Mezi tři tyče se poprvé postavil zkušený třiatřicetiletý borec v osmi letech. Vážné zranění v obličeji, jež utrpěl při mistrovském utkání, si sice vyžádalo skoro dvouměsíční pauzu. Brankáři Chocně a futsalového Nejzbachu Vysoké Mýto LIBORU GERČÁKOVI, který patří zároveň mezi opory futsalové reprezentace, to ale chuť do hry nevzalo.

Před časem jste utrpěl vážné zraněné v brance futsalového Nejzbachu Vysoké Mýto, pamatujete si přesně, co se stalo?
Hráli jsme mistrovské utkání se Šumperkem, spoluhráč chtěl vykopnout balon po trestném kopu. Jenže já jsem tam byl malinko dřív, a tak místo míče trefil mou hlavu. Měl jsem zlomenou lícní kost a horní čelist.

Pokud vím, musel jste poté podstoupit operaci v Hradci Králové, je to pravda?
Ano, v nemocnici jsem byl jedenáct dní a pak ještě měsíc na neschopence.

A jak se cítíte teď?
V současné době po poradě s doktorem národního mužstva jsme se dohodli, že mohu chytat. A že to půjde i bez masky.

Počkejte, to jste mohl dopadnou jako Petr Čech?
Původní záměr byl pouze s maskou. Ta možnost existovala a podklady jsem odevzdával doktorovi, který to dál konzultoval. Nejde ale o levnou záležitost, navíc výroba masky trvá strašně dlouho.

Má pro vás zranění nějaké trvalé následky?
Trénuji naplno už od půlky prosince a hrál jsem i vánoční turnaj, vypadá to dobře.

Na druhou stranu jste utrpěl velice vážné zranění, to přece musí na hráčově psychice zanechat nějaké šrámy…
Kdybych si zranění obnovil, tak by to nebyla žádná legrace. Nedá se na to zapomenout, obavy jsem ze začátku měl, asi snažím se na to tolik nemyslet.

Vaše kariéra obnáší už pěkných pár sezon, tohle bylo vaše první zranění?
Na mistrovství Evropy v Portugalsku jsem si natáhl křížový vaz, ale to bylo za dva měsíce v pořádku. Tohle je první zlomenina, kterou jsem za svou kariéru měl. Naštěstí smích uzdravuje a mám pojišťovnu, která chrání moje sny (smích)!

Nejzbach je po podzimní části prvoligové soutěže šestý, jak byste umístění ohodnotil? Úspěch, nebo ne?
Je to poměrně slušné, došlo k velké hráčské obměně. Počet bodů a postavení v tabulce asi odpovídá tomu, na co kádr má. Bude záležet na tom, z jaké pozice půjdeme do play off, je velká býhoda začínat doma. A kromě Chrudimi a Viktorky se dá hrát s jakýmkoli soupeřem.

Ve vysokomýtské brance vás zastoupil David Šimon, kdo z vás myslíte na jaře bude chytat?
David má smlouvu v Bohemce, co mi říkal, měl by tam být k dispozici na „velký fotbal“. Takže zřejmě budu chytat já.
Věří v návrat do divize

Ve velkém fotbalu, jak jej sám nazýváte, hájíte branku Chocně. Ta spadla z divize a po podzimu jste v krajském přeboru třetí. Proběhla první polovina soutěže podle vašich představ?
Po pádu z divize jsme se dohodli, že budeme hrát se svými hráči, je tady slušný dorost. Na jaře se asi moc nezmění a myslím si, že umístění je docela dobré.

Po letech letos chytáte v nižší soutěži, jak byste hodnotil úroveň přeboru?
Třeba úroveň divize před osmi lety byla vyšší než teď. To samé se týká i krajského přeboru, když došlo k rozdělení kraje, tak úroveň soutěže klesla.

Pokud by letos postoupilo Ústí, výsledky tomu zatím alespoň nasvědčují, má podle vás šanci se o soutěž výš dlouhodobě udržet?
Ústí má na krajský přebor velmi kvalitní mužstvo, ale pokud bude chtít v divizi obstát, musí kádr ještě doplnit.

Na jakém postu konkrétně?
Čím vyšší konkurence, tím lépe. Budou muset sehnat brankáře, někoho do zálohy a útočníka taky.

A vy osobně nepřemýšlíte o možnosti zachytat si vyšší soutěž?
V Chocni jsem slíbil, že to tady dochytám, takže se nikam nechystám odejít. Navíc věřím tomu, že se sem divize může vrátit.

Pokud se nepletu, s vámi koketovalo futsalové Dynamo Moskva. Z kontraktu sešlo, ale možnost okusit zahraniční angažmá vás ještě neláká?
Velký fotbal určitě dochytám v Chocni a co se týče futsalu, nemám v plánu odcházet z Mýta. Zahraniční angažmá bych asi ani nepřijal, jsem tady spokojený.

Máte tedy v letošním roce nějaké sportovní ambice? Čeho bych chtěl dosáhnout?
Od příštího podzimu bych se v Chocni rád popral o návrat do divize, ve futsalu si přeji co nejlepší umístění v play off. S reprezentací bych rád v březnu rád postoupil na mistrovství Evropy do Maďarska, které se bude hrát v roce 2010.

JAN POKORNÝ