Nejprve se na domácím hřišti postavili předposlední Karviné a zvítězili 4:0. V zápase se hattrickem blýskl Ondřej Lux. V neděli pak zavítali na hřiště Pardubic, kde podlehli 2:6. V tabulce zůstávají Letohradští i nadále sedmí. Mocně na ně dotírají Sudoměřice a Třinec, příští soupeř, který ztrácí jen dva body.

Letohrad – Karviná 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Fakta – branky: 12. O. Lux (Hejtmánek, Košťál), 13. Vychytil (M. Švec, J. Lux), 38. O. Lux (Halbrštát), 40. O. Lux (Košťál, Halbrštát). Rozhodčí: Vokurka, Jeletz. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Oslabení: 0:0. Diváci: 90.
SK Hokejbal Letohrad: Šimara (Šupík) – Vychytil, Urban, Kudela, Hejtmánek, Mrštný, Grund, Š. Švec., Sláma, J. Lux, O. Lux, Košťál, Halbrštát, Škabraha, Protzner, Furik, Cvejn, M. Švec.
HbK Karviná: Smolka (Tabášek) – A. Pilch, Zaremba, Růžička, Vašek, Pacas, V. Pilch, Pořízek, Heczko, Kubica, Kurz, Diviš, L. Rosůlek, Fárský, Konečný, J. Rosůlek.

První ze tří nejdůležitějších utkání sezony mají Letohradští úspěšně za sebou. V sedmnáctém kole extraligy se na domácím hřišti střetli s předposlední Karvinou. Případná prohra by znamenala vypadnutí z osmičky týmů postupujících do play off.
Od úvodu byla na domácích vidět snaha rozhodnout utkání. Karvinští nestíhali tempo hry. Prvních několik gólových šancí Letohrad promarnil. Svoji bojovností si však dokázal vypracovávat další. Ve dvanácté minutě otevřel po asistenci Hejtmánka a Košťála skóre utkání Ondřej Lux. „Šli jsme dva na jednoho a já to dával do prázdné," popisuje první gól Lux. Necelou minutu po něm navýšil skóre navrátilec do sestavy Petr Vychytil, který odehrál druhé utkání v sezoně. „Vracím se po delší přestávce. Vstřelená branka hned v druhém utkání mi určitě pomůže především po psychické stránce," říká posila obranných řad.
Druhá část se nesla ve znamení útlumu. Karvinští zlepšili pohyb a ohrožovali branku stále více. K mdlému výkonu Letohradu v této třetině přispělo i osm minut, které strávili hráči v oslabení. Nikdo ze střelců hostí se ale nedokázal prosadit. Největší šanci měl Martin Rosůlek. Dělovkou napálil tyč Šimarovy branky.
V poslední části se trochu přiostřilo u mantinelů. Zatímco Letohrad se pokoušel pojistit si vedení, Karviná se snažila dostat se zpátky do zápasu. Postupně více otevírala hru, aby si vypracovala šance. Střelecky aktivnější byli ale domácí. Po přihrávce Halbrštáta v přesilové hře se znovu trefil Lux a vnesl na hokejky Letohradu více jistoty. ,,Kapitán mě našel, já v předbrankovém prostoru jen máchl hokejkou a spadlo to tam," komentoval situaci Lux. Ve 40. minutě zapomněli Karvinští před brankou znovu na osamoceného Luxe, a ten kličkou zkompletoval hattrick. „Při třetím gólu mě soupeři nechali samotného před gólmanem a já si mohl dovolit i kličku. Důležité jsou hlavně tři body. Škoda, že jsme nějaký nezískali druhý den v Pardubicích," běduje Ondřej Lux. Jan Šimara si připsal svou třetí nulu v sezoně a výrazně přispěl k důležité výhře.

„Tým je velmi mladý a postupně získává zkušenosti. Velký problém vidím v časté rotaci hráčů v celé sezoně. Pokud se sestava ustálí a všichni, co budeme v týmu, budeme hrát zodpovědně, tak můžeme dosáhnout nějakého úspěchu. Potenciál týmu je obrovský a je třeba jej začít naplňovat." Obránce Petr Vychytil o týmu

Pardubice – Letohrad 6:2 (1:1, 2:1, 3:0)
Fakta – branky: 8. Bílý (Mašík, Urbanec), 27. Krejčí (Kubeš, Urbanec), 28. Bílý (Gabriel), 33. Kubeš (Vlasák), 34. Kamaryt (Urban), 42. Urbanec (Mašík) – 6. Škabraha (Šprincl), 19. Šprincl. Rozhodčí: Záhora, Havelka. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:0. Oslabení: 0:0. Diváci: 34.
HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice: Stárek (Smekal) – Mašík, Jiřík, Vlasák, Krejčí, Kamaryt, Novotný – Urbanec, Bílý, Gabriel, Česák, Kubeš, Igršt, Skřivánek, Urban, Březina, Kasal, Merta.
SK Hokejbal Letohrad: Šimara (42. Šupík) – Vychytil, Urban, Kudela, Hejtmánek, Anýž, Grund, Sláma – Šprincl, O. Lux, J. Lux, Košťál, Halbrštát, Škabraha, Protzner, Derka, Cvejn.

Proti jelenům se v neděli postavily v té době už třetí Pardubice. Ty byly jasným favoritem zápasu. A tak bylo překvapením, když úvodní branku zápasu vstřelil s nutnou dávkou štěstí Škabraha. Vedení hostům ale dlouho nevydrželo. Nejlepší hráč Pardubic a lídr kanadského bodování Jan Bílý srovnal. Letohrad v první třetině plnil v defenzivní činnosti pokyny trenérů a nepustil soupeře do vyložených šancí. „V Pardubicích jsme chtěli hrát ze zabezpečené obrany a vyrážet do brejků, což se nám v první třetině dařilo," říká trenér Letohradu Tomáš Friml.
Na začátku druhé třetiny si Pardubice vypracovaly dvě velké šance, ale ztroskotaly na vynikajícím Šimarovi. To povzbudilo jeho spoluhráče, v úniku se prosadil Pavel Šprincl a poslal svůj tým do vedení. Navíc v jedné z dalších příležitostí nastřelil Protzner tyč. Tentokrát udržel Letohrad jednogólový náskok téměř osm minut. Srovnání skóre zařídil obránce Krejčí. A minutu po něm se o obrat postaral znovu Jan Bílý, který trefil míček ze vzduchu přesně k tyči.
V kabině hostí ve druhé přestávce nic nevzdávali a spřádali plány na srovnání výsledku. Po dvou odehraných minutách ve třetí třetině ale přišel tvrdý náraz. Nejprve skóroval Pavel Kubeš a minutu po něm navýšil skóre zápasu na 5:2 Kamaryt. Pardubice už si po zbytek zápasu zkušeně hlídaly vedení a několika pěknými akcemi pobavily hrstku fanoušků. Před poslední sirénou ještě přidal další gól Urbanec a brankáře Šimaru vystřídal Michal Šupík. „Od druhé třetiny se Pardubice dostávaly stále častěji do nebezpečných situací a Šimara nás několikrát podržel. Ve třetí třetině už byl soupeř lepší a vyhrál po zásluze," ví Friml.

„Základní část pomalu vrcholí a my jsme na hranici play off. Zespodu se na nás tlačí další týmy a my musíme bodovat i proti silným soupeřům, pokud se chceme udržet v osmičce. Naši příští soupeři – Sudoměřice a Třinec – se na nás dotírají. V těchto zápasech si nemůžeme dovolit klopýtnout. Naše sezona se bude dát hodnotit kladně, pouze pokud se vyhneme play out. Jinak ne!" Ondřej Lux

(hal)