V loňském roce si na dvaačtyřicet podniků přišlo zaběhnout 1781 unikátních účastníků, celkovými vítězi se stali Filip Záveský (AK Iscarex Česká Třebová) a Adéla Dvořáková (SK8 Slalom Polička).

Co nachystali organizátoři na letošní ročník populárního běžeckého poháru? Opět se bude jednat o tři desítky rozmanitých závodů, běhat se bude po asfaltu, přes pole, lesy a louky i do vrchu. Celý seriál se odehraje v regionech Ústeckoorlicka a Svitavska, jak je ovšem pravidlem, závodit sem přijíždějí běžci a běžkyně nejen z východních Čech, ale i ze vzdálenějších končin.

Předností seriálu Iscarex Cup je, že jednotlivé podniky bývají určeny pro všechny generace, takže se nevyhlašuje pouze absolutní pořadív cíli, ale také výsledky jednotlivých věkových kategorií mužů a žen. A zapomenout nelze ani na děti a mládež, také na ně pořadatelé myslía součástí drtivé většiny akcí jsou závody určené právě jim konané na kratších tratích.

Svinnský Iscarex kros 2023.
Filip Záveský a Adéla Dvořáková opanovali pořadí běžeckého seriálu Iscarex Cup

Pohled do kalendáře Iscarex Cupu 2024 vypovídá, žev něm znovu nechybí závody s mnohaletou tradicí, které jsou nedílnou součástí nejen poháru, ale celého sportovního života v regionu. Běhat se tak znovu bude mimo jiné v parku Javorka v České Třebové (20. dubna), u poličských hradeb (1. května), dobroučským krajem (1. června), na Kozlovském kopci (15. června), na krosu ve Svinné (9. srpna), z Výprachtic na Bukovou horu (31. srpna), po lyžařských tratích na Horáchu České Třebové (21. září)a na řadě dalších oblíbených lokalit. V rámci závodu Králický sněžník Beze stopy se poslední červnovou sobotu uskuteční mistrovství České republiky veteránů v běhu do vrchu. Součásti Iscarex Cupu bude opět i pětidílný miniseriál Pekelný kilometr pořádaný v českotřebovském lyžařském areálu na Pekláku.

A kde to všechno vypukne? V lednu, jak bylo zmíněno, se závodilo v Přívratu, tamní přespolák vyhráli Jiří Kyral (Vencl tým Ústí nad Orlicí)a Aneta Čípová (AK Iscarex Česká Třebová).

Ostrý start je naplánován na sobotu 16. března, kdy se v Kunčině nedaleko Moravské Třebové koná osmý ročník závodu nazvaného prozaicky Deset jarních kilometrů. Není třeba mnoho dodávat k tomu, co účastníky čeká. Desetikilometrový běh převážně po asfaltových komunikacích v okolí obce bude na začátek dostatečnou prověrkou sil po dlouhé zimní pauze. Nachystán bude rovněž hobby závod pro méně zdatné na 3800 metrů, a vypsány jsou i trasy pro dětské a mládežnické kategorie od předškoláků po dorost.

Centrem Deseti jarních kilometrů je jako obvykle fotbalový stadion v Kunčině, celý program začíná v sobotu ve 13.30, úderem 15. hodiny se vydají do akce „hobbíci“ a o pět minut později odstartují účastníci hlavního závodu.