Jedenácté mistrovství světa v hokejbale má za sebou svoji polovinu. Na turnaji, který je perfektně zorganizován švýcarským městem Zug, se představují i tři hráči z našeho regionu. Pro někoho bude možná překvapením, že ne všichni reprezentují Českou republiku. Letohradští Jan Šimara a Ondřej Lux hájí zemi s lvem na prsou, ale žamberský rodák a odchovanec letohradského hokejbalu Miroslav Adamec reprezentuje Velkou Británii.

Švýcaři potvrzují, co se o nich všeobecně ví

Letošní mistrovství je v mnoha ohledech odlišné od toho minulého v Kanadě. Švýcaři jsou známí svými pořadatelskými schopnostmi ve všech sportech. ,,Po organizační stránce je toto mistrovství daleko před Kanadou," přiznává útočník Ondřej Lux, který hraje na druhém šampionátu stejně jako brankář Jan Šimara, který také přidává slova chvály: „Organizace celého turnaje je super. Před halou jsou vybudované fanzóny se soutěžemi pro všechny návštěvníky a organizátoři jsou na každém rohu."
Počet diváků na zápasech napovídá, že půjde o jedno z nejvíce navštěvovaných mistrovství. Hned na první zápas domácích proti Bermudám přišlo necelých sedm tisíc diváků. „Atmosféra na zápasy Švýcarů je neuvěřitelná, na jejich zápas proti Kanadě přišlo dokonce přes sedm tisíc diváků, což překonalo i rekord z Plzně z roku 2009. Na ostatní zápasy chodí okolo pěti set diváků, a to je na amatérský sport slušné číslo," neskrývá nadšení Šimara.
Letohradský odchovanec Miroslav Adamec, který v letošní sezoně nehrál hokejbal v Česku, ale ve Skotsku, kde zároveň pracoval, také neskrývá nadšení. „Moc si to tady užívám, protože jsem nikdy nečekal, že se na takovou akci podívám jako hráč. Je tady super atmosféra, nikdy jsem neviděl takhle plnou halu na hokejbalový zápas," říká. Potom, co český svaz vyhověl jeho žádosti o reprezentování Velké Británie, se začal scházet s tamním výběrem a nakonec s ním zamířil i na mistrovství světa do Švýcarska. „Nemám porovnání s ostatními šampionáty, ale ty fanzóny, promítání zápasů venku na velké obrazovce a doprovodné akce jsou na velké úrovni," dodává Adamec.

Češi neprohráli, dnes je čeká čtvrtfinále

Česká reprezentace má za sebou čtyři utkání. Po Řecku a Švýcarsku si doslova smlsla na Bermudách a včera remizovala s týmem Kanady. Především zápas proti Švýcarsku nebyl vůbec jednoduchý. „Zápas jsme měli pod kontrolou, pak ale začali úřadovat rozhodčí a kvůli tomu soupeř vyrovnal na 2:2. Pak jsme se už snažili hrát bez vyloučení a naštěstí jsme dali vítězný gól," popisuje souboj s domácími Lux a konstatuje: ,,Hokejbalová špička se určitě rok od roku vyrovnává, ale stále jsou vidět rozdíly."

Zajímavosti• Zug je nejmenší kanton ve Švýcarsku a zároveň jeden z nejdražších. Je to oblast, která je extrémně drahá i pro místní, takže jde i o nejdražší mistrovství světa v hokejbale v historii.
• Ceny v přepočtu na českou korunu: točené pivo 200 Kč a víc, párek v rohlíku 100 Kč, klobása 180 Kč.
• Cena ubytování vyjde pro dvě osoby na cca 3500 Kč, pro tři osoby na 5000 Kč.
• Rozpočet na celé MS pro oba české týmy dohromady (muži, ženy) – 1,5 milionu Kč.
• Šampionát se hraje v nejmodernější hokejové hale v celém Švýcarsku. Bossard Arena pojme 7015 diváků. 

GÓLOVOU radost si mohl na šampionátu už užít také Ondřej Lux. Proti Bermudám se trefil dokonce dvakrát. Bermudám český výběr nedal nejmenší šanci a zvítězil 15:2. V zápase nastoupil do brány Jan Šimara a o dva góly se postaral Ondřej Lux. ,,První gól jsem dával do prázdné, potom co spoluhráč objel tři hráče a přihrál mi to. Druhou branku jsem vstřelil z trestného střílení, které bylo nařízeno po faulu na mě. Udělal jsem svoji oblíbenou kličku a vyšlo to," popisuje své dvě branky Lux.
V posledním zápase skupiny čekalo na české hráče družstvo Kanady. Papírově nejsilnější soupeř překvapivě zaváhal v utkání s Řeckem, a tak Čechům stačilo v zápase remizovat, aby udrželi první post ve skupině. „Věděl jsem, že to bude těžký a vyrovnaný zápas. Hrají rychlý a agresivní hokejbal a jsou velice šikovní v soubojích jeden na jednoho," prozradil o soupeři elitní letohradský útočník. Zápas skončil bezbrankovou remízou a nyní se Češi připravují na dnešní čtvrtfinálový zápas.Adamec slaví první vítězství na MS

DOSTAL své místo v kabině a může reprezentovat královskou zemi. Jako obránce zastavuje Miroslav Adamec útoky soupeřů.Británie má za sebou čtyři zápasy v B-divizi, kde nenastupují elitní týmy, a ukončila tak svoji skupinovou fázi turnaje. V prvním utkání podlehla Indii vysoko 1:7. „Nevěděli jsme co čekat od zápasu s Indií. Byl to vlastně první zápas, kdy jsme hráli dohromady všichni hráči," komentuje prohru Adamec. V dalším zápase už jeho tým remizoval s Kajmanskými ostrovy 3:3 a následující den si Adamec připsal první vítězství na mistrovství světa. ,,Zápas s Hongkongem jsme prostě chtěli vyhrát. I přes nepovedený začátek jsme soupeře pokořili a vyhráli 6:4. Jsem spokojený s tím, jak hrál celý tým, ale pro mě to byl zatím nejhorší zápas na mistrovství," ví Adamec. Jeho posledním soupeřem ve skupině byl výběr galského kohouta. Tento duel se Britům příliš nevydařil a podlehli Francii 3:5.

Česká kabina

Pohoda v týmu je důležitým faktorem

Český tým se velmi dobře baví, což nám Ondřej Lux s Janem Šimarou přiblížili. Velké věci si dějí na ranní rozcvičce. Kdo nezáří, čeká ho představení.
„Každé ráno na rozběhání hrajeme různé soutěže a kdo prohraje, ten dostane úkol. První soutěží jsou penalty druhou nohou, než obvykle kopeme. „Prohraní" zpívali písničku Prší, prší. Druhou soutěží jsou hlavičky na počet ve dvojici. Tři prohrané páry si mají připravit dramatickou scénku pro celý tým. Témata jsou: bohoslužba, teleshopping s Horstem Fuchsem a rozhovor s pornohercem."
„Před zápasem si pár lidí dává masáž. Jinak se chodíme rozcvičovat klasicky s fotbalovým míčem a když někomu dáme jesle, tak skáčeme panáka. Někteří kluci pijí před zápase Alpu, aby se nabudili. Samozřejmostí je ovoce v kabině na stole."

Dvojice českých reprezentantů a Čech v britském dresu přiblížili, co dělají, když zrovna nehrají:

Volného času moc není. Po večerech sledujeme filmy

Mistrovství světa není jen honba za body a výsledky. Je třeba také odpočívat a relaxovat. Letohradská enkláva přidala také odpovědi na to, jak hráči tráví volný čas, jaká je nálada v týmu a jestli už měli čas pokecat.

Co říká o náladě v týmu Ondřej Lux?
Nálada je výborná. Máme tu skvělou partu a držíme za jeden provaz. V těžkých zápasech nejde o individuality, ale právě o tým, který je tak silný, jako jeho nejslabší článek.

SPECIÁLNĚ pro náš Deník vznikla fotografie trojice letohradských kamarádů. Zleva útočník Ondřej Lux, uprostřed reprezentant Velké Británie Míra Adamec, vpravo gólman Jan Šimara.Jak tráví volný čas v Zugu Jan Šimara?
Volný čas? Toho moc nemáme. Každé ráno chodíme běhat a odpoledne se soustředíme na zápasy. Večer koukáme s Luxíkem (Ondřej Lux, pozn. aut.) a Bácou (Jan Bacovský, pozn. aut.) na filmy.

Viděli jste Velkou Británii s Mírou Adamcem v akci?
O. Lux: Zatím jsem viděl pouze jednu třetinu zápasu Velké Británie, protože je to dost časově náročné. Ale Míra v tom zápase docela vynikal. Ještě se asi potřebuje více sehrát se spoluhráči.
J. Šimara: Bohužel jsem to ještě nestihl.

Jak tráví volný čas v Zugu Miroslav Adamec?
Většinou u haly. Přecházím z jedné do druhé a koukám na zápasy. Sleduji především Čechy nebo naše příští soupeře.

Co říkáte na zápasy v ranních hodinách?
M. Adamec: Lepší je hrát odpoledne. Proti Hongkongu jsme hráli v deset hodin dopoledne, a to se mi tedy nechtělo vstávat a jít hrát.

Už jste se potkal s kluky z Letohradu?
M. Adamec: Potkali jsme se hnedka na začátku, když přijeli. Pořádně jsme se pobavili až v pondělí a hlavně s Ondrou Luxem. Trochu mě mrzí, že Šimi (Jan Šimara, pozn. aut.) nechytá jako jednička. Proti Francii nastoupím s půjčenou hokejkou od Ondry, tak snad mi to tam taky padne.

Stranu připravil David Halbrštát