„Do poslední chvíle jsem věřil, že pažní kost bude v pořádku. Po včerejším vyšetření ale vyhrál rozum nad citem. Mohl bych ohrozit nejen sebe s koněm, ale i soupeře. Těžko říct, jak by nedoléčená ruka v těžkém dostihu fungovala,“ uvedl Kratochvíl, jemuž po operaci paži zpevňují hřeby.

Převážně domácí konkurence

V sedle No Time To Loose ho nahradí trenérův syn, žokej Josef Váňa mladší.

Z ostatních účastníků, mezi nimiž s výjimkou slovenského koně chybí zahraniční zástupce, bude obhájce největším soupeřem favorita. Tím je další Váňův svěřenec Ange Guardian.

Velká pardubická často přináší překvapení. „Černými koňmi“ jsou Vicody se zkušeným žokejem Josefem Bartošem, který už vítězství ve slavném překážkovém dostihu zažil.

Osm žokejů přijede z ciziny

„Myslím, že bychom mohli být tak do pátého místa,“ odhadoval šance svého svěřence Bartoš, i když bylo cítit, že myslí na daleko lepší umístění.

Mnoho sázejících věří valachovi Tzigane du Berlais. Také jeho bude sedlat dřívější vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek.

Jestliže účast zahraničních koní je minimální (jen dva z Francie budou startovat v druhém nejvýznamnější dostihu Ceně Labe), u jezdců a žokejů je situace opačná. V Pardubicích se jich představí osm.

I když Jan Kratochvíl v Pardubicích v hlavní roli nebude, včera pokřtil knihu Dávat koním křídla. Se čtyřnásobným vítězem Velké pardubické Václavem Chaloupkou ji napsal Petr Feldstein.