopak turnaj, který se vám nevydařil?
Jeden z nejhorších výkonů jsem předvedl se Sikorou v Žilině, tenhle duel jsem jednoduše nezvládl.

V české extralize družstev jste hájil barvy týmu LTC Pardubice. Jak hodnotíte vystoupení v Ostravě?
Extraliga družstev mne nezastihla ve formě. Po zranění ruky jsem tři týdny nehrál žádný turnaj, pouze jeden týden jsem mohl hrát bekhend. Nehrál jsem dobře, navíc jsem narazil na silné soupeře, proto jsem prohrával.

Změnili jste s vaším dlouholetým trenérem Jaroslavem Rybkou nějak výrazně přípravu?
Ani ne. Po celý rok byla stejná. Jen jsem častěji trénoval s Davidem Novákem z LTC Pardubice. Právě s ním jsem odehrál několik těžkých tréninkových utkání. Tahle spolupráce mi prospívá, moc mu děkuji.

Část tréninků jste také absolvoval v Praze…
Bylo to hlavně na jaře. Na kurtech I. ČLTK jsem mohl trénovat s opravdu kvalitními hráči, to bylo velké plus. Domluvili jsme, že tato pražská příprava bude pokračovat. Nyní na podzim i v průběhu zimních měsíců.

Jakou podobu mají vaše nejbližší plány?
Hlavně potřebuji dokončit autoškolu. Pokud jde o tenis, tak 19. listopadu odjíždím s týmem I. ČLTK Praha na soustředění do Vysokých Tater. Pak bych měl hrát české halové turnaje kategorie ITF Futures. V květnu příštího roku mne čeká maturita na českotřebovském gymnáziu. Mám individuální plán, škola mi vychází vstříc, všem učitelům moc děkuji.

(vd)