Vedli 38 minut, místy téměř o dvacet a stejně prohráli. A tak pardubičtí basketbalisté znovu na své první finále v novodobé historii nedosáhnou.

Pardubičtí zastavili pět útoků Opavy a po třech a půl minutách donutili hosty k oddechovému času. Krátká pauza jí pomohla, když se znovu mohla spolehnout na střelbu za velkým obloukem. Jenže Východočeši opláceli stejnou mincí. Už po třinácti minutách vyrovnali svoji trojkovou produkci (6) z předchozích dvou domácích duelů.  A po koši s faulem se vystřelili k dvojcifernému náskoku.

Po přestávce se na chvíli Beksastroj zasekl, ovšem Slezané toho využili minimálně. Poté si Pardubice znovu vytvořily pohodovou rezervu. Opava však zase vystrčila trojkové růžky.. Po třech zásazích v řadě se přiblížila protivníku na tři body. Začátek posledního dějství rozjeli sice lépe pardubičtí obři, nicméně trpělivá Opava a její trojky přivodily úplně první zvrat v utkání. Čtyři minuty před koncem! V dramatické koncovce rozhodl koš Klečky dvě vteřiny před koncem.

SEMIFINÁLE PLAY OFF - 5. zápas: BK JIP PARDUBICE – BK OPAVA 89:90 (27:25, 55:40, 72:68)

Body: Spearman 24, Kent 18, Švrdlík 17, Pandula 10, Půlpán 9, Kohout 5, Potoček a Welsch po 3 – Gniadek 20, Klečka 16, Kvapil, Šiřina a Bujnoch po 11, Jurečka 8, Dragoun 6, Kouřil 4, Vlček 3. Rozhodčí: Vyklický, Hruša, Matějek. Fauly: 18:22. Trestné hody: 23/13 – 18/15. Trojky: 8:15. Doskoky: 42:37. Diváci: 1290. Nejlepší hráč: Radim Klečka. Konečný stav série: 1:4, do finále postupuje Opava.

Pardubice se střetnou o bronz se svitavským týmem. 

Ohlasy

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): "Gratuluji Opavě k postupu do finále. Pro nás to byla těžká série, obzvlášť poté, co jsme prohráli první dva domácí zápasy. Našli jsme v sobě bojovnost do třetího zápasu, byli jsme schopni vyhrát, ve čtvrtém zápase jsme udělali až příliš mnoho mentálních chyb. To byl hrozně důležitý moment v sérii, že jsme prohráli čtvrté utkání. Dneska jsme vstoupili do zápasu s velkou energií. Hráli jsme náš basketbal, běhali jsme do protiútoků, dobře jsme bránili, doskakovali. Bylo logické, že po poločase se Opava bude snažit nás zpomalit, což také udělala zónovou obranou. Začali jsme po sobě trošku koukat, skóre začalo padat a dali jsme jim příležitost, aby se dostali zpátky do zápasu. Poslední střela Radima Klečky nebyla o štěstí, protože on také střely trefoval celou sérii. Chtěl bych poděkovat fanouškům za vytvoření skvělé atmosféry nejen dnes, ale v průběhu celého play-off."

Radek Nečas (hráč BK JIP Pardubice): "Přidávám se ke gratulaci Opavě k postupu do finále, myslím si, že si to v této sérii zasloužili. My jsme si vybojovali výhodu domácího prostředí v dlouhodobé části, ale prohráli jsme tři domácí zápasy, a proto jsme nemohli pomýšlet na postup. Sérii uzavřel správný muž. Radim Klečka byl klíčový hráč v sérii, který nás ničil svými trojkami a nájezdy, svůj tým vždycky nakopl. Poslední střela jenom potvrdila jeho výkony v celé sérii.

Petr Czudek (trenér BK Opava): "V prvním poločase jsme vypadali na ručník. Řekli jsme si, s čím půjdeme do zápasu, s jakým herním plánem, s bojovností, že nedáme soupeři žádné koše zadarmo. První poločas byl z naší strany bázlivý. Pardubice na nás vlítly a kdyby dávaly trestné hody, jejich náskok mohl být větší, než byl. O přestávce jsme si řekli, že takhle nemůžeme hrát, protože takový zápas by mohl zlomit celou sérii. Chtěli jsme najít svoji tvář. Myslím si, že v druhém poločase soupeř trošku přestal hrát, začal se dívat na hodiny a my jsme pomalinku stahovali. Bylo vidět, že jak jsme byli na dostřel, soupeř znervozněl a takové zápasy pak rozhodují šťastné míče, odražené střely. Dnes to vyšlo na Radima Klečku, který rozhodl zápas i celou sérii."

Martin Gniadek (hráč BK Opava): "V poločase se nám nešlo do šatny s čistou hlavou. Věděli jsme, že Pardubice nastoupily hodně silné a do poločasu si udělaly velký náskok. Trošku jsme si to v šatně probrali a nastavili si hlavy tak, že jdeme za vítězstvím, chtěli jsme ho urvat. Abych řekl pravdu, do poslední chvíle jsem tomu nevěřil, ale Radim Klečka rozhodl. Pro mě to bude první finále v kariéře a může být i poslední, takže za tyhle okamžiky děkuji celému týmu a kvůli poslední střele hlavně Radimovi."