Vítězkou ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2011 Pardubického kraje se poprvé stala orientační běžkyně Martina Zvěřinová.
Na světový šampionát vyrazila do loňska třikrát, cenného kovu se dočkala ale až při své poslední čtvrté účasti.  Zabodovala ve štafetě a na krku si mohla slastně prohlížet stříbrnou medaili.
Za sebou nechala pardubického hokejistu Petra Koukala a Martina Michka, jenž na MS v motokrosu získal pro Česko medaili po 35 letech.

Kategorii kolektivů ovládli po třetím místě v posledním ročníku extraligy hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice.
Dvakrát se na pódiu objevil biker Jaroslav Kulhavý. Triumfoval mezi krajánky a zvítězil i v anketě čtenářů Deníku.

Do sportovní síně slávy Pardubického kraje byli uvedeny hned dvě osobnosti. Velké pocty se dostalo Josefu Doktorovi, otci dvojnásobného olympijského vítěze v kanoistice Martina Doktora. Kromě svého syna vychoval i další dospělé a mládežnické reprezentanty. S ním byl vyznamenán ještě zasloužilý krajský funkcionář Jarmil Truhlář.

Výsledky ankety

JEDNOTLIVCI – Dospělí
 1. Martina Zvěřinová (OK Lokomotiva Pardubice) – orientační běh.
 2. Petr Koukal (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice) – lední hokej.
 3. Martin Michek (Orion Racing Team Litomyšl) – motokros.
 Dále bez pořadí: Petr Bartoš (Orion Racing Team Litomyšl) – motokros, Jan Bílý (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice) – hokejbal, Aleš Dryml (AMK ZP Pardubice) – plochá dráha, Jana Kárníková (Hvězda SKP Pardubice) – atletika, Martin Koudelka (IHC Střída Sport Pardubice) – in-line hokej, Robert Krupička (Jiskra Ústí nad Orlicí) – atletika, Ondřej Rolenc (TJ Synthesia Pardubice) – sjezdová kanoistika.

Mládež
 Bez pořadí: Lukáš Kolouch (Slovan Moravská Třebová) – travní lyžování, Nikola Krátká (KCK TEAM TJ Spartak OEZ Letohrad) – karate, Tomáš Kubelka (OK Lokomotiva Pardubice) – orientační běh, Klára Paďourová (SK kanoistiky Vysoké Mýto) – kanoistika, Martin Peterka (BK JIP Pardubice) – basketbal, Daniel Suchánek, Jan Jílek (SK kanoistiky Vysoké Mýto) – kanoistika, Jiří Šoula (BK JIP Pardubice) – basketbal, Lenka Štěrbová (SC PAP Pardubice) – plavání, dálkové plavání, Ondřej Šimáček (SZTM ROB Pardubice) – radiový orientační běh, Tereza Vytlačilová (Atletika Polička) – atletika.

Veteráni
 Tomáš Čapoun (TK Pernštýn) – tenis, Karel Koudelka (SZTM ROB Pardubice) – radiový orientační běh, Jiří Strnad (SK Žamberk) – rychlostní kanoistika.
Tělesně postižení sportovci
 Miroslava Sedláčková (Jiskra Ústí nad Orlicí) – atletika, Jan Vaněk (Hvězda SKP Pardubice) – atletika.
Trenér
 Jan Procházka (BK Pardubice) – basketbal, Luděk Roleček (SK kanoistiky Vysoké Mýto) – kanositka, Miloslav Zdražil (oddíl karate Hlinsko) – karate.

KOLEKTIVY – dospělí
 1. HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – lední hokej.
 2. místo  BK JIP Pardubice – basketbal.
 3. místo FK  Era–Pack Chrudim – futsal.

mládež
 Bez pořadí: HBC Autosklo – H.A.K. Pardubice – hokejbal, OK Lokomotiva Pardubice – orientační běh, FC Nejzbach Vysoké Mýto – futsal.

KRAJÁNEK
 Jaroslav Kulhavý – horská kola

SÍŇ SLÁVY
 Josef Doktor (PROSPORT Sezemice) – kanoistika, Jarmil Truhlář (TJ Synthesia Pardubice).

MIMOŘÁDNÝ VÝKON
 BK Pardubice – basketbal mládeže: 3x titul, 2x stříbro v celorepublikových soutěžích.

HVĚZDA DENÍKU
 Jaroslav Kulhavý – horská kola

ROZHOVOR: „Že tam padla medaile, je úplně neskutečné“

Pardubice - Krajská šampionka byla na MS naštvaná na rozhodčí: „Nebavili se s námi, prostě birokracie.“

Televize se rozhodně nepředhánějí, aby vyráběly přenosy z orientačního běhu. Nadšenci s mapou a buzolou většinou závodí stranou hlavního zájmu.
Přesto se MARTINA ZVĚŘINOVÁ(28) stala Nejúspěšnějším sportovcem Pardubického kraje. A není to moc velké překvapení. Z mistrovství světa přivezla stříbro ze štafet. „Strašně potěší, že si našeho sportu vůbec někdo všimne,“ radovala se z vítězství v anketě. Na šampionátu vybojovala i senzační 11. místo v individuálním závodě, jenže byla  diskvalifikovaná kvůli hodinkám s GPS. Přitom typ navigace, který nesla na ruce, nebyl při závodě vůbec využitelný a navíc na startu nikomu nevadil…

Berete vítězství v anketě i jako dobrou reklamu pro orientační běh?
Ano, v Pardubicích orienťách určité jméno má. Ale třeba to někoho nadchne tak, že k nám pošle svoje děti.

Sportovce jste vyhrála hlavně díky medaili z MS ve Francii. Jak vysoko se stříbro houpalo?
Hodně, hlavně to byl neskutečně zajímavý souboj.  Že tam padla medaile, je úplně neskutečné. Závod se do poslední chvíle vyvíjel tak, že jsme ji vůbec mít nemuseli. Běžela jsem první úsek a pro mě bylo už úspěchem to, že jsem dostala důvěru . Naposledy jsem takovou šanci měla, mám pocit, někdy v roce 2003. Od té doby se tam objevil vždycky někdo spolehlivější nebo lepší.

Medaile jste dříve vozila z juniorských šampionátů, na mistrovství světa dospělých jste byla dosud třikrát a nic. Neříkala jste si, že už z velké akce žádnou trofej nepřivezete?
Že by to mohlo vyjít mě ani nenapadlo. Nemám podmínky na to, abych trénovala jako ty nejlepší. Jet tam s tím, že si něco přivezu z individuálního závodu, by byl až moc vysoký cíl. Ve štafetách se ale vždycky běhalo kolem čtvrtého, pátého místa. Většinou chyběl jenom kousíček.

Je reálné provozovat orientační běh v Česku profesionálně?
Já jsem zaměstnaná na plný úvazek a pro mě je dovolená zkrátka dovolená. Občas ještě dostanu neplacené volno. Dvakrát denně rozhodně trénovat nemůžu.

Takže bydlet v Pardubicích a živit se orientačním během, je asi velká utopie…

Nejenom v Pardubicích, u nás se tím uživit nedá nikde. Není to sport, do kterého by se sponzoři hrnuli a někdo by vám nabídnul, že zaplatí celou přípravu.

Na první pohled to nevypadá, ale je váš sport hodě nákladný?
Úplně nejlevnější není. Od reprezentace sice peníze na soustředění dostanete, ale když jedete do zahraničí, stejně něco musíte doplácet. Navíc na MS ve Francii byl hodně specifický terén, takže byla potřeba tam jezdit jednou měsíčně. Pro mě to znamenalo, že jsem si musela vzít v pátek volno, ráno vyrazit a v neděli večer letět zpátky. Před šampionátem jsem si tam byla v těch terénech tak čtyřikrát zaběhat.

Odpusťte to rýpnutí, ale kvůli obtížné trase jste si na závod vzala hodinky s GPS navigací?
(směje se) Tak to je úplně jiný případ. Když se na to dívám zpětně, tak si říkám, že to byla moje blbost. Ale stejně to nedokážu pochopit.

Na startu vás zkontrolovali a všechno bylo v pořádku. V cíli ale hodinky najednou vadily. To je divné, ne?
Tak nějak. Všichni závodníci ze světové špičky by vám řekli, že takové hodiny vůbec nepomůžou. Sledovat je a něco na nich při běhu štelovat, by vás jenom stálo čas.

Doběhla jste jedenáctá. Pořád vás diskvalifikace štve?
Pořádně. Hrábla jsem si hodně na dno a měla jsem ze závodu dobrý pocit, který nebyl oceněný.

Zkusila jste rozhodčím v cíli vynadat do ignorantů?
Byla jsem neskutečně vytočená. Podali jsme protest a čekali po náročném závodě asi ještě další dvě hodiny na výsledek. Nikdo mi ale ani nezavolal. Všichni odjeli a uzavřeli to celé bez nás. Vůbec se s námi nebavili. Prostě birokracie.

Brzy budete čekat přírůstek do rodiny. S kariérou bude konec?
Na žádný konec nemyslím. Bylo to plánované. Rok předtím jsem měla také volno kvůli svatbě a ten dvouletý interval mi docela vyhovuje. Doufám, že ten návrat nebude moc bolet.