Meteorologové předvídali studené deštivé počasí, ale naštěstí celý závod sledovalo sluníčko. A mělo se na co dívat! Na tratích vidělo 182 závodníků, mezi nimi i vicemistra světa v biatlonu Michala Šlesingra, dalšího biatlonového reprezentanta ČR Ondru Moravce, vícemistra republiky v půlmaratonu Pavla Brýdla, juniorskou reprezentantku a tradiční účastnici našeho závodu Leu Johanidesovou a další borce. Byli tu i závodníci, kteří snad nevynechali ani jeden z 20 ročníků – L. Novotný, J. Koblížek, Zd. Šroler, J. Šimůnek, Ota Sadílek, Jan Kalousek, J. Bielčík, R. Ouřecká, Eva Jirásková a další. Z Polska přijeli tři bratři Bogdalové.

Po 10. hodině odstartovali na 400 m trať šesti a sedmiletí žáčkové a každých 5 minut vybíhala další kategorie. Tradičně nejvíce bylo těch nejmladších, naopak dorostenci by šli spočítat na prstech jedné ruky. Ovšem na hromadném startu dospělých stálo rekordních 73 závodníků. Po deštích v předchozích dnech byla trať měkká, a tak čas loňského vítěze O. Moravce nebyl překonán, přesto však výkony těch nejlepších byly úctyhodné. S náskokem 1,5 minuty na 10 km trati zvítězil Brýdl z SK N. Město n. Metují, další medailová místa obsadili biatlonisté Šlesingr a Moravec. V kategorii zkušenějších mužů zvítězil s přehledem A. Stránský z Iscarexu Č. Třebová, druhé místo na cílové pásce urval V. Ožana z TJ N. Město na Moravě před Ducháčkem z Ústí n. Orlicí. Oba tyto borce však lepším časem porazil J. Siegel z Chocně, vítěz kategorie mužů nad 50 let. V ženách byla nejrychlejší Bárnetová z Jablon-ného n. Orl. startující kategorií žen B, která také na cílové pásce porazila vítězku kategorie mladších žen Mertovou z Albrechtic. Až půl minuty za nimi doběhla Johanidesová závodící za Jiskru ÚO.

Snad nejnapínavější byl závod těch nejmenších. Na trati mezi fotbalovými brankami běželo ve vyrovnaném boji nejen patnáct „mrňat“ od tří do pěti let, ale nejméně také tolik maminek, dědečků a dalšího doprovodu.

Konání závodu je nemyslitelné bez práce zhruba 30 pořadatelů. I mezi nimi jsou v podstatě ikony, bez nichž se neobešel snad žádný ročník. František a Marie Faltusovi, Jana Ficnerová, Jaroslav Preissler, mladší i starší Kalous, Antonín Mlynář a další. Ale objevují se i nová jména, zvláště letos jich bylo víc než dost. Přesto všechno klapalo snad ještě lépe než v minulých letech.

Po výborně hodnocené cyklistické časovce se Sokolu podařilo hned následující víkend uspořádat další povedený sportovní podnik.