Nadcházející ročník české nejvyšší soutěže – extraligy mužů vypukne již 8. září. Než se však týmy zapojí do bojů, přinášíme malé zrekapitulování loňské cesty extraligou týmu SK OEZ Testa Letohrad. Letohradu se začátek loňské sezony příliš nevyvedl a v březnu se do semifinále dostal jen taktak, když poslední utkání v základní části musel vyhrát a ještě doufat, že se v zápase mezi Kladnem a Mostem lépe povede Kladnu. Ale zadařilo se a Letohrad se do play–off dostal.

Ve čtvrtfinále letohradští hokejbalisté narazili na loňského mistra Elbu Ústí nad Labem. V prvním utkání ústeckým hráčům podlehli, ve druhém se ale nedali, a když za týden doma za značné podpory fanoušků dvakrát vyhráli, postup do semifinále měli jistý. V semifinále se Letohradští utkali s tradičním hokejbalovým rivalem – týmem SK Sudoměřice. Na první dvojutkání opět zajížděl Letohrad do Sudoměřic, kde se mu ale značně nedařilo a Sudoměřice tak vedly 2:0. Letohradští hráči se ale nevzdali a po týdenní pauze se na Sudoměřice vrhli a rozdrtili je 6:3. Po tomto zápase už nebyla převaha soupeře tak jednoznačná. Ve čtvrtém klání semifinálové série se však Letohradským nedařilo, sice se snažili do poslední minuty, ale přesto se do finále o titul mistra extraligy dostal tým SK Sudoměřice. Jeho soupeřem ve finále byl tým Habešovna Gladiators, kterému nakonec podlehl i moravský tým a Kladno se tak ve své druhé extraligové sezoně poprvé dostalo do čela extraligy mužů.

A jak se za uplynulou sezonou ohlíží kouč letohradského „áčka“ Martin MOTYČKA? Co říká na úspěch české reprezentace, které se zúčastnili čtyři jeho svěřenci? A jaké má cíle do dalších bojů v extralize?

V uplynulé sezoně jste se umístili na celkovém 4. místě, kdy vás po čtvrtém utkání vyřadil váš tradiční rival SK Sudoměřice. Jak hodnotíte jako trenér uplynulý ročník?

S odstupem času hodnotím sezonu jako částečně úspěšnou, po určitých výpadcích, které jsme měli. Nepostoupili jsme do finálového turnaje Českého poháru, což si myslím, že byla velká škoda. Sezonu jsme víceméně zachránili tím, že jsme postoupili do play–off a ve čtvrtfinále vyřadili vítěze základní části Ústí nad Labem. Z mého pohledu to byly čtyři nejlepší zápasy, které Letohrad odehrál za mého působení na postu trenéra týmu. Osobně si myslím, že se přístup některých hráčů musí do nové sezony zlepšit, a to zejména v tréninkové části.

Jak probíhá letní příprava hráčů? Odkdy začínáte trénovat?

Letní příprava začala začátkem června. Někteří hráči ale byli v tu dobu v reprezentaci, takže jsme přípravu nejeli úplně kompletně. V první části přípravy jsem byl s přístupem hráčů spokojen, druhá část začíná 2. srpna, kdy si prověříme fyzickou zdatnost hráčů. Od 10. srpna jdeme na hřiště. Společně s realizačním týmem jsme připravili soustředění pátek – sobota – neděle, poté tréninky ve všední dny a v neděli, pak druhé třídenní soustředění, opět pátek – sobota – neděle. Od 31. srpna do 2. září plánujeme vyjet na nějaké přípravné zápasy.

Změní se v nové sezoně sestava týmu? Odejde někdo, nebo naopak tým posílíte?

Kádr se změní určitě. V současné době existuje dohoda s obránci Svatoplukem Kvaizarem a Václavem Hodovníkem, kteří odehrají pouze 6 utkání, které potřebují k pozdější účasti na utkáních play–off , a to z pracovních důvodů u Sváti a rodinných důvodů u Vaška. A víme ještě jednu věc: tým opustí Radek Mašík, který odchází na hostování do Hradce Králové. Budeme zkoušet hráče, které jsme měli loňskou sezonu v České Třebové, kde hráli 1. národní ligu a de facto jsou to většinou naši odchovanci. Do přípravy se zapojí také hráči, kteří minulé dvě sezony úspěšně reprezentovali extraligový letohradský starší dorost. Máme vyhlédnuté i některé hokejbalisty, které ale zatím nebudu jmenovat. Ti by se také měli zapojit do naší přípravy a po druhém soustředění – kolem 25. srpna – bychom se měli definitivně rozhodnout, zda se jejich jména na soupisce letohradského áčka objeví.

Nedávno se v německém Rattingenu uskutečnilo mistrovství světa seniorů, ve kterém se český tým ve finále utkal s Kanadou, bohužel na něj ale „zbylo“ druhé místo. Reprezentace se zúčastnili čtyři letohradští hráči – Roman Ondráček, Pavel Kormunda, Václav Hodovník a jako kapitán týmu Svatopluk Kvaizar, který byl vyhlášen nejlepším obráncem MS. Co říkáte na jejich úspěch a vůbec celé působení v reprezentaci?

Na finálovém utkání mistrovství světa s Kanadou jsem se byl osobně podívat. Myslím si, že český tým odehrál vynikající zápas, ve druhé třetině byl výrazně lepší než Kanada. Řekl bych to tak: český tým shořel na produktivitě, kterou měla Kanada lepší. Letohradští hráči podle mého názoru alespoň v tom zápase, co jsem viděl, patřili k tahounům týmu a Sváťa Kvaizar si to ocenění rozhodně zasloužil, protože byl skutečně nejlepším hráčem na place. Určitě je to veliký úspěch, co naši reprezentanti dokázali, i když hráči i realizační tým byli po finále velice smutní. Teď s odstupem času to, po průšvihu v Pittsburghu v roce 2005, určitě vidí jako velký úspěch. Je vidět, že český hokejbal je na velice dobré úrovni a myslím si, že český tým má na to hrát s Kanadou vyrovnané zápasy a má i na to Kanadu porážet.

Nedávno byl zveřejněn rozpis sezony 2007/2008. Změnou je, že pražské Kovo a Jihlavu vystřídají Karviná a Dobřany. Letohrad začíná 8. září v Hradci Králové. Jaké má tým v nadcházejícím ročníku ambice?

Máme velice těžký los na začátek sezony, kde díky tomu, že na našem hřišti přestavujeme tribuny, první čtyři utkání hrajeme venku. Utkáme se tak s Hradcem Králové, Plzní, Dobřany a Sudoměřicemi. Jak všichni dobře víme, utkání v Hradci bude derby. Podle toho, jak se nám podaří vstoupit do podzimní části, se bude celý úvod sezony odvíjet. A naše ambice? Dostat se do play–off z co nejlepšího místa a pak se uvidí. Věřím ale tomu, že po letní přípravě, kterou chystáme s realizačním týmem, tzn. s Jirkou Mašíkem a Sašou Chládkem, bude tým v pohodě a že bude dobře doplněn o hráče, o nichž jsem se zmiňoval.