Celý program zahájí hromadným startem cyklisté v 10 hodin a po nich budou v kratších intervalech následovat společné starty závodníků na kolečkových lyžích oběma styly – klasicky i volně.
Závody jsou otevřené taktéž pro sportovce s in-line bruslemi. Celá trasa měří 24 km, vede výhradně po hlavní silnici číslo 311, po startu závodníci projedou Neratovem, Černou Vodou, Orlickým Záhořím a na závěr musí překonat náročné stoupání z Bedřichovky až do cíle. Start všech kategorií je situován z bezpečnostních důvodů pro lyžaře do spodní úrovně zatáčky ve Vrchní Orlici zhruba 2 km za Bartošovicemi. Prezence závodníků v Bartošovicích v Orlických horách před obecním úřadem, cíl závodu na sedle horské silnice pod Šerlichem.
Pro výherce všech kategorií jsou připraveny hodnotné ceny včetně pohárů, slavnostní vyhlášení výsledků proběhne před Masarykovou chatou na Šerlichu.
Předseda KUS Sopotnice Tomáš Krejsa dodává: „Myšlenku uspořádat závod na kolečkových lyžích na této trati nosíme v našich hlavách již dost dlouho, nyní jsme se tedy rozhodli konečně tento nápad realizovat. Trasa patří mezi oblíbenou tréninkovou lokalitu lyžařů z celého nejbližšího okolí, takže jsme sami velice zvědavi, kolik účastníků dorazí a jaký bude mít akce ohlas. Závodů na kolečkových lyžích je u nás velice málo a většina z nich je koncipována výhradně jako klání do vrchu. Troufnu si tedy říct, že právě díky profilu a délce závodu je tato akce zatím unikátní. Doufáme v založení nové tradice, nechci ale předbíhat, vše ukáže až samotný závod. Jako zajímavost mohu uvést, že v současné době již máme přihlášené i závodníky z Polska, takže klání bude mít mezinárodní charakter."
Další informace o závodě lze získat na internetových stránkách www.xcski.cz nebo sociální síti www.facebook.com/xcski.cz.

8.15 – 9.15: prezence závodníků
10.00: start cyklistického závodu (vypsáno zvlášť také hodnocení pro horská kola)
10.10: start lyžařů volný stylem a in-line brusle
10.15: start lyžařů klasiků

(tz)