„Trať byla těžká, hlavně v kopcích, ale největší problém byl v technických sjezdech,“ přiznal vítěz Lukáš Raška z týmu Mapei Merida Kaňkovský. Právě jemu pořadatelé kromě zlaté medaile udělili také cenu fair play za to, že při únicích překládal do němčiny svému největšímu soupeři Zeno-Levi Winterovi informace od rozhodčích, např. jaký má skupina náskok před pelotonem. Skromný závodník připisuje zásluhy za získání žlutého dresu také kamarádům z týmu a zejména Matěji Pitákovi, který mu rozjížděl každý sprint a tím mu šetřil sekundy do cíle.

Malý závod míru 2021 AVX je již tradiční cyklistický závod žáků a kadetek, který se po dobu 49 let konal bez přestávky. V loňském roce však jarní závod přerušila koronavirová situace. Jubilejní 50. ročník se tak uskuteční v termínu od 13. do 15. srpna 2021.

Letošní jubilejní 50. ročník přijeli osobně podpořit takové cyklistické legendy jako je vítěz Závodu míru v roce 1964 Jan Smolík nebo dvacetinásobný mistr světa v kolové Jan Pospíšil. Podle hodnocení ředitele závodu Jiřího Dvořáka se akce vydařila, nedošlo k žádnému úrazu, takže lékaři byli za těch 50 let poprvé bez práce. „Podařil se nám i slavnostní večer, který jsme uspořádali, slyšeli jsme jen samou chválu a ujištění, abychom další ročník opět udělali a že určitě všichni zase rádi přijedou.“

Nabízí se tedy otázka, zda se 51. ročník opravdu uskuteční? „V historii bylo každé desáté výročí průlomové, něco se muselo změnit, aby se nastartovalo další desetiletí. A myslím si, že teď to nastartování bude úplně nejobtížnější. Ale věřím, že se to podaří,“ říká s úsměvem Jiří Dvořák.