První zápas v Chrudimi a vy jste hned nastoupil proti Plzni, která v minulé sezoně slavila titul. Vstřelil jste dva góly a byl jedním z tahounů týmu. Mohl jste se přát lepší start do nového angažmá?

Byl to velmi brilantní a pozoruhodný debut v mém životě. Přijel jsem do Chrudimi a před zápasem jsem absolvoval maximálně 4 tréninky. Věděl jsem, jak důležitý bylo tohle utkání proti našemu největšímu rivalovi a díky bohu se vše povedlo, s nasazením všech hráčů a všech lidí v realizačním týmu. Obrovsky nám pomohli i fanoušci, kteří mě překvapili, jak fandili od začátku až do konce. Samozřejmě mě i těší, že jsem pomohl dvěma góly.

Chrudimští zvládli odplatu za poslední prohraný zápas a Plzeň doma deklasovali sedmi brankami.
Chrudimští futsalisté si smlsli na Plzni. Výhru řídili matadoři i čerstvé posily

Pojďme trochu rozebrat zápas. V první polovině jste působili sice dominantnějším dojmem, ale byl z toho nakonec poločasový výsledek 0:1. Z jakého důvodu jste se nedostávali do šancí proti svěřencům trenéra Kopeckého?

Myslím si, že jsme byli lepší celých 40 minut zápasu. V prvním poločase jsme nedokázali být efektivní v šancích, které jsme měli. Soupeř svoji příležitost v první půli využil, navíc jsme několikrát vykopli balón z naší prázdné branky.

Igor MartinsIgor MartinsZdroj: FK Chrudim

S Chrudimí jsem se ztotožnil 

Ve druhé půli ale nastoupil naprosto jiný tým. Co se změnilo?

Měli jsme mnohem větší kontrolu nad hrou než v prvním poločase a využili jsme příležitosti, které jsme měli.

Neměl k vám trenér Alecio nějaký ostřejší proslov?

Alecio nám v šatně vytknul, že hrajeme pod úrovní, které můžeme dosáhnout, a upravil některé detaily, abychom mohli být ve hře efektivnější a s tím jsme změnili náš postoj v zápase. Vše zafungovalo. (úsměv)

Pro Matěje Slováčka byla prohra ve finále velká rána.
Slováček: Měli jsme nejkvalitnější tým, ale vůbec jsme nenačasovali formu

První start za Chrudim a první vstřelená branka. Jaké to ve vás vzbuzuje pocity?

Je to úžasný pocit, protože nejsem hráč, který by střílel hodně gólů. Díky bohu, že jsem dokázal vstřelit 2 góly při vítězství nad naším největším rivalem!

Vítězství jste pečetil ještě druhým gólem v závěru, kdy i trenér hostů uznale pokyvoval. Panuje tedy naprostá spojenost s vaší premiérou v chrudimském dresu?

Od té doby, co jsem přišel, jsem se s tímto klubem hodně ztotožnil, poskytli mi veškerou podporu, kterou potřebuji, velmi mě ujistili o tom, co klub může našim hráčům poskytnout. Jsem rád, že mohu nosit tento dres, a také i proto jsem si nemohl přát lepší premiéru.

Chrudim již po dobu více než patnácti let ukazuje, jak futsal hrát umí. Znáte historii tohoto klubu?
KVÍZ: Jak moc znáte historii i současnost chrudimského futsalového hegemona?

Na váš mladý věk působíte na hřišti dominantním dojmem a bylo vidět, že se snažíte své spoluhráče řídit a popohánět. Berete se jako vůdčí typ?

Mám vlastnosti takové, že jsem velmi aktivní hráč na tréninku a v zápasech a někdy mi to až překáží. Snažím se však mluvit pro dobro našeho týmu a také komunikuji s ostatními hráči, aby pokud je něco špatně nebo máme rozdílné názory, jak to provést na hřišti, máme tuto svobodu projevu, protože to hodně pomůže růstu našeho týmu.

V placené části článku se dozvíte: 

- Hráč popisuje své předchozí angažmá ve futsalovém klubu Kairat Almaty. A vzpomíná na legendy, s kterými tam působil.
- Igor rozkrývá pocity po přijetí nabídky od Chrudimi.
- Martins také mluví o tom, jak se mu líbí Česká republika, a jak se pere s náročností češtiny.

Pojďme k vaší kariéře. Do Chrudimi jste přišel z Kairatu Almaty, což je možná nejprestižnější futsalová destinace v Evropě. Jaké to bylo angažmá?

Kairat je ve světě futsalu velkoklub a já jsem působil s hráči, kteří jsou velmi úspěšní v národních týmech i v jiných klubech na světě. Těžil jsem a učil se od skvělých futsalových hráčů, jako jsou Higuita, Douglas Júnior, Fernandinho a Caio César, kteří jsou velmi zkušenými hráči. Byl to senzační zážitek.

Vždy je fajn, učit se něco nového

Jak jste se dostal na východ Čech?

Zavolali mi Cacau a Alecio, že mají zájem mě přivést do Chrudimi. Nad touto nabídkou a možností zahrát si ve velkém klubu jsem se dlouho nerozmýšlel, promluvil jsem si s manželkou a nabídku jsme přijali. Jsme tady šťastní a jsme první v ligové tabulce. Co vís si přát. (smích)

Měl jste o Chrudimi povědomí i před oslovením? 

Ano měl, protože v minulé sezoně Chrudim porazila Kairat v elitním kole Ligy Mistrů, které se hrálo v Kazachstánu. Od toho zápasu jsem věděl, že Chrudim je obrovský tým a i tento zápas potvrdil mé rozhodování, že jsem nabídku přijal a přestěhoval se do Česka.

Kde jste působil před vaším příchodem do Kazachstánu?

Než jsem se přestěhoval do Kairatu, hrál jsem v Brazílii za tým do 20 let za futsalový klub Vasco da Gama.

František Tichý je předsedou FK Chrudimi už od jeho založení a je tučným písmem podepsán pod úspěchy tohoto velikána.
Tichý se těší na Ligu mistrů, ale zároveň musí řešit, kde jeho Chrudim bude hrát

Závěr trochu odlehčíme. Jak se vám zatím v Chrudimi líbí?

Stále se na město adaptuji, ale s rodinou jsme rádi, že žijeme v Chrudimi, využíváme maximum z toho, co nám město může nabídnout. Poznáváme zvyky a kulturu České republiky. Je to tu opravdu velmi krásné.

Stihl jste se už někde podívat či navštívit něco?

Konkrétně vám asi nepovím (zasměje se). Pořád můžeme ale vidět nové věci, postupem času se snažím město hodně poznat.

Max Weber. Chrudimi je věrný už třináctým rokem. Odejít v nejbližší době ani neplánuje.
S hokejkou na ledě ho nepotkáte. Vyměnit brusle za sálovky Max nehodlá

V zápase jste si ihned získal i fanoušky vašimi gesty. Co jste říkal na atmosféru při vaší premiéře?

Diváci mě v zápase překvapili, nepřestali fandit ani na chvíli a bylo by neuctivé, kdybychom my hráči neodevzdali na hřišti sto procent jako odpověď našim fanouškům, kteří nás velmi krásně podporovali.

Máte nějaký futsalový vzor?

Mám - Fernandinha, Douglase Júniora, Cacaua a Pita.

A nakonec. V Chrudimském kádru je portugalština téměř rodným jazykem, ale plánujete se učit češtinu a co na tento jazyk říkáte?

Vždycky je fajn učit se od každého něco nového, snažím se učit česky, protože si myslím, že je to velmi krásný, ale zároveň i těžký jazyk.