Po dvanácti letech ve funkci místostarosty se vrátil zpátky ke svým. Ke sportovcům. Současný předseda Okresního sportovního sdružení, dlouholetý fotbalista ústecké Jiskry a sportovec každým coulem Luboš Baüchel ze změny úřadu těžkou hlavu nemá. „To prostě patří k životu komunálního politika,“ říká ve vánočně laděném rozhovoru, který se ale točil také kolem vrcholících příprav ankety Sportovec okresu a blížícího se Skiinterkriteria, jehož organizačnímu výboru zkušený funkcionář předsedá.

Loni se okresní sportovec vyhlašoval v České Třebové, letos se přesouvá zpět do Ústí. Má to nějaký konkrétní důvod?
Těžko odpovědět, konkrétní důvod to nemá. Ústí je z hlediska příjezdu vyhodnocených asi nejpřirozenější, není to nic proti ničemu. Krajský sportovec, který byl naposledy v Ústí, se přesouvá do Svitav.

Kolik kategorií se chystáte vyhlásit, došlo u nich k nějakým změnám?

Víceméně se držíme zavedeného scénáře a diskutujeme se spolupořadatelskou agenturou. Budou to reprezentanti v cizím dresu, kolektivy z vesnických jednot, zasloužilí trenéři, rozhodčí a cvičitelé, kolektivy mládeže a dospělých. Žactvo jako takové, to je mírná změna, předtím bylo do patnácti let. Potom dorost a junioři, veteráni a dospělí. Do programu bude zařazena sportovní hvězda čtenářů Orlického deníku, jak bylo avizováno. Celkově došlo k mírné redukci celkového počtu vyhlášených.

Je troufalé se před vyhlášením ptát, zda máte tajný tip na vítěze?

Novinářská otázka mně pomohla (smích), nesluší. Jeden z tipů na oceněného sportovce v cizím dresu je ale určitě biker Jarda Kulhavý. Dosáhl neuvěřitelných výsledků.

Zkusme zrekapitulovat uplynulou sportovní sezonu. Komu z našich zástupců se vydařila?

Těžké odpovědět. V prosinci chodí návrhy jednotlivých oddílů.

Tak jinak, hodnotíte z pohledu funkcionáře okresní tělovýchovy letošní rok po sportovní stránce jako vydařený?

Přibližně se to opakuje, i když někdo vždycky vyletí.

Podle jakých kritérií probíhá nominace jednotlivých adeptů?

Všechny sdružené subjekty v Českém svazu tělesné výchovy i Sokole a dalších organizacích byly vyzvány, aby posílaly své návrhy. Ve spolupráci s Deníkem se objevuje výzva čtenářům. Chceme, aby navrhovatel poslal jakousi charakteristiku, proč je zmíněné jméno či kolektiv navržen.

S anketou je léta letoucí spjato jméno nestora ústecké tělovýchovy Jiřího Hetfleiše, jenž loni opustil moderátorský post. Nechystá se comeback, podílí se nějakým způsobem na letošní anketě?

Návrhy sumarizuje jeho dcera Eva Hüblová, která přebrala přípravu podkladů pro hodnotící komisi, která se sejde 6. ledna. Jirka Hetfleiš byl za své zásluhy oceněn, každý, kdo vnímá jeho jméno, je z jeho práce pro tělovýchovu nadšený. Okresního sportovce už letos nepřipravuje, ale jsem přesvědčen, že své dceři do toho určitě povídá a s návrhy přichází.

Vyhlášení ankety byla pokaždé pořádná show. Co je připraveno pro návštěvníky 7. února?

Doprovodný program připravuje pořadatelská agentura. Za Orlické sportovní sdružení přicházíme do programu se dvěma vstupy scénického tance C-Dance.
Loni přišla pozdravit sportovce olympijská vítězka oštěpařka Barbora Špotáková. Máte v kapse znovu podobné eso?
V jednání je, že bychom oslovili gymnastku Věru Čáslavskou.

Tedy další olympijskou vítězku.

To by bylo velmi přitažlivé jméno pro starší a střední generaci, mladí možná už nevědí, o koho jde. Kdo se ale trochu zabývá sportovní historií, dobře ví, že Věra Čáslavská je legenda legend.

Podaří se celou akci ufinancovat? Hádám, že to asi není levná záležitost.

Oslovili jsme minimálně třicet sponzorů, máme přísliby některých firem. Oslovili jsme všech deset měst v okrese. Na tuto nesporně dobrou anketu peníze seženeme, máme požádáno o grant na kraji. Za část, kterou děláme my, dělá podíl asi sto padesát tisíc korun.

Ke sportovci jsme řekli celkem dost, ale vydechnout vás nenechám. Po dvanácti letech jste se vrátil z ústeckoorlické radnice na OSS, změnilo se tady hodně?

Je to změna, která mne potkala, komunální politik s tím musí počítat. A neříkám, že je to změna úplně příjemná, ale tak to je. Co se tady změnilo? Sekretariát nedoznal změn, jsou tady tři pracovníci, jako když jsem odcházel. Těžko říct, jestli i budou. Obávám se, že vývoj v tělovýchově a sportu není z hlediska státního rozpočtu příliš uspokojivý. Stav je s velikým otazníkem.

To nezní zrovna povzbudivě.

To jsem ale úplně neodpověděl na vaši předchozí otázku. Před dvanácti lety tady fungovalo více sportovních svazů, které řídily své soutěže. Některé svazy teď okresní soutěže nedělají v takové míře. Z regionálních sdružení je funkční především fotbal, bez něj by byly soutěže určitě ohroženy. Nadále pracuje svaz stolního tenisu, volejbalu, ledního hokeje a asociace sportu pro všechny.
A teď to malinko odlehčím. Pokud jde o vybavení kanceláře okresního sportovního sdružení, tak na něm se za dvanáct let nezměnilo nic. Je vidět, že v tělovýchově nejsou prostředky na obnovu zařízení.

Kde byste hledal největší šlamastiku české tělovýchovy?

Velký bolák je v provozu a údržbě sportovních zařízení, tam je obrovský problém.

Hovořil jste o ne zrovna růžovém výhledu na rok 2011, nemáte obavy, že se stávající situace z pohledu sportovních sdružení a klubů ještě zhorší?
Činnost všech sportovních sdružení je v této chvíli velmi vážně ohrožena. Během ledna se rozhodne o jejich existenci. Pokud by regionální sdružení zaniklo úplně, bylo by to na úkor činnost v nižších soutěžích. Pokud jde o sport jako takový, a to jsem říkal i dvanáct let na radnici, musí být obecně podporován. V České republice je sport podporován málo, měl by být podporován daleko více.

Zaostáváme?

Jsme někdy třetí od konce v zemích Evropské unie s financováním sportu! A jak už jsem říkal, zcela zásadní problém je provoz tělovýchovných zařízení, od šachu až po velký fotbal. Podle mého názoru jsou od toho především města a obce, aby převzala sportovní zařízení a dokázala je provozovat.

V Ústí je dlouho diskutovanou otázkou převod areálu Jiskry na město. Jeho údržba stojí ročně statisíce korun, tělovýchovné sdružení nadměrně zatěžuje. Rýsuje se dlouho očekávaná změna?

Pokud vím, tak s novým vedením města už vedení Jiskry jednalo. Závěry mám zprostředkované, město asi o převodu neuvažuje. Ale říkám asi. Nabízela se varianta pomoci tělovýchovné jednoty se zaměstnáním správce. Areál totiž neslouží jen sportovcům, ale také školám a široké veřejnosti. Jedná se o velmi vážné a důležité rozhodnutí, není to sranda. Doporučil bych to tak, jak město provozuje kulturní zařízení. To znamená převzít majetek a za rozumných podmínek financovalo. Sportovci si na dresy a dopravu dokážou sehnat. (úsměv)

Není to v Ústí náhodou tak, že je kultura proti sportu protežována, oproti takové České Třebové?

Nesrovnával bych. Pokud vím, tak město v minulých letech do sportu dalo významné prostředky, především co se týká spolufinancování některých projektů. Umělý trávník, atletická dráha, oprava fotbalové tribuny, rekonstrukce kuželny a výstavba beachvolejbalových kurtů v Hylvátech. A teď říkám, pojďme v rozpočtu najít, i když to bude složité, peníze na financování údržby a provozu všech tělovýchovných zařízení včetně tělocvičen škol. Na poli sportu i kultury máme vytvořeny dobré podmínky, teď jde o to udržet ztrátová zařízení ve prospěch občanů.

Pořád jsme nějak tohle vánoční povídání neodlehčili, tak to zkusím jinak. Máte teď v nové funkci coby dlouholetý aktivní fotbalista více času na kopačky?

Snažil jsem se pohybovat i během působení na radnici, ale bylo to samozřejmě méně. Teď chodím dvakrát týdně hrát fotbal, máme skvělou partu ve staré fotbalové gardě. Především přes zimu chodím pravidelně s partou na tenisového debla do haly. A samozřejmě kolo. Nicméně jsem půlrok po operaci kolene, takže jsem limitovaný.

Na jakém postu vás najdu na hřišti, až půjdu fotit starou gardu?

Především ve střední záloze.

Štítový záložník, to je přeci největší dřina, ne?

Přiznám se, že s přibývajícími léty dáváme přednost mladším, chodíme spíš na tréninky. Stará garda hraje docela originální dlouhodobý turnaj.

Takový Franta Veselý kopal za Slávii ještě daleko po šedesátce, času na odpočinek máte dost.

To máte pravdu. Je to často podmíněné zdravotním stavem, koleno mne bohužel omezuje.

O dění ve fotbalovém oddíle máte určitě přehled, co říkáte na roční působení trenéra Jiřího Saňáka?

Znám Jirku Saňáka dlouhá léta, trénoval jsem ho. Byl to vždycky hodný a upřímný kluk, který něco umí. Jeho návrat do Ústí byl správným tahem, strašně mu fandím. Přinesl sem nové myšlenky, jako třeba spolupráci se školami. Do ústeckého fotbalu se vrací lepší atmosféra!

Párkrát jsem vás potkal na tribuně během zápasů divizního ústeckého áčka. Loni skončilo třetí, teď je v půlce tabulky. Jste s tím coby věrný fanda spokojený?

Loňská sezona byla mimořádná, Ústí skončilo druhé v jarním hodnocení. Domnívám se, že ve složení, kdy se hraje až na jednu výjimku s místními kluky, hraje mančaft dobře a na co má. Navíc diváci v Ústí jsou naučeni chodit na fotbal, máme jedny z nejvyšších návštěv v divizi.

Ještě bych se rád zeptal na populární lyžařské skíčko, jehož přípravnému výboru tradičně šéfujete. Kam pokročily přípravy?

Skíčko se připravuje od závěru srpna, v tuto chvíli sbíráme přihlášky. Předběžné máme z Holandska, Británie, Španělska a dokonce Irska, což by bylo poprvé. Slovinsko chce přijet i s B týmem. Samozřejmě vůbec nejmenuju Česko, Polsko a Slovensko, to jsou jasní účastníci. Očekáváme patnáct až dvacet zemí, organizační výbor má zásadní věci zajištěné. A troufnu si ve vánoční dobu říct, že je zajištěn i sníh. V Říčkách je ho přes metr a není šance, aby do začátku závodu odplaval.

Přijede pan prezident Klaus, patron závodu?

Jako tradičně jsem jej oslovil, jeho účast ještě jistá není. Rádi bychom s ním natočili zdravici, kterou bychom pustili na slavnostním zahájení.
Když se ohlédneme za rokem 2010, našel byste sportovní výkon, který vám udělal opravdovou radost?
Lionel Messi, fotbalista FC Barcelona. Tečka. A samozřejmě byla olympiáda, takže třeba Martina Sáblíková.

Přes Vánoce budete sportovat, anebo se oddáte gauči, cukroví a bramborovému salátu?

Budeme je trávit s celou rodinou poprvé na chalupě v Oucmanicích. Tam se také pravidelně pořádá vánoční turnaj ve stolním tenise, aktivně se ho účastním. Tradičně se scházíme s příbuzenstvem z Litomyšle a České Třebové. K závěru roku patří také silvestrovské báčko se starou gardou a celým fotbalovým oddílem, zakončené guláškem U Malinů. A abych nezapomněl, Ježíškovi jsem si napsal o nové běžky!

Co byste popřál kamarádům sportovcům do roku 2011?

Každý přeje tradičně zdraví. Já bych dodal, aby měli kvalitní podmínky pro sport od státu, měst a obcí.

JAN POKORNÝ