Čeká vás zajímavý závod pěknou krajinou, singltreky, výživné kopečky a atraktivní sjezd do cíle po sjezdovce.
Trojnásobným vítězem českotřebovského cyklomaratonu je Jaroslav Kulhavý, který se před lety podílel na výběru trati. Vůbec to však neznamená, že by trať byla pouze pro profíky. Kratší závod na 34,5 km (s převýšením 800 metrů) vloni zdárně absolvovalo pět „nezletilých bikerů". Zdatnější hobby cyklisté si mohou vyzkoušet svou fyzičku v hlavním závodě, který měří 65 km a jeho převýšení činí 1 350 metrů. Jisté je, že Kulhavý letos na startovní čáře stát nebude. „Jarda měl od začátku sezony zdravotní problémy, svůj tréninkový a závodní program musel dost upravovat. O víkendu bude bojovat o medaili na maratonské trati na evropském šampionátu v Irsku. Náš závod vyhrál třikrát, takže v České Třebové má svým způsobem odpracováno," míní pořadatel cyklomaratonu Vladimír Vaněk.

Obhájí Filip Adel?

V hlavním závodě na 65 km bude loňské prvenství obhajovat Filip Adel (Superior Rubena team), k další favoritům patří Petr Hruška (Cykloktrénink – Giant Racing team), Petr Šťastný (Česká spořitelna – Specialized) a Tomáš Vagenknecht (Nová Paka snail team). „Věřím, že se na místě přihlásí další kvalitní bikeři. Na cenách si ti nejlepší mezi sebou rozdělí 20 tisíc korun, vítěz získá pět tisíc korun a krásný broušený pohár. Letos poprvé se bude bojovat o výhry také na vrchařské a rychlostní prémii," uvedl Vaňek. Věcné ceny získají první tři závodníci v každé kategorii, tradičně budou vyhlášeni nejstarší a nejmladší účastníci závodu. Speciální kategorii mají borci s trvalým bydlištěm v České Třebové.
Letošní závod se pojede na stejném okruhu jako vloni. Po startu na fotbalovém stadionu čeká bikery pětikilometrové stoupání k chatě Maxe Švabinského na Kozlově (600 metrů nad mořem). Následuje úsek po vrstevnici na Kohout, sjezd do obce Přívrat, úsek kolem místní sjezdovky, přejezd hráze rybníku v Přívratu, odkud borci zamíří do Řetové. Po relativně lehčím úseku přijde ostré stoupání k Zabitému a k chatě na Andrlově chlumu (vrchařská prémie v nadmořské výšce 550 metrů). Potom absolvují závodníci pět kilometrů lesem po vrstevnici, na konci je čeká sjezd do Dlouhé Třebové a rychlostní prémie u místního kostela. Během dvoukilometrového průjezdu obcí budou bikeři sbírat síly na těžké šestikilometrové stoupání z Beranových dolů na vrchol sjezdovky Peklák. Závěr obstará „obří slalom" po sjezdovce a finiš do cíle na fotbalovém stadionu.

V cíli i školáci

„Okruh není jednoduchý, ale rozhodně se závodí na těžších tratích. Vloni závod na 35 km v pohodě dokončilo pět školáků ve věku od devíti do třinácti let, to mluví za všechno. Startujeme dole ve městě a nějak se musíme dostat nahoru. Okolí České Třebové rámují krásné terény a kopečky, právě ty jsme chtěli bikerům nabídnout," vysvětluje Vaněk, který má šest desítek spolupracovníků. Důležitou roli hrají Chmelové šišky – volné sdružení amatérských cyklistů Milana Čechala, dobrovolní hasiči z Přívratu, Řetové, Dlouhé Třebové a Lhotky, vydatně pomáhá městská policie a sportovní areál Peklák, poděkování za příjemný azyl patří českotřebovskému fotbalovému klubu.
Čtyři dny před startem cyklomaratonu bylo přihlášeno 166 závodníků, mezi nimi i českotřebovský starosta Jaroslav Zedník, který pojede již počtvrté. Přímo v areálu fotbalového stadionu proběhnout dětské cyklistické závody a soutěže, které připraví Dům dětí a mládeže Kamarád. Závěr bikerské neděle obstará losování tomboly ze startovních čísel, hlavní cenou bude bezplatný víkendový pronájem vozu Hyundai i30.
Podrobné informace na adrese: www.cyklomaraton-ceskatrebova.cz  (fr)