V sobotu vstoupili hokejbalisté Letohradu do jarní části sezony výhrou 6:4 nad Vlašimí. Kapitánem vítězů byl JIŘÍ KOŠŤÁL, jenž do letohradského týmu přišel před sedmi lety z Hradce Králové. Kromě svého současného působiště nastupuje ještě v oblastním přeboru za hokejbalový tým Olympie Hradec Králové, kde si vedle povinností na hřišti plní i ty trenérské.


Hrajete v Letohradě už sedm let, jak jste se ale do Letohradu vlastně dostal?
Před sedmi lety jsem hrál za Olympii Hradec Králové, po zavedení pravidla mládeže (povinnost mít alespoň jeden tým mládeže, pozn. autora), ale Olympie putovala do nejnižší soutěže. Poté jsem se domluvil na přestupu do Letohradu.

A co vaše začátky v hokejbale, jak jste se k němu vlastně dostal?
Po skončení s fotbalem v sedmnácti letech jsem se začal zajímat o hokejbal a začal hrát za Piráty Hradec Králové, kde jsem vydržel rok a půl. Následně jsem přestoupil do druhého hradeckého klubu Olympie Hradec Králové.

Hokejbal je atraktivní sport, proč je podle vás na okraji zájmu a není nijak masově rozšířen?
Našemu sportu chybí mediální podpora. Navíc je hokejbal stále brán jako doplňkový sport k hokeji.

Od hokejistů jsou často slyšet slova, že hokejbal hrají ti, co neumí bruslit. Jaký na to máte názor?
Asi na tom také něco bude (úsměv). Není to sice žádné pravidlo, ale občas se stává, že hokejista, jemuž to příliš nejde, začne hrát hokejbal.

A jak jste na tom s hokejem vy?
Bruslit umím, ale rozhodně nejsem profesionál (smích). Jak jsem řekl dříve, hrál jsem fotbal, takže jsem se o hokej až zase tak moc nezajímal.

Jaký jste zažil největší úspěch ve své hokejbalové kariéře?
Největší úspěch bude asi vítězství v evropském poháru ve slovenském Martině a třetí místo v extralize, což se, doufejme, brzy změní.

Hrají i v hokejbale roli peníze, nebo ho hrajete pouze pro zábavu?
Co se týče zabezpečení oddílu, tak ano. Ale pokud by člověk hledal nějaké bombasticky drahé přestupy, tak to určitě ne. Když působila v lize Mladá Boleslav, tak stahovala nejlepší hráče. V současné době ale ne.

Existuje nějaký celek anebo konkrétní hráč, proti kterému nerad nastupujete?
Myslím si, že každý má nějaký svůj neoblíbený celek, pro mě je to Hradec Králové. Dříve jsem tam působil, takže zápasy proti němu byly často hodně vyhecované. V poslední době to už ale přestává být tolik žhavé.

V současné době vedete tabulku letohradských nejúspěšnějších střelců. Máte ale vy svůj nějaký osobní vzor?
Tak to doopravdy nemám. Není to tím, že bych si o sobě tolik myslel, ale není moc možností, jak hokejbal sledovat.

Na reprezentační pozvánku nepomýšlíte?
Zatím mě do výběru nikdo nepozval. To není moje věc, ale záležitost trenérů. Já se pouze musím snažit hrát co nejlépe v Letohradě a potom se uvidí, jestli se na mě usměje štěstí. Samozřejmě bych byl za nominaci rád. Ale neřeším to. Na prvním místě je u mě Letohrad.

A jaké je vaše největší přání v současné době?
Po té sportovní stránce, jak jsem už naznačil, bych rád s Letohradem vylepšil třetí místo, konečně postoupil do finále a při troše štěstí vybojoval český titul.

(ij)