Lanškrounský závod je největší a nejstarší cyklistickou soutěží v Evropě v kategorii žáků a kadetek. Pravidelně v ní soupeří čeští mladí cyklisté ve věkové kategorii chlapců 13 a 14 let a dívek 15 a 16 let.
Závod bude slavnostně zahájen v pátek v 16.30 hodin na náměstí J. M. Marků, vyhlášení výsledků proběhne v neděli ve 12 hodin na stejném místě.
Etapa 1Pořadatelem závodu, který v této chvíli finišuje s přípravou, je Cyklistický klub, o. s. Lanškroun.
Vedle českých závodníků na něj byli pozváni i mladí cyklisté z Polska, Německa, Chorvatska, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Kdo se skutečně zúčastní, se zjistí až těsně před závodem, protože přihlášky, byť se uzavírají několik dnů před akcí, se vždy na poslední chvíli mění.
„Zatím máme zprávu z Rakouska, že letos dávají přednost závodům na dráze v Prostějově. Z Polska máme přislíbenou účast dvou reprezentačních družstev vojvodství, kraje, Wroclav a Zelená Hora. Kladně na pozvání odpověděli i Maďaři," uvedl předseda Cyklistického klubu Lanš-
kroun Jiří Dvořák.
Každá z etap od startu do cíle trvá cca 70 minut a časovka jednotlivců asi 130 minut podle počtu startujících.
Důležitou otázkou, kterou musí pořadatelé řešit, je bezpečnost mladých závodníků. V čele závodu proto pojede Policie ČR, to by měl být signál pro řidiče, aby si našli bezpečné místo a zastavili. Zdrží se několik minut a vyhnou se případným problémům při míjení pelotonu. Křižovatky zabezpečí pořadatelé na motocyklech. Organizátoři apelují na to, že je třeba jejich pokyny bezpodmínečně uposlechnout.
Etapa 2 a 3Velkým nešvarem řidičů podle jejich zkušenosti je, že při průjezdu Policie ČR zastaví, potom se však proti pelotonu rozjedou, aniž vyčkají jeho průjezdu. Pořadatelé proto prosí a žádají: „Vydržte chvilku a pomozte nám zabezpečit plynulost a hlavně bezpečnost silničního provozu. Proti vám jedou na kolech děti, které sice umí závodit, ale jsou to pořád děti a silnice je nejnebezpečnější hřiště."
„Připojuji se k apelu pořadatelů na zajištění bezpečnosti mladých cyklistů. Zároveň jim chci poděkovat za to, s jakým nadšením do pořádání Malého závodu míru každý rok jdou. Atmosféra závodu je nepopsatelná. V dětech, které se jej účastní a mezi kterými jsou i budoucí Kreuzigerové, Kulhaví či Štybarové, určitě zůstane vzpomínka na Lanš-kroun, město, ve kterém jely jeden ze svých prvních velkých závodů, i když jeho název vlastně začínal slovem Malý," uvedla starostka města Stanislava Švarcová.
Předseda organizačního výboru závodu Jan Morávek dodává: „Nad závodem převzala záštitu řada významných osobností, některé z nich přivítáme na závodě. Předně starostku města Lanškroun Stanislavu Švarcovou, která je čestnou ředitelkou závodu, pozván je hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, krajský radní René Živný, bývalý mistr světa v jedné z cyklistických disciplín, ředitel Policie ČR Pardubického kraje Jan Švejdar. Vladimír Etapa 4Holeček, významný představitel UCI a UEC je naším pravidelným hostem, účast potvrdil Jan Smolík, cyklistická legenda, a Zdeněk Hasman, cyklistický veterán a úspěšný trenér cyklistiky. Pozvali jsme i Radomíra Štantejského, šéfa územního odboru Policie ČR okresu Ústí nad Orlicí, který byl naším hostem i v minulém roce."
Jiří Dvořák doplňuje: „Nyní už zbývá jenom zabezpečit počasí, což sice neumíme, ale snad k nám bude příroda přívětivá. Zveme občany města i náhodné turisty. Přijďte se podívat třeba jen na části závodu, nebudete litovat."
Trasa závodu se vrací do původních etap, které museli pořadatelé v minulých letech upravovat podle toho, jaké byly uzavírky silnic z důvodů oprav.
První etapa startuje v pátek v 17 hodin z lanškrounského náměstí J. M. Marků po slavnostním zahájení, které bude probíhat cca 30 minut před startem.
Druhá etapa – časovka jednotlivců na trase Lanškroun – Horní Čermná – Nepomuky a zpět – má start v sobotu v 9 hodin u čerpací benzinové stanice DOTA a jede se na uzavřené silnici. Objížďka, která povede přes Horní Třešňovec a Horní Čermnou obousměrně, bude řízena pořadateli.
Třetí etapa odstartuje v týž den odpoledne v 15 hodin opět z náměstí J. M. Marků.
Čtvrtá, poslední etapa má start v neděli v 8.30 hodin také na hlavním lanškrounském náměstí. (tz)