Dnes večer začíná pro prvoligový futsalový Nejzbach Vysoké Mýto sezona. Družina trenéra ROMANA PÁRALA (dole na snímku) přivítá Mladou Boleslav, která nejspíš přijede i s novopečeným reprezentantem Ulichem.


Změnilo se v Mýtě něco oproti minulé sezoně?
No já i téměř celý realizační tým zůstal, takže vlastně nic (úsměv). Pouze bude u týmu působit nový vedoucí mužstva.

Cíle jste oproti loňsku, kdy jste chtěli projít do playoff, také neměnili?
Náš prvotní cíl je vyhnout se přímému boji o záchranu. Jsme ale jeden z nejúspěšnějších českých futsalových týmů, takže bychom ve vyřazovacích bojích neradi chyběli.

S kým byste o playoff měli podle vašeho názoru bojovat?
Na začátku sezony těžko říct. V minulosti byly vždy v soutěži jeden nebo dva slabší týmy, ale čím více se dává do futsalu peněz, tím kvalitnější jsou hráčské kádry. Ve spoustě celků působí divizní, třetiligoví a mnohdy i druholigoví fotbalisté, což je vidět. Velké lákadlo bude pro diváky bezesporu i Ivo Ulich.

Myslíte, že se bývalý fotbalový reprezentant ve futsale prosadí?
Fotbal a futsal je rozdílný sport. Našemu Milanu Bakešovi to trvalo půl roku, než se z velkého fotbalu přeorientoval na halu.

Takže Ulichova nominace do reprezentace je spíš takovým lákadlem pro fanoušky a možná i trochu marketingovým tahem reprezentačního trenéra, jak futsal zviditelnit?
Přesně tak. Je okurková sezona. V pátek odehrajeme jeden zápas a zase bude měsíc a půl přestávka. Není moc o čem psát, takže je jedno velké téma Ulich v reprezentaci.

Na druhou stranu ale Boleslav vyhrála v minulém kole 6:2 a Ulich dával dva góly. Vypadá to, že futsal by zvládat mohl…
Neříkám, že by se nemohl prosadit, Ulichovi by futsal typově vyhovovat mohl. Je technický a navíc má k futsalu i solidní fyzické dispozice. Menší hráči, jako je on, mají v hale určitě výhodu. Bude zajímavé sledovat, za jak dlouho si na futsal zvykne.

Dnes večer ho budete moci sledovat naživo. Hostíte jeho Mladou Boleslav, budete mu věnovat větší pozornost?
Ne, to určitě ne. My se musíme soustředit hlavně na sebe. Minulý rok jsme s Mladou Boleslaví dvakrát prohráli, přetlačila nás. Určitě budeme chtít vycházet z kvalitní obrany a podnikat rychlé brejky.

Už jste nakousl, že se blíží reprezentační přestávka, kdy národní mužstvo vyrazí do Brazílie na MS. Může šampionát přinést do našeho ligového futsalu něco nového?
Určitě. Byl bych rád, kdyby běžely všechny zápasy v televizi. Vzdělávat se může člověk jedině z těchto zápasů, kdy proti sobě hrají nejlepší světová mužstva. Trenérské semináře u nás vůbec nefungují, takže když chce člověk něco pochytit, je mistrovství světa ideální šance.

V současné době utichl humbuk kolem přestupu vašeho brankáře Gerčáka, který je blízko nominaci. Nebojíte se, že se na mistrovství světa ukáže a vy si budete muset v průběhu sezony hledat náhradu?
Stát se to může. Je to nejvýraznější osobnost našeho týmu a klíčový hráč. Osobně bych mu nějaký velký přestup přál. V Mýtě odváděl a stále odvádí vynikající práci a zasloužil by si to. Jsme na to připraveni, že taková varianta může nastat.

Zaměřme se trochu více na Nejzbach. Váš prvotní cíl tedy je nemít problémy se záchranou. Nejsou to ale malé cíle vzhledem k tomu, že hráči jako Marek Chadima, Novotný nebo Štancl jsou zase o rok starší, to znamená o několik zápasů zkušenější?
Může se stát všechno. Bude se dařit a bude to fajn, nebo se dařit nemusí. Důležité určitě bude nezaspat začátek. Když se rozjedeme hned od úvodu, půjde to samo. Podle mě je fotbal i futsal především o hlavě. Můžete mít natrénováno jak chcete, ale když vám selže hlava, jste nahraní. Zastávám názor, že hlava dělá tak šedesát procent výkonu.

Nechybí vám zkušení hráči, když tým opustili Malý s Kroulíkem?
My zkušené hráče ale máme. V týmu zůstal Unger, Bakeš, Jandera. Malý odešel do Pardubic a Kroulíka jsme pustili do Chrudimi, se kterou máme nyní vynikající vztahy, na hostování.

Vynikající vztahy přesto, že vás loni vyřadila z playoff?
Ano (úsměv). Ona je teď někde jinde. Hráči za ni chtějí hrát, protože Liga mistrů je veliké lákadlo. Když se dostanete do té finálové čtyřky, sleduje vaše zápasy už celá Evropa a můžete se vlastně nabídnout do zahraničí.

Je futsalové angažmá v cizině stále lukrativní záležitostí?
Stoprocentně. Za čtyři roky strávené v cizině se můžete celkem solidně zabezpečit. Okolo nás, v Itálii, Španělsku, jsou profesionální soutěže a uživit futsalem se dá i v Polsku.

Naše liga funguje stále jako amatérská, jí se asi uživit tedy nedá…
Solidní peníze už ve futsale jsou. Dá se futsalem přilepšit. Ale vydělat, to ne.

Za Kroulíka, který odešel do Chrudimi, jste dostali Vágnera, co si od něj slibujete?
Je to bývalý reprezentant do jedenadvaceti let a za Radana je to kvalitní náhrada. Je to útočník, který dává přednost futsalu před velkým fotbalem a věřím, že bude jednou z osobností týmu. Nových hráčů máme víc, ale všichni to jsou mladí futsalisté. Minulý rok jsme nastartovali přestavbu týmu a letos jsme ji dokončili. Chceme, abychom měli co nejvíc našich odchovanců.

Vy jste v minulosti využívali služeb ligových fotbalistů, ať už to byl Pilař, nebo Ivo Svoboda. Představí se v týmu i letos nějaká taková nová tvář?
Záleží, jak na tom budeme. Nejlepší by bylo, kdyby se chytli domácí hráči. Fotbalisté z ligy mají navíc profesionální smlouvy, ve kterých mají jiné sporty zakázané. Jejich starty se musí domlouvat s oddílem, který vám hráče třeba na měsíc uvolní.

Je nějaký zápas, na který se v sezoně těšíte nejvíc?
Futsal mě baví a těším se na všechny zápasy. Hlavně doufám, že nám zachovají přízeň fanoušci. Minulý rok jsme měli průměr 480 fanoušků na zápas.

Vysokomýtský fotbal, kde naposledy nepřišlo na krajský přebor ani sto diváků, vám může takovou kulisu jenom tiše závidět…
Myslím, že i divizní fotbalové týmy by byly rády, kdyby měly takové fanouškovské zázemí, co máme my. Kdybychom měli větší halu, přišlo by tam možná i více lidí.