Dres s koňskou hlavou už nebudou oblékat Dušan Pandula, Jiří Welsch, Jason Kent, Scott Martin a Brandon Spearman. „Předně je nutné říct, že pět odchodů je na naše poměry hodně. S Dušanem jsme byli dohodnuti už před sezonou, že je jeho poslední. Měl domluveno, že bude učit v Pardubicích na Katedře tělesně výchovy a sportu. S tím, že bude trénovat a hrát v Hradci. Byl velmi produktivním hráčem a jedním z tahounů,“ děkuje na dálku Marek.

„U Jirky nebylo co řešit, protože se rozhodl ukončit kariéru. Scott za nás basketbalové ano, zdravotně však ne. Před play off si poranil koleno, a v klíčové fázi nám chyběl. Vzhledem k tomu, že se jednalo už o čtvrtou operaci na stejném kolenu, nechtěli jsme jít do dalšího rizika,“ vysvětluje.“

„Jason od nás nedostal nabídku pokračovat. Když jsme si vyhodnocovali pro a proti, tak jsme usoudili, že jeho minuty využijeme pro mladé kluky. No a ohledně Brandona to bylo fifty – fifty. Nakonec kývl na lukrativnější nabídku z Francie,“ objasňuje Martin Marek.

Hledali útočnou sílu

A tak Pardubice musely zahájit intenzivní pátrací akci po nových hráčích. „Náš cíl v posezonním skautingovém období byl dodat týmu hlad. Plánovali jsme k nám dostat hráče, kteří budou chtít vyhrávat a mají zájem se spojit se jménem BK Pardubice. Zaměřili jsme se na útočnou sílu. V play of nás totiž trápil nedostatek ofenzivního potenciálu. Tím, že jsme se dostali do posledního kvalifikačního kola Ligy mistrů, měli jsme na trhu hráčských agentů dobrou vyjednávací pozici. Hráče jsme ani nemuseli přeplácet,“ říká Marek.

Nic nového pod sluncem. Toto rčení nově zní: Nic nového pod košem…

Naší prioritou bylo udržet českou trojici Radek Nečas, Kamil Švrdlík a Ondra Kohout. Přestože byl o ně zájem z jiných klubů, tak se nám to povedlo,“ pochvaluje si.

Měli jsme vytipované ještě další dva české hráče. V prvním případě nás přeplatil jiný tuzemský tým. Ve druhém se hráč bál konkurence, a tak dal přednost jiné nabídce,“ konstatuje.

Hned čtyři Američani

Český trh byl přebrán. Nezbylo tedy nic jiného než se vrhnout na zahraniční.

„Potřebovali jsme přivést, koncového rozehrávače, středního rozehrávače, křídlo a menšího pivota. V případě středního rozehrávače padla volba na Richarda Williamse. Je to velmi zkušený hráč, který má za sebou sedm sezon v Německu. Dokáže sám skórovat, ovšem prioritně hledá spoluhráče. Je to rozený lídr a prodloužená ruka trenéra,“ má vypozorováno.

„Místo Dušana Panduly jsme sehnali Dwayna Benjamina. Objevili jsme ho v Makedonii, kde se stal MVP Balkánské ligy. Je to super atletický hráč. Umí bránit všechny čtyři pozice a je velmi univerzální.“

„Donovan Jackson je naopak nováčkem v evropském basketbalu. Je to typický skórer, tříbodový střelec, výborně si rozumí s míčem. Naší vyzvou bude zkrotit ho a dostat více ke kolektivnímu pojetí.“

Evan McGaughey přichází po jednoleté zkušenosti z týmu německé Pro A. Měl by plnit roli čtvrtého menšího střelce zvenku.“

Kromě podkošové trojice mají české občanství ještě další hráči, kteří už nastupovali v minulé sezoně. „Pokračují Viktor Půlpán, Pepa Potoček, David Škranc i Michal Svoboda. Kádr mužů jsme opět doplnili o odchovance z projektu Golden Talents. Smlouvy podepsali Michal Svojanovský, Ondra Výcha, Lukáš Brožek. Kvůli zdravotním otazníkům je bez ní Jakub Čejka,“ dodává GM Marek.