Poslední srpnový víkend se uskuteční 12. ročník tradičního závodu automobilů do vrchu Laudon 2008. V letošním ročníku se závody pojedou jako Mistrovství zóny Střední Evropy soudobých automobilů, Mezinárodní mistrovství České republiky soudobých automobilů a Mistrovství ČR historických automobilů. Podnik se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Ivo Tomana, který je velkým fandou závodů a pravidelně se jich účastní jako divák.

„Myslím si, že letos přijede 65 až 70 jezdců,“ říká Karel Kubů z pořadatelského K plus K motorsport a pokračuje: „Ze známějších jmen se představí například mistr Evropy, Slovák Peter Jureňa, z českých jezdců to budou Václav Janík, Marek Rybníček, domácí závodník Miloš Beneš. Milan Svoboda ještě přihlášku neposlal, ale s největší pravděpodobností na startu nebude chybět.“ V závodní listině se tak objeví kromě českých a slovenských jezdců ještě Němci, Poláci nebo Rakušané. „Jako perličku mohu prozradit, že máme přihlášeného i závodníka z Černé Hory,“ říká Kubů. Nejrychlejší formuloví jezdci budou dosahovat maximálních rychlostí kolem 240 km/h.

Podle Kubů letos odolá i traťový rekord: „V první řadě si myslím, že nebude zrovna ideální počasí. Druhá věc je, že na několika místech je nový asfalt, což sice pochopitelně trať zkvalitní, ale nový povrch s sebou přináší i to, že trochu víc klouže.“ Do nového kabátu se oblékly čtyři úseky trati. Koberce se dočkala nejrychlejší část „U Jeptišek“, poslední zatáčka před cílem, kde byl povrch silnice již hodně hrbolatý, lesní úsek a prostor za startem. Takže jak říká Karel Kubů: „Dráha bude mít parametry evropské trati.“ Po oba závodní dny je připraven stejný program. V sobotu i v neděli absolvují jezdci od 8.15 hodin povinné tréninky, start prvního závodu je ve 13.15, druhý závod bude zahájen v 15.15.

K vidění bude také soutěž zhruba třiceti vybraných hobby jezdců, kteří pojedou o Pohár DoVrchu.cz. „Děláme to již čtvrtý rok. Jezdci bez licence dostanou prostor se poměřit s opravdovými závodníky,“ prozradil Karel Kubů.

Závody v Albrechticích, které mají svoji tradici ze sedmdesátých let a byly znovu obnoveny v devadesátých letech, jsou již mezi jezdci zavedeným podnikem. Kubů si nemyslí, by byl ještě moc velký prostor, kam vrchařské měření sil posouvat: „Do budoucna by se dalo uvažovat o vyšším statut závodu. Je ale otázka, jestli je pro Čechy vhodné, mít zde více závodů mistrovství Evropy než jeden ve Šternberku. O výdělečný podnik se nejedná a sponzorské zázemí na Orlickoústecku není zas tak silné.“

Pořadatelé čekají, že od pátku do neděle populární závody do vrchu navštíví, pokud bude příznivé počasí, asi 15 tisíc lidí. Na nedávných závodech do vrchu v Ústí nad Orlicí se pořadatelé museli potýkat až s extrémní neposlušností ze strany diváků. V Albrechticích se excesům snaží zamezit vysokým počtem pořadatelů. Diváci by si tak měli uvědomit, že jejich pokyny nejsou žádná „buzerace“, ale nezbytný servis, který jim i závodníkům zajistí bezpečí.

Vrchařské klání v Albrechticích ale nejsou jenom silná auta. Návštěvníci si budou moci vychutnat i doprovodný program. „Připravujeme jako obvykle pro návštěvníky celodenní program s různými atrakcemi. K vidění bude automobil Porsche Cayenne, který absolvoval nedávno Rally Transsyberia. Na večer je připravena hudební show s Rádiem Černá Hora, hlavním hostem bude duo Těžký Pokondr, poprvé se veřejnosti představí také vítězka zlínského Czechtalentu Aneta Šrolerová z nedalekého Letohradu,“ popisuje program Karel Kubů.

(mj, ry)