„Řekl bych, že jsem předváděl dobré výkony, ale všechny turnaje byly opravdu velmi těžké,“ popisoval svoje vystoupení dvacetiletý tenista. Ani jednou neskončil v prvním kole, ale z kvalifikace do hlavního turnaje neproklouzl ani jednou. „Startovala na nich řada kvalitních tenistů. Zamýšlený účel, abych se na nich rozehrál před nadcházející antukovou sezonou, však určitě splnily,“ pochvaloval si Lustyk.
V současnosti s trenérem Davidem Novákem upřesňují další program.

Jisté je, že po týdenním trénování by měli vyrazit na dva turnaje do Itálie. „Pak bych měl startovat na challengeru v Ostravě a na dalších českých turnajích kategorie ITF futures,“ naznačil svůj další plán Lustyk.

Hodně hráčů, málo kurtů


Neuvěřitelné. Na prvním turnaji na tenisty čekala celkem slušná tlačenice. V areálu bylo pouze devět kurtů, přitom se hrály kvalifikace žen (128 hráček) i mužů (64 hráčů). „Přijeli jsme ve středu večer a bylo to celkem překvapení,“ přikyvoval Jakub Lustyk.

Tři turecká vystoupení

1. turnaj – Belek

Kvalifikace: Lustyk – Liška (Česko) 6:0, 6:1, Lustyk – Poplavskij (Ukrajina) 6:7, 7:6, 4:6.2. turnaj – Manavgat

Kvalifikace: Lustyk – Matič (Německo) 3:6, 6:4, 6:4, Lustyk – Ademovič (Bosna a Hercegovina) 6:2, 6:3, Lustyk – Tveit (Norsko) 2:6, 3:6.3. turnaj - Manavgat

Kvalifikace: Lustyk – Surčenko (Rusko) 6:4, 6:2, Lustyk – Peris Inigo (Španělsko) 6:4, 6:4, Lustyk – Marti (Švýcarsko) 2:6, 2:6.Více info o českotřebovském tenistovi na www.jakublustyk.cz


Podmínky na trénování tak byly značně omezené. „Trénovat se dalo ráno od půl sedmé do osmi nebo na kurtech s umělým povrchem,“ přibližoval Lustyk. „Po dvou dnech tréninku jsem si několikrát chvíli zahrál na antuce,“ dodal ještě.

Losování kvalifikace proběhlo v pátek, ale vzhledem k velkému počtu zápasů a omezenému počtu kurtů čekal Lustyk na svůj zápas pořádně dlouho: „Až do pondělí, což je dost neuvěřitelné,“ divil se.

Los si pro první kolo zašpásoval a hrálo se české derby. Lustyk poměřil síly s Liškou a zápas bez nějakých větších potíží zvládl. „Hrál jsem dobře, nedal jsem mu šanci,“ popisoval českotřebovský tenista jasný výsledek. Ve stejný den byl na programu druhý zápas, do cesty se Lustykovi postavil Ukrajinec Poplavskij a vystavil mu stopku. „Zápas jsme rozehráli v pět odpoledne a končili po osmé večer, většinu času se hrálo za umělého osvětlení. Soupeř se dobře bránil, po velkém boji jsem prohrál,“ konstatoval Lustyk. A popsal i svoje rezervy: „Chyběl mi přechod na síť, kde bych uhrával snadněji důležité body.“
Nor ošlehaný Davis Cupem byl nad síly

K dalšímu turnaji se Lustyk přesunul z Beleku do Manavgatu. A proti předešlé lokaci přišel do tenisového ráje. „Celkem tam je šedesát kurtů, i když se hrály kvalifikace pro skoro sto třicet žen a sto třicet mužů mužů, dalo se i trénovat,“ pochvaloval si dvacetiletý mladík z České Třebové.

Úvodní kvalifikační duel svedl s Němcem Matičem. „Moc dobře jsem nehrál, kurt byl velmi měkký, takže byly špatné odskoky a foukal silný vítr. Necítil jsem se dobře, celý zápas to bylo spíše trápení,“ nebyl se sebou Lustyk spokojený. Přesto dokázal Matiče poslat domů. Další zápas s Adamovičem, to už byla jiná káva. „Nervozita z prvního kola ze mne spadla, podal jsem slušný výkon,“ nebál se Lustyk pochválit.

Ve finále kvalifikace o postup do hlavní soutěže na něj čekal Nor Erling Tveit. Soupeř, který jezdí na těžší turnaje a reprezentuje Norsko v Davis Cupu. Lustyk byl téměř bez šance: „Přehrál mě servisem, skoro vůbec nekazil,“ pokrčil poražený rameny. „Zahrál se mnou snad svůj nejlepší zápas,“ doplnil ještě Lustyk.

Ve třetím kole na raketě Švýcara

„Před třetím turnajem mne čekal trénink a přípravné zápasy s českými hráči,“ popisoval Lustyk poslední část turecké přípravy.
Do úvodního kvalifikačního zápasu proti Rusovi Surčenkovi nevstoupil Jakub Lustyk vůbec dobře. „Podcenil jsem začátek a v prvním setu jsem prohrával 1:4,“ prozradil mladý Českotřebovák. Naštěstí se ale včas probudil. Získal devět her v řadě a nenechal si vítězství utéct.

Také dalším kolem dokázal Lustyk proklouznout. „Zápasem se Španělem jsem se ale spíše protrápil,“ naznačil, jak se boj o postup do třetího kola vyvíjel.
V něm narazil na Švýcara Yanna Martina, který se vrací po zranění. A Švýcar dokázal, že má formu. „Začal jsem ale dobře,“ rozpovídal se Lustyk. „V každém jeho servírovacím gamu jsem měl break-point. Bohužel jsem je nevyužil a pak jsem po špatně prohraném vlastním servisu špatně zareagoval,“ sypal si popel na hlavu, když slibně rozjetý zápas ve dvou setech ztratil.

(va, ry)