Vysoký společenský a sportovní kredit mělo benefiční hokejové utkání Otakara Janeckého, jež přilákalo na pardubický led nejednu světovou hokejovou legendu, a do ochozů více než čtyři tisíce diváků. Celá akce se však nemusela vůbec uskutečnit! O vysvětlení jsme požádali Otakara Janeckého.

Otakare, jak složité bylo získat světové hráče na vaši benefici?
Díky kontaktům a mému organizačnímu týmu měli nakonec diváci možnost vidět takové hráče, jako jsou Fetisov, Makarov, Hašek, Jakušev, Kovalenko, Židlický, bratři Golikové, Carlsson, Öhling, Kotalík, Bjakin, Nordmark, M. Erat, M. Rozsíval, Z. Michálek, Průcha či Chára. Doslova dobrým tahem byl i nebývalý doprovodný program s herci a fotbalovými internacionály.

V čem byl tedy problém?
Při prvotních jednáních jsem přijal nabídku Jiřího Šlégra a Jiřího Paroubka, že celou akci zaštítí, a jakýmsi vyústěním byl hezký návrh, že výtěžek ze vstupného bude věnován občanům postiženým nedávnými povodněmi. Obec Markvartice nakonec dostala více než tři sta tisíc korun. Jmenovaní pánové se poté nepochopitelně stali nástrojem některých médií, konkrétně MfD, aby benefici předem (!!) zatracovala, a akci zpolitizovala.

Proč jste nežádal o pomoc vedení pardubického klubu?
Ale žádal, a dokonce ještě v době, kdy nebylo v jednání, že záštitu bude mít Šlégr a Paroubek! Jenže pan Kusý mně sdělil, že má vedením klubu nařízeno tuto akci v žádném případě nepodporovat! Vloni mi dokonce nedali k dispozici ani žáčky v pardubických dresech, aby svým vzorům a hokejovým legendám předali dárky. Takže letos se toho zhostili nadšení mladí hokejisté z Litvínova a Náchoda. A to Kusý neustále hovoří, že dělá vše pro hokejového fanouška…

A nedělá?
Pokud by opravdu mělo vedení HC Moeller zájem o tuto akci a hokejisty, které obdivoval a obdivuje celý svět, benefice by měla být jeho prioritou. Nehledě na fakt, že se jí také zúčastnil šéf Gazpromu a prezident KHL Alexander Medveděv, se kterým by mohlo navázat kontakt a jednat o případné spolupráci. Toho se naopak velice ochotně zhostili představitelé jiných, mimopardubických klubů. A mimochodem. Na benefičním utkání byl také naším hostem poradce ruského premiéra Vladimíra Putina Sergej Novikov. Koho významnějšího by ještě představitelé města a klubu chtěli?

Na benefici nebyli ani představitelé města Pardubic…

Další stupidita. Asi se zalekli článku v MfD, že se jedná o předvolební mítink oranžových. Kdo na akci byl, ani nevěděl, že tam pan Paroubek je, a nikdo z protagonistů benefice neměl ani žádné stranické symboly. Alespoň se ukázalo, kdo má opravdu rád hokej a také své město. A znovu připomínám, které město mělo příležitost na svém ledě přivítat Fetisova, Makarova, Jakuševa, Medveděva, Cháru…?

Neodradí vás tyto zkušenosti od pořádání dalších beneficí?
Ale naopak. Všem opětovně dokážeme, jaké nejen hokejové celebrity na pardubický led příští rok přivedeme. Normální občané pochopí a pochopili, že to děláme nejen pro podporu sportu a ně samotné, ale také pro zviditelnění a propagaci města.

Marie Schillerová