DOPLAVÁNO!:
Čas úspěšného pokusu 9:22 hodin!!
Závěr (těch posledních cca 800 metrů) byl nesmírně dramatický, moře je neskutečně bouřlivé a proud, navzdory očekávání, dosáhoval rychlost 4.5 uzle za hodinu (8km/h), takže Eňa ze sebe musela vydat vše, aby pevniny dosáhla.

Proto je čas, v období silných proudů, mimo sezónu a ve velkých vlnách, fantastický.
Za normálních podmínek by Eňa atakovala hranici 8 hodin.
Příboj byl tak obrovský, že rozhodčí povolili vyjímku z pravidel a Eňa nemusela vylézat na břeh, stačilo dohmátnout, ale Eňa nakonec i to zvládla a na skalisko vylezla, čímž svůj pokus naplnila beze zbytku!!
Přes proudy ji v tomto období mistrovsky převedl osvědčený Reg Brickell se svým bratrem Rayem.

Eňu uvidíme v sobotu na Mělicích při posledním kole Českého poháru, který Eňa již celkově vyhrála, ale zda poplave, je teď opravdu nejisté… :)," informoval náš Deník otec a trenér Michal Štěrba.
Čtvrtek 12:00:
"Eňa se nadále pere se silným proudem, bohužel de facto stojí na stále stejném místě.
Pobřeží je cca 3,5km vzdálené, ale teprve v těchto okamžicích to vypadá, že proud slábne a že Eňa by se mohla posunout dál.

Naštěstí je nadále v pohodě. Máme informace od rozhodčích, že zatímco Eňu doprovázala hejna ryb, štafetu, která plave ve stejný den, doprovázeli v jednu chvíli i delfíni," informoval náš Deník přímo z lodi otec a trenér Michal Štěrba.

Čtvrtek, 10:00:

"Eňa má za sebou 6,5 hodiny. Přesto je naprosto v pohodě, žádná zima, úsměvy, frekvence záběrů stále 67 jako na začátku – je vidět, že je dobře připravena.

Na Cap Gris-Nez zbývá 6,5 kilometru, ale zhruba před 3/4 hodinou kulminoval nejsilnější proud, který Eňu nyní vláčí podél břehu, byť již trošičku ochabuje. Vše záleží na počasí, ale pokud by dál oslaboval, mohla by mít Ěna během půl hodiny příležitost z něj vyplavat. Nyní se ji poloostrov Cap Gris-Nez, bohužel, vzdaluje.

Silný proud nás nese směrem na jih, kde jsou všude vlny s čepicemi.
Tím, že Eňa plave v období silných proudů, je rozdíl mezi maximální hladinou přílivu a minimální hladinou odlivu vysoký – 6,3 metru, oproti příhodným 3,1-3,2 metru…," uvedl Michal Štěrba.


Čtvrtek, 9:00:

"Eňa má na Cap Gris-Nez “již jen” šest a půl míle (10.5km), ovšem proud je velmi silný, takže se na Cap Gris-Nez nemůže plavat na přímo, ale obloukem, takže Eňa bude muset naplavat podstatně víc kilometrů.

Vítr nyní ještě zesílil, takže vlny mají bílé čepice, ale lodivod Reg Brickell mistrně Eňu svojí lodí před vlnami a větrem chrání. Ve čtvrtek plave Kanál ještě jedna štafeta, která startovala stejně s Eňou a nyní je asi 400 metrů za ní, " konstatoval pro náš Deník přímo z lodi otec a trenér Michal Štěrba.

Počasí nad Atlantikem se zase vyznamenalo… Tentokrát ale v kladném slova smyslu. Zatímco v srpnu pardubické plavkyni Lence Štěrbové zhatilo pokořit kanál La Manche, tak nyní se nad ní svatý Petr smiloval. Přitom ještě v úterý byla šance minimální, spíše vše bylo směřováno ke konci týdne.

„Předpověď počasí je na celý týden spíše pesimistická, nicméně nemáme jinou možnost než čekat a doufat, že se některý den do 14. září vítr alespoň na deset hodin uklidní a Eňa bude moci odstartovat,“ zhodnotil situaci v úterý Michal Štěrba, otec a trenér Lenky v jedné osobě.

Přišla však středa a rapidní obrat a radostná zpráva pro všechny příznivce šestnáctileté plavkyně.

"Od lodivoda jsme se právě dozvěděli toužebně očekávanou a přesto nečekanou zprávu, že předpověď počasí Eně umožní odstartovat. Ideálně pak v noci mezi 02:15 a 02:30 místního času,“ tuto esemesku zaslal našemu Deníku ve středu večer Michal Štěrba, který převedl přes kanál již osm borců.

A Reg Brickell opět potvrdil pověst zkušeného mořského vlka. Jeho předpověď nelhala a Lenka Štěrbová vstoupila v britském přístavu Dover do chladných vod Atlantiku.

„Eňa odstartovala v 02:33 britského času ze Shakespeare Brach,“ informuje Štěrba.

S další zprávou se „Eňa team“ (kromě otce, také maminka a bratr Vojko) přihlásil ve čtvrtek ráno.

„Eňa má za sebou přesně čtyři hodiny. Po třech půl hodinách začalo svítat, nyní již sluníčko zkouší prorazit. Eňa plave velice dobře, od startu stále 67 záběrů za minutu. Za půl hodiny by měla být přesně v polovině Kanálu. Občerstvuje podle plánu každých patnáct minut. Voda má 17°C, ovšem moře je hodně rozvlněné. Vítr fouká trochu z boku, ale přece jenom tím správným směrem do Francie.

Přestože jsem byl na Kanále nesčetněkrát, poprvé jsem zažil, aby osvětlený plavec a loď přitáhly obrovské množství patnácti až padesáticenti­metrových dlouhých úzkých ryb. V noci Eňu v hejnech obklopovaly a vyskakovaly kolem ní nad vodu. V moři potkala rovněž pár medúz,“ vtáhl nás do děje Michal Štěrba.

O půl desáté má za sebou již šest hodin plavání.