Závody mistrovství České republiky do vrchu přivítá trať na Laudon již po jedenácté. Pořadatel z brněnského K plus K motorsport Karel Kubů k tomu poznamenává: „Jedná se o soutěžení soudobých i historických automobilů, přihlášeno je v současnosti více než sto vozidel, čímž je v podstatě naplněna kapacita areálu. Zdejší trať patří vůbec mezi ty nejrychlejší, její délka je čtyři kilometry. Rychlostní průměry nejlepších se šplhají ke sto padesáti kilometrům za hodinu, formulové vozy pak dokáží v nejrychlejších pasážích vyvinout rychlost až dvě stě padesát kilometrů.“

O atraktivitě albrechtické trati svědčí nejrychlejší zajetý čas, držitelem traťového rekordu je od roku 2004 zkušený matador Otakar Krámský. Hodnota 1:35,35 je ale v ohrožení, protože na sobotní a nedělní klání přijedou pod Laudon dva piloti s formulí 3000. „Rychlosti a síla těchto strojů jsou opravdu závratné, vždyť se po vozech formule 1 jedná o nejrychlejší typy, které se v současnoti vyrábějí. Piloti Dušan Nevěřil a Miloš Beneš, pokud dojedou do cíle, patří rozhodně k největším favoritům obou závodů,“ upřesňuje organizátor závodu.

Samotný Otakar Krámský nebude pokusům o zdolání svého rekordu přítomen. Na jaře měl poměrně těžkou nehodu a do Albrechtic za týden nepřijede. „Otakar původně předpokládal, že by si zde zazávodil, nakonec ale svou účast odřekl, což nás pochopitelně mrzí,“ dodává Kubů.

Albrechtické závody se každoročně těší ohromnému zajmu fandů motoristického sportu, loni jich dorazilo okolo patnácti tisíc. Organizační tým je připraven na ještě vyšší návštěvu, spoléhá pochopitelně na přízeň počasí, od které se kromě návštěvy odvíjejí také časy dosahované jednotlivými jezdci. Pořadatel z K plus K motorsportu pokračuje: „Přáli bychom si, abychom loňských patnáct tisícovek diváků ještě překonali. Pro příchozí jsme připravili bohatý doprovodný program, který jsme oproti minulým ročníkům podstatně rozšířili. Pro rodiny s dětmi jsme přichystali nejrůznější atrakce, skákací hrad, skluzavky či šplhací stěny. Pro děti je určena celodenní diskotéka. V sobotu večer se pod cirkusovým šapitó uskuteční velká taneční a hudební šou, v ní se představí třeba skupina Děda Mládek Illegal Band nebo Helena Zeťová. Nebudou chybět další taneční skupiny.“

Harmonogram podniku mezinárodního mistrovství České republiky a mistrovství České republiky historických automobilů počítá celkem se dvěma závody v sobotu a neděli od 13 hodin. Tréninkové jízdy začínají po osmé hodině ranní. Parkoviště pro závodní stroje ale otevřou pořadatelé už v pátek okolo druhé odpoledne, fandové rychlých kol tak budou moci s předstihem obdivovat všechny závodní speciály.

Po asfaltu na Laudon se bude prohánět za týden i jeden málo vídaný stroj. „Diváci se mohou těšit na exhibiční jízdu závodního trucku Baghira, který je momentálně držitelem světového rekordu ve své kategorii. Za volantem tahače bude pilot David Vršecký, jeho jízda určitě návštěvníky našeho závodu zaujme,“ uzavírá Karel Kubů.