Nyní ji přivítá Pardubický kraj, kam se sportovní svátek vrací po patnácti letech. Jen s tím rozdílem, že letní hry vystřídají ty zimní.

„Pro děti je to poprvé v historii zkušenost s tím, že někoho reprezentují, nezastupují pouze svůj klub, ale reprezentují svůj kraj, což je významná věc,“ tvrdí Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Olympiáda dětí a mládeže se koná ve spolupráci krajů České republiky a Českého olympijského výboru již od roku 2003. Od té doby se v pravidelných ročních intervalech střídají letní a zimní olympiády.

Jedna z hlavních ambicí? Vytvářet pro sportovce prostředí a jedinečnou atmosféru, která by se podobala „velké“ olympiádě.

Letos to vyšlo organizátorům ideálně. Na „malou“ olympiádu dětí a mládeže naváže „velká“ olympiáda, na niž vyrazí nejlepší sportovci světa do Jižní Koreje.

Ovšem nejdříve je tadyVIII. zimní olympiáda dětí a mládeže, jež v Pardubickém kraji začne 28. ledna.

I dětské klání má v mladých sportovcích podporovat olympijské hodnoty jako přátelství, respekt a sebezdokonalování. Účastníky čeká slavnostní zahájení s nástupem jednotlivých výprav, součástí je i složení olympijského slibu.

Projektu se již v minulých letech zúčastnilo přes dvacet tisíc mladých sportovců. Soutěžili i Michal Březina (krasobruslení), Ester Ledecká (snowboarding) či Michaela Hrubá (skok do výšky). „Zeptat se můžete třeba biatlonistky Gabriely Koukalové, která se na ODM nekvalifikovala. Dodnes líčí, že byla první pod čarou a naštvalo ji, že se nemohla zúčastnit,“ vzpomíná Kejval.

Rodiče a kamarádi mohou vidět své blízké v přenosech České televize, další sportoviště budou pokryta internetovým streamem.

Sportovat se bude v šesti městech a obcích, ve hře je celkem 127 sad medailí. Olympijský dům najdete v Litomyšli.