Světový šampionát v biatlonu dnes startuje smíšenými štafetami, což je parádní disciplína českého týmu.
Ulice utichnou, provoz se zastaví přesně v 15.30 hodin. Až se Veronika Vítková, stabilní členka prvního úseku, poprvé odlepí od sněhu, napětí bude stoupat.
Kromě letohradských závodníků Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce je v Oslu také ROMAN DOSTÁL, jehož jsme zastihli přímo v dějišti den před vypuknutím mistrovství světa.

Roman DostálDnes to na stadionu v Holmenkollenu všechno odstartuje. Jaká je atmosféra u českého týmu?
Viděli jsme se s závodníky poprvé v úterý, navíc tu ještě nebyli úplně všichni, protože trenéři Zdeněk Vítek i Ondra Rybář byli ještě na cestě a s nimi i Jarda Soukup, Adam Václavík a naše mladé holky. Zkušenější část týmu vypadala dobře, nálada výborná. I když jsme tedy zcela bokem od nich, ale na tréninku to z mého pohledu bylo v pořádku. Jinak je to takové klasické čekání na to, až to všechno vypukne. Ale že by nám přišli nějak nervózní, tak to určitě ne. Jsou v „cajku".

To je před smíšenou štafetou povzbudivá zpráva. Ta dozná pravděpodobně jedné změny oproti stabilnímu složení. Přesto šance má naše čtveřice poměrně velké?
Proběhly zdravotní komplikace, ale co vím od trenérů, tak ten poslední týden už bylo všechno v pořádku. Samozřejmě, že hned ten první start nám ukáže, jak na tom čeští závodníci budou. Ondra, který si těmi patáliemi prošel, nebude startovat. Je to i logické vyústění. Ondra Rybář si jej nemohl prověřit, jak na tom vůbec je. I když Ondra nepojede, tak stále bude štafeta velmi silná. Při té konkurenci to bude ale hodně těžké. Samozřejmě po loňsku je to očekávání poměrně velké. Když padne medaile, bude to obrovský úspěch. Ale víme, že biatlon je hodně vrtkavý. Může to dopadnout jakkoliv, ale i bez Ondry bojovat o medaili mohou.

Vy jste v minulosti několikrát 
v Norsku byl. Už na vás dýchá atmosféra a vyrojily se vzpomínky?
Tady byla vždy atmosféra perfektní. Norové sportem žijí. Areál má svou historii, je to tady, jak se říká, cítit na každém kroku. Bude to tady skvělé. Doufám, že nám naši sportovci udělají radost, že to bude k něčemu (směje se), nebo to bude gradovat.

Měl jste již čas projet si tratě?
Až domluvíme, tak pojedeme do areálu a hned se chystám. Ale tratě jsou více méně totožné, jak jsem byl zvyklý tady jezdit. Nějaké drobné změny jsou, ale nic velkého.

Čas na informování těch nejpovolanějších tedy pak bude…
No, tak já si myslím (směje se), že ti už jsou tak zkušení, že je nemusím o ničem informovat. Spíše naopak. I já si rád vyslechnu, jak to vidí. Spíše nasaji informace, co komu vyhovuje, nebo nikoliv. Většinou tu bývá teplejší počasí a tratě jsou hrabavější, ale uvidíme v den startu. V úterý se to zdálo docela dobré.